FotoŁowca 2022
Pochwal się swoim zdjęciem w FotoŁowcy – konkursie fotograficznym na najzabawniejsze zdjęcie wszechinternetów!

Andrzej Piaseczny

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Piasek jako stylista łączący adidasy z garniturem

Życie cię zaskoczy, sypnie Piaskiem w oczy.

Mafia ostrzega swoich antyfanów, że Piasek lubi sypać lepy na oko

Jestem znajomym Piaska.

Fred z Chłopaków, którzy nie płaczą o Piasku

Andrzej „Piasek” Piaseczny (ur. 6 stycznia 1971 w Pionkach) – polski wokalista, ekspert od ubrań (jego kreacje ukazały się w 2001 roku w Kopenhadze na Konkursie Piosenki Eurowizji). Największy sukces odniósł u starszych kobiet, którzy pamiętają go jako Kacpra „Górniaka” Złotopolskiego. Po tym jak sprzedał tylko 5000 płyt zgodził się łaskawie oceniać talenty w programie The Voice of Poland.

Biografia[edytuj • edytuj kod]

„Piasek” urodził w Pionkach, położonych niedaleko Radomia. W latach 90. zaczął śpiewać. Ze względu na to, że reżyser Młodych wilków zachwycił się Jarosławem Jakimowiczem a nie nim, to Piasek nie dał rady odnieść samodzielne sukcesu w kategorii „polskie romantyczne ciacho, którym gardzą fanki Lindy”. Po drodze jednak zabezpieczył się i zaczął śpiewać w zespole Mafia. Protekcję dał mu lider zespołu – niejaki Fred, który krótko po przyjęciu Piaska odszedł dobrowolnie z zespołu i zaczął operować grubym szmalem z Gruchą.

W 1995 roku ukazała się płyta Sax and Sex, nagrany wspólnie z Robertem Chojnackim z Dynamo Wymiono De Mono. Płyta sprzedała się w nakładzie 800 tys. egzemplarzy, przy czym 80% rynku płyt objęła mafia (nie, nie zespół „Piaska” – chodzi o mafię pruszkowską, która zaliczała wówczas „Piaska” do gwiazd disco polo). Na pocieszenie w 1996 roku dostał Fryderyka.

Debiutancka płyta Piasek nie odniosła takiego sukcesu jak Sax and Sex. Piaseczny mając problemy z spłatą rat za mieszkanie zgodził się na występy w Złotopolskich. To oraz „sukces” na Eurowizji sprawiły, że wycofał się z życia publicznego na jakoś czas.

„Piasek” wrócił w 2003 roku wydając album Andrzej Piaseczny. Zmienił trochę swój wizerunek, gdyż jak stwierdził, nie chce być idolem nastolatek tylko idolem ich matek. Udało mu się to dopiero w 2005 roku, kiedy wydał album Jednym tchem.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]