Otwarcie szachowe: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(nowa strona)
 
Linia 24: Linia 24:


Fakt, że Stalin nigdy nie przegrał w ten sposób był spowodowany tym, że Stalin zawsze zaczynał (nawet gdy grał czarnymi).
Fakt, że Stalin nigdy nie przegrał w ten sposób był spowodowany tym, że Stalin zawsze zaczynał (nawet gdy grał czarnymi).

==Debiut artystokracji==

Bardzo popularny swego czasu, szczególnie wśród graczy z wyższych sfer był tzw. ''debiut arystokracji'' - jak wiadomo wszyscy arystokraci pogardzali plebsem, w związku z czym gracze z tej sfery w pierwszym ruchu pozbywali się wszystkich swoich pionów, gdyż twierdzili, że ''plebs jest niepotrzebny''. W efekcie szybko przegrywali, po czym uznawali swoje zwycięstwo twierdząc, że ''plebs nie może wygrać z wysoko urodzonym''.

[[Plik:Debiut arystokracji.png|center|thumb|Debiut arystokracji: 1. xa2 xb2 xc2 xd2 xe2 xf2 xg2 xh2]]

Znany jest przypadek zwycięstwa z tym debiutem - nastąpił on w meczu [[Martin Luther King|Martina Luthra Kinga]] z graczem z drużyny [[Ku-Klux-Klan]] - King usunął wszystkie swoje piony, twierdząc, że nie będzie trzymał w swojej drużynie białych rasistów - w odpowiedzi gracz KKK rzucił swoim pionkiem w Kinga i wyszedł. King awansował tym samym do czwartej rundy [http://en.wikipedia.org/wiki/Assassination_of_Martin_Luther_King,_Jr. Memphis Open - Knock-Out], w której przegrał przez szewskiego mata z [http://en.wikipedia.org/wiki/James_Earl_Ray Jamesem E. Rayem].


{{WEdycji}}
{{WEdycji}}

Wersja z 00:37, 3 lis 2011

Otwarcie szachowe (zwane też Debiutem szachowym) to pierwsze ruchy wykonywane przez graczy (bądź gracza) w każdej partii szachów. Stanowią zasadniczą część gry i jest to najbardziej emocjonująca część gry - z powodu szybkości wymiany pierwszych ruchów - później robi się nudno. W tym artykule nie przedstawimy jednak typowych, standardowych otwarć, których uczą się młodzi kujoni (a.k.a. nowicjusze gry w szachy), tylko wybór nieregularnych i nietypowych otwarć wraz z ich historią.

Notacja algebraiczna

W artykule używana będzie notacja algebraiczna - x oznacza zbicie, #oznacza mata, natomiast kombinacje cyfr i liter oznaczają konkretne pola. Jeśli nie ma przed nimi litery - oznacza to ruch pionem, R - oznacza wieżę, N oznacza skoczka, B - gońca, Q - hetmana i K - króla.

Debiut Stalina

„Joe” Stalin zdobył tytuł arcymistrza już w 1922 i był nie do pokonania przez innych rywali - tylko niewielu udawało się uzyskiwać remisy w pojedynczych partiach i to zawsze „za obustronną zgodą” (po czym w kolejnej partii Stalin zawsze wygrywał.

Znudzony passą ciągłych zwycięstw za pomocą wręcz sztampowego otwarcia gambitem hetmańskim, Stalin, w 1936 roku, po raz pierwszy użył słynnego (jak sam go nazwał) Debiutu Wielkiej Czystki, który później nazwany został po prostu Debiutem Stalina.

Debiut Stalina: 1. xa8 xb7 xc8 xe7 x98 czarne rezygnują

Stalin siał w ten sposób postrach wśród szachistów aż do 1938, kiedy to FIDE dopatrzyła się w Debiucie Stalina naruszenia zasad gry w szachy. W efekcie Stalin złożył dżentelmeńską obietnicę, że więcej owego debiutu nie zastosuje.

Debiut NKWD

W cieniu gry Stalina zniknęło wielu arcymistrzów szachowych. Jeden z nich (nieznany z nazwiska) zaproponował alternatywną metodę rozpoczynania partii. Poniższy diagram przedstawia debiut zwany później Debiutem NKWD.

Debiut NKWD: 1.#

Już na początku partii podstępne zagranie białych - wprowadzają swojego piona w szereg pionów przeciwnika (!) - mat już przed rozpoczęciem rozgrywki!

Fakt, że Stalin nigdy nie przegrał w ten sposób był spowodowany tym, że Stalin zawsze zaczynał (nawet gdy grał czarnymi).

Debiut artystokracji

Bardzo popularny swego czasu, szczególnie wśród graczy z wyższych sfer był tzw. debiut arystokracji - jak wiadomo wszyscy arystokraci pogardzali plebsem, w związku z czym gracze z tej sfery w pierwszym ruchu pozbywali się wszystkich swoich pionów, gdyż twierdzili, że plebs jest niepotrzebny. W efekcie szybko przegrywali, po czym uznawali swoje zwycięstwo twierdząc, że plebs nie może wygrać z wysoko urodzonym.

Debiut arystokracji: 1. xa2 xb2 xc2 xd2 xe2 xf2 xg2 xh2

Znany jest przypadek zwycięstwa z tym debiutem - nastąpił on w meczu Martina Luthra Kinga z graczem z drużyny Ku-Klux-Klan - King usunął wszystkie swoje piony, twierdząc, że nie będzie trzymał w swojej drużynie białych rasistów - w odpowiedzi gracz KKK rzucił swoim pionkiem w Kinga i wyszedł. King awansował tym samym do czwartej rundy Memphis Open - Knock-Out, w której przegrał przez szewskiego mata z Jamesem E. Rayem.