Nauka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to Szoferka. Autor wycofanej wersji to 85.222.86.27.)
Znacznik: edytor wizualny
 
(Nie pokazano 9 wersji utworzonych przez 9 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Cytat|Autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek|Wikipedia o '''nauce'''}}
'''Nauka''' – zbiór niezbyt ścisłych teorii (za wyjątkiem teorii nauk ścisłych, które są ścisłe ale zazwyczaj wewnętrznie sprzeczne), poukładanych w dziedziny, poddziedziny, dyscypliny i poddyscypliny, a także podzielone między [[nauki interdyscyplinarne]].
'''Nauka''' – zbiór niezbyt ścisłych teorii (z wyjątkiem teorii nauk ścisłych, które są ścisłe ale zazwyczaj wewnętrznie sprzeczne), poukładanych w dziedziny, poddziedziny, dyscypliny i poddyscypliny, a także podzielone między [[nauki interdyscyplinarne]].


== Podział dyscyplin naukowych ==
== Podział dyscyplin naukowych ==
Naukę można dzielić w poprzek, wzdłuż, a także po ukosie. Niezależnie od metody dzielenia, wszyscy [[Naukowiec|naukowcy]] są zgodni, że wszystkie te podziały są sztuczne, gdyż nauka tworzy niepodzielną jedność.
Naukę można dzielić w poprzek, wzdłuż, a także po ukosie. Niezależnie od metody dzielenia, wszyscy [[naukowcy]] są zgodni, że wszystkie te podziały są sztuczne, gdyż nauka tworzy niepodzielną jedność.


== Zagadnienie naukowości ==
== Zagadnienie naukowości ==
Linia 16: Linia 17:


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
* [[Paradygmat]]
* [[Szkoła]]
*[[Paradygmat]]
* [[Nauka (proces)|Uczenie się]]


[[Kategoria:Nauka| ]]
[[Kategoria:Nauka| ]]

Aktualna wersja na dzień 11:09, 20 wrz 2021

Autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek

Wikipedia o nauce

Nauka – zbiór niezbyt ścisłych teorii (z wyjątkiem teorii nauk ścisłych, które są ścisłe ale zazwyczaj wewnętrznie sprzeczne), poukładanych w dziedziny, poddziedziny, dyscypliny i poddyscypliny, a także podzielone między nauki interdyscyplinarne.

Podział dyscyplin naukowych[edytuj • edytuj kod]

Naukę można dzielić w poprzek, wzdłuż, a także po ukosie. Niezależnie od metody dzielenia, wszyscy naukowcy są zgodni, że wszystkie te podziały są sztuczne, gdyż nauka tworzy niepodzielną jedność.

Zagadnienie naukowości[edytuj • edytuj kod]

Zagadnienie naukowości jest niezwykle ważne, gdyż na podstawie kryterium naukowości decyduje się czy przyznać kasę na badania. Większość naukowców bez kasy nie chce prowadzić badań i zamiast tego woli zająć się np. handlem pietruszką.

Wg Tadeusza Kotarbińskiego naukowe są te badania, które się prowadzi w instytucjach, które rząd uznaje za naukowe (czytaj: łoży na nie kasę). W niektórych krajach istnieją też instytucje robiące coś w rodzaju badań naukowych, na które łożą naiwni szefowie koncernów międzynarodowych i szefowie miejscowych mafii, dla których jest to bardzo wygodny sposób prania brudnych pieniędzy. Naukowcy z instytucji opłacanych przez rząd powszechnie uważają, że badania prowadzone w instytucjach sponsorowanych prywatnie to pseudonauka.

Kryteria, jakie stosuje rząd do ustalania co finansować, są w większości przypadków oparte na relacjach towarzyskich z tzw. luminarzami nauki.

Reasumując, prawdziwym kryterium naukowości, są sekretne ustalenia między luminarzami nauki i urzędnikami ministerialnymi średniego szczebla, zwykle czynione w lokalach położonych w pobliżu gmachów ministerialnych, o niezbyt dobrej reputacji, wśród reszty populacji.

Istnieją też inne kryteria naukowości, ale filozofowie wszystkich krajów połączyli swoje wysiłki aby udowodnić, że nie mają one żadnego sensu.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]