Gwóźdź logo.svg
Jaki jest według ciebie najlepszy tekst na Nonsensopedii? Powiedz nam i zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Nowoczesna

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z .Nowoczesna)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryszard Swetru, założyciel

.Nowoczesna, .N, Nowoczesna Kropka, zwana również Petruformą Obywatelskąpartia polityczna, a zarazem grupa spekulantów na rynku domen internetowych. Założona została przez ekonomistę Ryszarda Petru, błogosławionego przez Leszka Balcerowicza.

Historia[edytuj]

Dzień po pierwszej turze wyborów prezydenckich 2015 dwóch zeitgeistów polskiej polityki – Leszek Balcerowicz oraz Władysław Frasyniuk ogłosiło chęć założenia partii politycznej. Dzięki temu wyczynowi dostali 5% poparcia w sondażach[1] Schemat działania był prosty:

  1. przekonać wyborców Platfusa Obywatelskiego, iż ten się niechybnie stoczy;
  2. przekonać tychże wyborców, że to ta partia (wówczas jeszcze bezimienna) to idealny prezent na święta wybór przy urnie;
  3. przekonywać opinię publiczną tak długo, jak to możliwe, że nie mają nic wspólnego z liberalną frakcją PO;
  4. Wymyślić wreszcie fajną nazwę.

Nazwa[edytuj]

Aktualna nazwa pochodzi stąd, że kogoś oświeciło i odkrył, że na listach wyborczych komitety ustawia się alfabetycznie[2], a znaki spoza alfabetu – takie jak kropka – mają pierwszeństwo. Oczywiście to pretekst, podany do informacji publicznej, ale tak naprawdę za wyborem stoi rzecz bardziej prozaiczna. Mianowicie najpierw pochwalono się nazwą partii, której pierwotne brzmienie to nowoczesna.pl, a dopiero potem pomyślano o wykupieniu domeny internetowej o takiej nazwie. Szybko się okazało, że jakiś dzieciak zrobił to jako pierwszy i na szybko było trzeba wymyślić coś innego.

Program[edytuj]

Przypisy

  1. Imponujący wynik, jak na jeden dzień
  2. Geniusz, nie?
  3. We frankach, oczywiście