Airbus

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Airbus europejski ciężki pojazd lotniczy o napędzie silnikowym, zwany niepoprawnie samolotem, który rywalizuje o palmę pierwszeństwa w przestworzach z amerykańskim Boeingiem. Airbus z reguły wygrywa tę rywalizację dzięki biegłości technicznej w pozyskiwaniu subwencji z Brukseli. Do perfekcji opanowano również technikę strącania sprzedanych maszyn do morza lub wywoływania pożarów na pokładzie, co zapewnia zbyt na nowe samoloty i części.


Nazwa

Według obiegowej opinii nazwa samolotu pochodzi od słowa arbuz, wywodzącego się z języka starocerkiewnosłowiańskiego i będącego alternatywną nazwą kawona. Nawiązuje ona do powszechnie znanych lotniczo-desantowych umiejętności Arbuza zwyczajnego, które twórcy samolotu z powodzeniem naśladują. Airbus to nie orzeł, nie odleci. Jednak gdy zostanie wystrzelony w powietrze, to stwarza śmiercionośne zagrożenie dla celów naziemnych i powietrznych, a spadając rozwala się w drobny mak.


Modele

Niekwestionowanym osiągnięciem producenta jest model A380, który jest tak ogromny, że na całym świecie nie ma ani jednego lotniska, na którym mógłby wylądować. Ale to nic nie szkodzi, bo przynajmniej na razie ten model nie lata, więc nie musi lądować. Pierwsze lądowisko dla Airbusa A380 ma powstać na Stadionie Narodowym w Warszawie jesienią 2012 roku, po zakończeniu Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Alternatywnym wariantem jest usypania na tej ziejącej pustką przestrzeni drugiej polskiej pustyni pod roboczą nazwą „Błędowska II”.

Według kronik Jana Długosza modele Airbus A330 i A320 były kiedyś użytkowane przez wiele linii, a przy dobrej pogodzie można je było obserwować również na polskim niebie. Było to jednak w pradawnych czasach i prawdziwość tych doniesień należy dopiero potwierdzić metodą węgla radioaktywnego 14C i/albo szperania w archiwach IPN. Obecnie żaden przewoźnik nie przyzna się do posiadania tych maszyn, aby uniknąć masowych protestów lub linczu.

Ciekawostki

Czarne skrzynki Airbusa są bardziej czarne od najczarniejszej Czarnej Dziury i dlatego nigdy nie zostaną odnalezione.

Symbolem samolotu Airbus jest nielot kiwi.

Komputery pokładowe Airbusów pracują pod kontrolą systemu operacyjnego, którego symbolem jest inny nielot – pingwin.

Producent samolotów Airbus jest oficjalnym sponsorem Trójkąta Bermudzkiego.