Chcesz poznać społeczność Nonsensopedii? Podyskutować o artykułach i przepisach na zupę pomidorową? Zajrzyj na naszego Discorda!

Akord gitarowy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Akord gitarowy – literka zlokalizowana w pobliżu tekstu piosenki. Akordy dzielimy na zwykłe, barowe, łatwe, trudne i niemożliwe.

Zwykłe[edytuj • edytuj kod]

Najprostsze, do ich zagrania rzadko są potrzebne więcej niż trzy palce, których nie trzeba rozkładać zbyt szeroko. Typowym przykładem są akordy A, E i C wykorzystywane w 90% piosenek punkowych.

Barowe[edytuj • edytuj kod]

Akordy trudne, bo aby je zagrać, trzeba położyć palec wskazujący wszerz gryfu gitary, co boli jak diabli. W dodatku zazwyczaj słabo je słychać (ze względu na zbyt słabe dociśnięcie palca) i ciężko się je zmienia. Jednym z najczęściej spotykanych jest F, na którym zacina się każdy młody gitarzysta, grający The House of the Rising Sun.

Łatwe[edytuj • edytuj kod]

Należą do nich tzw. „chwyt pusty”, oraz akordy występujące w piosenkach zespołów, w których średnia wieku członków nie przekracza 16 lat.

Niemożliwe[edytuj • edytuj kod]

Chwyty, do zagrania których potrzeba więcej niż pięciu palców, a na dodatek odległość między nimi wynosi więcej niż 3 progi.

Wpływ wielkości literki na nastrój akordu[edytuj • edytuj kod]

Wpływ ten jest prosty jak budowa cepa: gdy literka jest mała, akord jest smutny, gdy duża - wesoły. I nieważne jest, że oba akordy różnią się położeniem jednego palca, jak np. A i a.


Crystal Clear app knotify.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny muzyki. Jeśli wytrzymasz 10 minut w słuchawkach – rozbuduj go.