Dinozaury

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Dinozaury

Przełom paleozoiku i mezozoiku zapisał się w historii Ziemi tragicznie - wymarło prawie 90% mieszkańców planety. Przeżyły wtedy tylko niektóre grupy roślin i zwierząt. Na ogołoconym z życia superkontynencie Pangea i w oblegającym jego brzegi oceanie Panthalassa panowało bezkrólewie. Wszystko mogło się zdarzyć.

Na początku mezozoiku na ladzie mieszkały nieliczne ocalałe z katastrofy zwierzęta - gady ssakokształtne i podobne do krokodyli tekodonty. Triasowe gady ssakokształtne były potomkami gatunków paleozoiku, które rozwinęły się na zakutym przez pewien czas w okowy lodowców, południu Pangei. Przystosowały się do klimatu - przykładem są futra okrywające ich ciała. Karmiły młode mlekiem, a jednocześnie składały jaja.

Tekodonty, rozwijające się w cieplejszych strefach, wykazywały wiele przystosowań do życia w ciepłym klimacie, na przykład - oszczędnie gospodarowały wodą.

Obie grupy były gotowe do przejęcia władzy na Ziemi. O zwycięstwie miały zadecydować zmiany klimatyczne. Los okazał się łaskawy dla tekodontów, gdyż klimat się ocieplił.

Gady ssakokształtne stopniowo zmniejszały swe rozmiary, aż wreszcie wymarły - z wyjątkiem jednej linii ewolucyjnej, która dała początek ssakom. Zwycięskie tekodonty rozprzestrzeniły się po całym świecie.

Tak ssaki przegrały batalię o panowanie nad światem. Tekodonty były bowiem przodkami dinozaurów, które w jurze i kredzie opanowały lądy na Ziemi. Malutkie ssaki usunęły się w cień - nastała era gadów. Dziś paleontolodzy usiłują odtworzyć ich wygląd i ewolucje na podstawie skamieniałości.