Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Interfejs

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Słownik
Zobacz w słowniku:
interfejs

Interfejs (ang. międzymordzie) – światełko, chomik, kabelek lub księgarnia, która pośredniczy między dwoma warstwami, na przykład innymi międzymordziami.

Rodzaje[edytuj • edytuj kod]

Można wyróżnić wiele rodzajów interfejsów. Wśród nich są:

  • Interfejs okienkowy (windowowy) – siedzisz na oknie i czekasz na natchnienie.
  • Internetowy Fejs (facebook'owy) – siedzisz na fejsie i klikasz „lubię to!” na każdym poście, bo przyjdzie do ciebie brzydka pani.
  • Interfejs tekstowy – bierzesz starą tabliczkę, ryjek i ryjesz runy zrozumiałe dla kompa. Ten sposób komunikacji jest związany z Wielkim Pożarem w Massachusetts Institute of Technology.
  • Interfejs modalny – siedzisz przed monitorem wciskając przeróżne klawisze a program nadal nie robi tego czego oczekujesz. Nazwa wywodzi się z łac. modus – nastrój, ponieważ podczas pracy towarzyszą skrajne nastroje: od totalnego wkurwu po euforię. Najbardziej znanym programem wykorzystującym interfejs modalny jest Vim.

Pierwszy interfejs okienkowy[edytuj • edytuj kod]

Gdyby nie fakt samego siedzenia na oknie czekając na natchnienie, firma Xerox prawdopodobnie zajmowała by pierwsze miejsce na rynku komputerowym wraz ze swoim okienkowym systemem operacyjnym. Bardzo dobrze fakt ten wykorzystał Steve Jobs, który będąc na wycieczce szkolnej w oddziale firmy przyuważył okienka – sprytnie tworząc własną wersje systemu okienkowego Mac OS.

Crystal Clear app klaptop.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny informatyki. Jeśli klikasz szybciej niż myślisz – rozbuduj go.