Edytujesz „Drudkh”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Bigfoot.jpg|thumb|150px|Zdjęcie jednego z muzyków zrobione z ukrycia]]
[[Plik:Bigfoot.jpg|thumb|right|150px|Zdjęcie jednego z muzyków zrobione z ukrycia]]
'''Drudkh''' – [[Ukraina|ukraiński]] zespół grający ludowy [[black metal]]. Utworzony w [[2002]] roku w Charkowie przez ekipę związaną z Romanem Saenko pod [[Stepan Bandera|banderą]] wytwórni ''Sezon Prochu''. Nazwa grupy w [[Język tajski|języku tajskim]] znaczy ''prostokątny przedmiot wbity w ziemię i przewiązany kokardką''.
'''Drudkh''' – [[Ukraina|ukraiński]] zespół grający ludowy [[black metal]]. Utworzony w [[2002]] roku w Charkowie przez ekipę związaną z Romanem Saenko pod [[Stepan Bandera|banderą]] wytwórni ''Sezon Prochu''. Nazwa grupy w języku tajskim znaczy ''prostokątny przedmiot wbity w ziemię i przewiązany kokardką''.


Trudno powiedzieć o jakiejkolwiek historii zespołu, chociażby z powodu wysokiego wskaźnika [[Underground (muzyka)|undergroundu]]. Muzycy Drudkh nie grają [[Koncert|koncertów]], nie robią sobie klimatycznych [[Zdjęcie|fotek]] na tle lasów spowitych mgłą, ani nie publikują tekstów do swoich piosenek. Teoretycznie tematyka zespołu krąży wokół ludowej poezji ukraińskich [[Taras Szewczenko|psycholi]] i morderców z UPA, natury oraz słowiańszczyzny. W praktyce Drudkh wykorzystuje każdą linijkę tekstu by dokopać [[Polak]]om.
Trudno powiedzieć o jakiejkolwiek historii zespołu, chociażby z powodu wysokiego wskaźnika [[Underground (muzyka)|undergroundu]]. Muzycy Drudkh nie grają koncertów, nie robią sobie klimatycznych fotek na tle lasów spowitych mgłą, ani nie publikują tekstów do swoich piosenek. Teoretycznie tematyka zespołu krąży wokół ludowej poezji ukraińskich [[Taras Szewczenko|psycholi]] i morderców z UPA, natury oraz słowiańszczyzny. W praktyce Drudkh wykorzystuje każdą linijkę tekstu by dokopać [[Polacy|Polakom]].


Mistrzem zespołu jest Roman Saenko grający na [[Gitara basowa|basie]] i Roman ''Thurios'' Blagih odpowiedzialny za wokal i klawisze. Pomagają im Vlad, Krechet, a przez pewien czas Amorth oraz Yuriy Sinitsky. Wszyscy maczali palce w nazistowskich projektach, lecz mimo to bezczelnie twierdzą, że Drudkh ''nie sympatyzuje się z jakąkolwiek ideologią''.
Mistrzem zespołu jest Roman Saenko grający na basie i Roman ''Thurios'' Blagih odpowiedzialny za wokal i klawisze. Pomagają im Vlad, Krechet, a przez pewien czas Amorth oraz Yuriy Sinitsky. Wszyscy maczali palce w nazistowskich projektach, lecz mimo to bezczelnie twierdzą, że Drudkh ''nie sympatyzuje się z jakąkolwiek ideologią''.


== Muzyka ==
==Muzyka==
Drudkh to typowy przedstawiciel black metalu nieudolnie wychodzącego z podziemia. Ich pierwsze nagrania brzmiały jak tokarka przepuszczona przez ponad dziesięć filtrów, a wokal nadawał się do odstraszania [[Pies domowy|psów]]. Z czasem chłopcy nauczyli się posługiwać gitarą i [[Zestaw perkusyjny|perkusją]]. W nagraniach coraz częściej pojawiały się ludowe instrumenty, co miało dodawać dalszym nagraniom bardziej słowiańskiego klimatu.
Drudkh to typowy przedstawiciel black metalu nieudolnie wychodzącego z podziemia. Ich pierwsze nagrania brzmiały jak tokarka przepuszczona przez ponad dziesięć filtrów, a wokal nadawał się do odstraszania psów. Z czasem chłopcy nauczyli się posługiwać gitarą i perkusją. W nagraniach coraz częściej pojawiały się ludowe instrumenty, co miało dodawać dalszym nagraniom bardziej słowiańskiego klimatu.


Muzycy pojechali po bandzie, nagrywając jedną z płyt całkowicie w formie akustycznej. Od tego momentu nastąpił spadek formy zespołu według jego fanów. Dopiero najnowsze dzieło powraca do korzeni, chociaż instrumenty wyraźniej słychać i można nawet próbować identyfikować teksty krzyczane przez Blagiha.
Muzycy pojechali po bandzie, nagrywając jedną z płyt całkowicie w formie akustycznej. Od tego momentu nastąpił spadek formy zespołu według jego fanów. Dopiero najnowsze dzieło powraca do korzeni, chociaż instrumenty wyraźniej słychać i można nawet próbować identyfikować teksty krzyczane przez Blagiha.


== Dyskografia ==
==Dyskografia==
* '''Forgotten Legends''' (2003) – najbardziej trve płyta Drudkha. Thurios śpiewa (krzyczy) o naturze i porach roku, a muzycy używają dziwnego instrumentu gitaro-podobnego (prawdziwa gitara nie wydaje takich dźwięków). Jeszcze używają angielskiego.
* '''Autumn Aurora''' (2004) – płytka uwielbiona przez fanatyków. Członkowie grupy odkrywają potencjał w tym garażowym zespole. Wciąż śpiewają o jesieni.
* '''The Swan Road''' (2005) – pierwszy kopniak w tyłek sąsiadów aktualnych i byłych. Teksty traktują już wyłącznie o męczeństwie narodu ukraińskiego. Sięgają również po T. Szewczenkę.
* '''Blood in Ours Wells''' (2006) – między ckliwymi, melancholijnymi tekstami, kryje się instrumentalny utwór ku chwale UPA, a po otwarciu pudełka z płytą, straszy nas obsypana talkiem twarzyczka [[Stepan Bandera|Stepana Bandery]].
* '''Songs of Grief and Solitude''' (2006) folkowy twór nagrany przez smutnych chłopów z Krymu. Niemetalowy, dodatkowo zżynający riffy z poprzednich utworów. Drudkh zaczął sobie grabić...
* '''Anti-Urban''' (2007, [[Extended play|EP]]) EPka wydana, by zobaczyć, czy fani już się nie obrażają. Tym samym muzycy byli jedną nogą w grobie.
* '''Estrangement''' (2007) – mimo emowatej nazwy, Drudkh nagrał coś w klimacie pierwszych płyt. Wyrok śmierci wydany na muzyków przez fanów starego zespoły, został zawieszony na czas nieokreślony.
* '''Microcosmos''' (2009) – powrót zespołu do formy. Jak wskazuje nazwa płyty, tematyka krąży wokół interesującego świata owadów.
* '''Slavonic Chronicles''' (2010, EP) – Drudkh kradnie jeden polski utwór, a potem śpiewa go po ukraińsku, co wzmacnia nienawiść między sąsiadami niczym Pawlak i Kargul.
* '''Handful of Stars''' (2010) – mistyczny bełkot w języku Shakespeare'a. Już mniej natury, więcej czystego dźwięku, tylko ilość wrzasków pozostała niezmienna.


* ''Forgotten Legends'' (2003) – najbardziej trve płyta Drudkha. Thurios śpiewa (krzyczy) o naturze i porach roku, a muzycy używają dziwnego instrumentu gitaro-podobnego (prawdziwa gitara nie wydaje takich dźwięków). Jeszcze używają angielskiego.
{{Black metal}}
* ''Autumn Aurora'' (2004) – płytka uwielbiona przez fanatyków. Członkowie grupy odkrywają potencjał w tym garażowym zespole. Wciąż śpiewają o jesieni.
* ''The Swan Road'' (2005) – pierwszy kopniak w tyłek sąsiadów aktualnych i byłych. Teksty traktują już wyłącznie o męczeństwie narodu ukraińskiego. Sięgają również po T. Szewczenkę.
* ''Blood in Ours Wells'' (2006) – między ckliwymi, melancholijnymi tekstami, kryje się instrumentalny utwór ku chwale UPA, a po otwarciu pudełka z płytą, straszy nas obsypana talkiem twarzyczka [[Stepan Bandera|Stepana Bandery]].
* ''Songs of Grief and Solitude'' (2006) - folkowy twór nagrany przez smutnych chłopów z Krymu. Niemetalowy, dodatkowo zżynający riffy z poprzednich utworów. Drudkh zaczął sobie grabić...
* ''Anti-Urban'' (2007) - EPka wydana, by zobaczyć, czy fani już się nie obrażają. Tym samym muzycy byli jedną nogą w grobie.
* ''Estrangement'' (2007) – mimo emowatej nazwy, Drudkh nagrał coś w klimacie pierwszych płyt. Wyrok śmierci wydany na muzyków przez fanów starego zespoły, został zawieszony na czas nieokreślony.
* ''Microcosmos'' (2009) – powrót zespołu do formy. Jak wskazuje nazwa płyty, tematyka krąży wokół interesującego świata owadów.
* ''Slavonic Chronicles'' (2010, EP) – Drudkh kradnie jeden polski utwór, a potem śpiewa go po ukraińsku, co wzmacnia nienawiść między sąsiadami niczym Pawlak i Kargul.
* ''Handful of Stars'' (2010) – mistyczny bełkot w języku Shakespeare'a. Już mniej natury, więcej czystego dźwięku, tylko ilość wrzasków pozostała niezmienna.


[[Kategoria:Zespoły black metalowe]]
[[Kategoria:Zespoły metalowe]]
[[Kategoria:Ukraińskie zespoły]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule: