Sudoku

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 01:43, 28 gru 2009 autorstwa Kokos :D (dyskusja • edycje) (tworzenie artykułu)
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

Sudoku- jest to gra planszowa, logiczna, zespołowa (w pojedynkę tego nie przejdziesz, chyba że grasz w wersję na komputer i znasz kody), wymyślona, sądząc po nazwie, przez jakiegoś Azjatę. Do zagrania w nią potrzebna jest kartka w kratkę, ołówek i gumka do mazania (żeby można było błędy zmazać) oraz, co najważniejsze, anielska cierpliwość i kilka, o ile nie kilkanaście godzin czasu.

Nazwa gry i jej pochodzenie

Nazwa gry pierwotnie brzmiała "cudoku". Powstała jako połączenie słowa "cud"(określającego prawdopodobieństwo przejścia gry w ciągu mniej niż 10 godzin) oraz okrzyku "o ku...!", wydawanego przez gracza przy pierwszym zetknięciu z grą (z powodu wysokiego poziomu trudności), nigdy niekończonego, gdyż wypowiadający traci przytomność zaraz po "u" (twardziele dopiero po "r", Strongmani po "w"). Początkowo w "cudoku" grały jedynie osoby tak pijane, że nie wiedziały, co robią. Ze względu na towarzyszącą nietrzeźwości trudność z mówieniem gracze często przekręcali "cudoku" na łatwiejsze do wypowiedzenia "sudoku", które stało się bardzo popularną nazwą i rozpowszechniło się po całym świecie.

Plansza do gry

Plansza do gry w sudoku ma kształt kwadratu zbudowanego z 9 mniejszych kwadratów (lepiej zaznacz je grubszą kreską, zanim zaczniesz grać) , które są zbudowane z 9 jeszcze mniejszych, co oznacza, że wielki kwadrat jest z robiony z 81 kwadracików. Ich wielkość zależy jedynie od rozmiaru czcionki, którą chcesz pisać. Odradzam jednak stosowanie czcionki mniejszej od 8pkt (współgracze i obserwujące twoją grę nooby oskarżą cię o "czitowanie") bądź większej od 72pkt (potrzebowałbyś co najmniej 4 ołówki na zapas, poza tym musiałbyś grać na naprawdę DUŻEJ kartce). Nie warto też używać podkreślenia, bo potem myli się z kratkami.

Zasady gry

W sudoku chodzi o to, żeby w każdy kwadracik w pisać jakąś cyfrę (od 1 do 9). Byłoby to proste, gdyby cyferek nie trzeba było wpisać tak, żeby jak najczęściej powtarzały się w jednym rzędzie (w pionie lub poziomie), z tym, że w jednym średnim kwadracie (a mówiłem, żeby grubszą kreską zaznaczyć!) każda cyfra może się powtarzać tylko raz.