Edytujesz „Katiusza”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
{{cytat|A teraz czemu wśród ludzi, tyle łez jęków Katiuszy?|'''Słowa znanej kolędy'''}}
{{cytat|Hans! Co tam tak leci w naszą stronę?|Brunner tuż przed przylotem radzieckich pocisków}}
{{cytat|Hans! Co tam tak leci w naszą stronę?|'''Niemiecki oficer tuż przed przylotem radzieckich pocisków'''}}
'''Katiusza''' ([[Język rosyjski|ros]]. ''Катюша'') – radziecka wyrzutnia rakiet niekierowanych i co za tym idzie nieprzewidywalnych. Na froncie słynęła z niecelności, wynikającej zapewne stąd, że celowało się z tego na hektary. Jej główna zaletą było robienie mnóstwa huku i błysku, co wywoływało panikę w szeregach wroga oraz własnych. Została przyjęta do uzbrojenia [[Armia Czerwona|Armii Czerwonej]] ponieważ konstruktor miał [[Bimber|układy]]. Przez muzykalnych Niemców, którzy nie znali właściwej nazwy, nazwana „organy [[Stalin]]a”. Jedna z cudownych broni Związku Radzieckiego, która w propagandzie ''nie miała analogów w świecie''<ref>Oczywiście, każdy większy kraj, w tym Niemcy, miał podczas II wojny światowej własne wyrzutnie rakiet niekierowanych</ref> i pozwoliła wygrać wojnę, wraz z równie doskonałym czołgiem [[T-34]] i samolotem [[Ił-2]].


'''Katiusza''' (ros. Катюша) – Radziecka wyrzutnia rakiet niekierowanych, i co za tym idzie nieprzewidywalnych. Na froncie słynęła z niecelności, wynikającej zapewne stąd, że celowało się z tego na hektary. Jej główna zaletą było to, że robiła mnóstwo huku i błysku, co wywoływało panikę w szeregach wroga. Została przyjęta do uzbrojenia [[Armia Czerwona|Armii Czerwonej]] ponieważ konstruktor miał układy.
== Wersje ==
Jako szanujący się pojazd również Katiusza posiadała kilka wersji:
* '''BM-8''' – wersja napędzana korbką przed wystrzałem. Miała zasięg aż kilkunastu metrów i wywoływała śmiech na sali bądź na polu walki, gdy tylko wkraczała do akcji.
* '''BM-13''' – no to już była dość porządna wersja, przynajmniej na radzieckie warunki. Miała już wszystko napędzane mechanicznie a zasięg był o wiele większy. Zazwyczaj jednak pociski trafiały we własne wojska niż w szwabskie.
* '''BM-31-12''' – ultratajna wersja. Normalnie wunderwaffe sowieckiej armii. Pociski były laserowo namierzane a ciężarówka dzięki ultranowoczesnym technologiom spalała tylko 100 litrów na 100 kilometrów. Nikt nie wie dokładnie ile ich wyprodukowano ale wiadomo że nie mniej niż milion- ale co to dla radzieckiego przemysłu.
* '''Rama M31''' – ulepszona wersja BM31. Nie wiadomo kiedy powstała, czy kiedykolwiek powstała. Wiadomo jednak, że strzelała najcelniej, aż w końcu trafiła w bunkier [[Adolf Hitler|pewnego austriackiego malarza]], rządzącego wtedy [[Niemcy|Niemcami]].


{{stubwoj}}
== Obsługa ==
Oprócz oczywistego faktu posiadania stu sowietów mechanicznych i kierowcy, załoga składała się tylko z jednego działonowego (tego co kręcił korbką i odpalał rakiety) oraz dwudziestu ładowniczych, którzy starali się nadążyć z ładowaniem amunicji, do tego zespawanego z rur za stodołą wujka Józia cudu sowieckiej myśli technologicznej. Nie było celowniczego, bo po co? Jeśli już się celowało, to nie w cel, tylko w obszar (kraju) przeciwnika. Generalnie im bliżej miejsca w które chciano wysłać rakiety tym bezpieczniej było dla wszelakiego typu budowli, ludzi, zwierząt i ogólnie krajobrazu.


[[Kategoria:Broń]]
== Zobacz też ==
[[Kategoria:Wojsko]]
* [[FGM-148 Javelin]]
* [[MLRS]]
{{przypisy}}
{{broń}}

[[Kategoria:Broń rakietowa]]
[[Kategoria:Rosyjska broń]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule: