Awantura o kasę

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 20:33, 20 wrz 2011 autorstwa JTTS (dyskusja • edycje) (dr. int.-styl., rekat.)

Niebieskim udzielam upomnienia za bierność w licytacji, następnym razem będzie to kara pieniężna

Krzysiu pokazuje kto tu rządzi

Awantura o kasę (ur. 2002, zm. 2005) – polsatowski teleturniej prowadzony przez najjaśniejszą gwiazdę Krzysztofa Ibisza. Jak sama nazwa wskazuje polegał on na awanturowaniu się o kasę, niezbyt dużą nawet jak na tamte czasy. W awanturze brały udział cztery drużyny, z czego tylko jedna w obydwu etapach gry.

Przebieg programu

Do studia wchodzi Krzysiu. Wita się z przedstawicielami drużyn poprzez podanie ręki i powiedzenie Dobry wieczór. Rękę podaje zawsze zawodnikowi siedzącemu na lewym krańcu stołu, chociaż kapitan siedzi zawsze w środku. Witanie się z kapitanem byłoby zbyt pospolite, a to Krzysztofowi nie przystaje. Następnie gospodarz programu staje przy specjalnym stanowisku i wita się z widzami. Potem omawia zasady programu, a w końcu wita mistrzów. Tym razem podaje rękę i mówi Dobry wieczór wszystkim zawodnikom. Krzysiu jest szczęśliwy. Powiedział Dobry wieczór osiem razy w ciągu zaledwie dwóch minut. Rozpoczyna się pierwszy etap, który ma sześć pytań. Krzysiu pokazuje swoją dobroduszność poprzez rozdanie drużynom po 5000 złotych. Zaraz po pierwszym etapie następuje finał, także składający się z sześciu pytań.

Najczęstsze kategorie

  • Szablon:Tnajważniejsza i najbardziej lubiana kategoria, występująca tylko w drugim etapie. Oczywiście Krzysiu zawsze mówił „czarna skrzynia”, gdyż zamiana nazwy podkreślała jego indywidualność. Po usłyszeniu magicznej formułki publiczność manifestowała swoje zadowolenie głośnym Oooo!. Dzięki skrzynce można było kupić zarówno najdroższe ogórki, jak i najtańsze samochody. Niektórzy desperaci oddawali za nią wszystko co mieli.
  • Szablon:Tpojawiała się tylko w pierwszym etapie. Powodem jej pojawiania się był deficyt w budżecie programu, wszak dzięki niej drużyny wykrwawiały się z dużej ilości pieniędzy.
  • Szablon:Tuwielbiona i najłatwiejsza kategoria zarazem. Gdy Krzyś meldował jej wylosowanie, gry va banque można było się spodziewać po kilkunastu sekundach. Jej prostota polegała na tym, iż można było zostać zapytanym wyłącznie o zastosowanie lub nazwę przedmiotu.
  • Szablon:Twłaściwie Seriale Polsatu. W 90% padało pytanie o Świat według Kiepskich.
  • Szablon:Tnajbardziej tajemnicza ze wszystkich kategorii. Każdy się zastanawiał, dlaczego była odrębną kategorią od sportu.
  • Szablon:Tpytania o wszystko z wyjątkiem piłki nożnej.
  • Szablon:Tnajbardziej różnorodne pytania – od 2+2 po rachunek różniczkowy n-tego rzędu.
  • Szablon:Tnajbardziej zaszczytna z kategorii. Nie dość, że trzeba było być wydelegowanym przez drużynę, to jeszcze odpowiadało się przy stanowisku, z którego Krzysiu witał telewidzów.
  • Szablon:Twymarzona kategoria dla podróżników;
  • Szablon:Tw tej kategorii pytania zostały przewidziane dla chemików historyków chemii.

Licytacja

Drużyny po usłyszeniu kategorii przystępowały do licytacji. Na pytanie odpowiadała ta, która dała najwięcej pieniędzy. Pytanie można też było wykupić za pomocą magicznego va banque! albo krzyknięciem sumy, której przeciwnicy nie mogli przebić. Za wielokrotną bierność w licytacji Sprawiedliwy Krzysztof udzielał kary pieniężnej. Częstokroć pod koniec programu Krzysztof dorzucał do puli sumę, która miała zapewnić zwycięstwo jego ulubionej drużynie.

Targowanie

W programie, oprócz zdolności licytacji, bardzo ważna była zdolność do targowania się. Targować należało się w dwóch sytuacjach.

  • Szablon:Tstosowany w sytuacji braku pewności co do odpowiedzi. Zazwyczaj drużyna kupująca używała zwrotu Panie Krzysztofie, ale mu jesteśmy biedną drużyną celem tańszego zakupu podpowiedzi.
  • Szablon:T zwane też handlem ludźmi; polegało na wykupieniu z ławki rezerwowych zawodnika, który przegrał pojedynek jeden na jednego. Ceny były kilkudziesięciokrotnie niższe od czarnorynkowych.