Krosno

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Krosno – wieś, która uważana jest za miasto nosi ksywę „małego Krakowa”, ponieważ to faktyczna stolica województwa podkarpackiego. Nie mogą tego znieść mieszkańcy położonego nieopodal Mojrzeszowa. Miasto słynie również z pięknego rynku, gdzie znajduje się niepotrzebna fontanna za kilkaset tysięcy złotych.

Położenie geograficzne

Miasto leży w południowo wschodniej Polsce, i choć jest większe niż Sanok, to właśnie on jest jako drugie miasto pokazywane obok Mojżeszowa na mapach pogodowych. Mieszkańcy Krosna mają na ten temat jasno określone zdanie, lecz nikt o tym nie mówi.

Historia

Pierwsze wzmianki o obecności czegoś podobnego do ludzi na tym terenie sięgają 4200-1700 lat p.n.e, przypuszcza się że już w tym okresie na terenach należących do Krosna przodkowie Ignacego Łukasiewicza stworzyli pierwszą lampę naftową. Ci to przodkowie Łukasiewicza z pokolenia na pokolenie przekazywali działanie tejże lampy naftowej i dopiero w XIX wieku Ignacy Łukasiewicz postanawia to niewątpliwe cudo ujawnić i zostać najznamienitszym krośnieńskim biznesmenem.

Zabytki

Można podzielić na dwie grupy:

  • Kościoły
  • Inne rzeczy.

Kościoły są, innych rzeczy głównie nie ma.

Rozrywka

Właściwie to w mieście nie ma żadnych rozrywek, ewentualnie można podziwiać wartą kilkaset tysięcy złotych fontannę na rynku.

Edukacja

Właściwie to w mieście nie ma żadnej znaczącej szkoły, uważa się że I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie („Kopernik”) ma jakiś poziom, ale to nie prawda.

Sport

W mieście działają mające niekończące się problemy finansowe:

  • trzecioligowy klub piłkarski Tarapaty Krosno,
  • drugoligowa żużlowa drużyna K(oszmarnie) S(słabe) M(otocykle) Krosno.

Corocznie na krośnieńskim klepisku rozgrywane są zawody balonowe, bliżej nie znane szerszej publiczności.

Administracja

Miasto jest podzielone administracyjnie na 7 dzielnic i 5 osiedli. Oprócz tego słynie z najlepszego prezydenta w Polsce roku 2008 i zapewne najgorszego w 2009 r.

Lotnisko w Krośnie

Końcem 2009 r. lotnisko zostało zdegradowane do poziomu lądowiska, a początkiem 2010 r. lądowisko w Krośnie zostało zamknięte dla ruchu lotniczego. Trwają plany przekształceniowe na zmianę nazwy na Klepisko. Po zmianie nazwy na klepisko, miasto będzie się starało pozyskać fundusze na wybudowanie w tym miejscu łąki i hodowli baranów, których w mieście już jest pełno. 26-04-2010 Lotnisko zostało otwarte.

Szablon:Stubgeo