Gwóźdź logo.svg
Który fragment artykułu na Nonsensopedii cię bawi najbardziej?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Kierunkowskaz

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kierunkowskaz może się przydać np. na tym zakręcie. Nie wiemy tylko, który

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Kodeks Drogowy

Kierunkowskaz – urządzenie montowane w samochodach, używane głównie przez niedoświadczonych kierowców i emerytów. Uruchamia się je za pomocą specjalnej wajchy umieszczonej w pobliżu kierownicy, a efektem jego działania jest miganie małej śmiesznej lampki z przodu, tyłu i boku samochodu. Celem wyposażenia samochodu w kierunkowskazy było umożliwienie kierowcom uprzedzenia innych o planowanych manewrach.

Doświadczeni kierowcy używają kierunkowskazów zgodnie ze ściśle określonymi zasadami, mając na uwadze to, że uprzedzanie przeciwnika o swoich zamiarach powoduje utratę elementu zaskoczenia, przez co daje mu szansę przygotowania się na atak, a ponadto oferuje mu przewagę w postaci możliwości wykonania manewru kontrującego (np. zajechanie drogi).

Użycie[edytuj • edytuj kod]

Z kierunkowskazów najlepiej nie korzystać wcale, należy o nich zapomnieć a na dźwigni powiesić choinkę zapachową. Niemniej jednak, dla upartych, przygotowano poniższe zasady:

  1. Wyjąwszy pojedyncze dopuszczalne sytuacje kierunkowskaz włącza się na tylko jedno mignięcie.
  2. Przy zmianie pasa migaj w ostatniej chwili, gdy twoje koła dotkną linii rozdzielającej pasy.
  3. Na rondzie sygnalizuj zjazd dopiero w momencie gdy faktycznie zaczniesz zjeżdżać; optymalnie jest, gdy zrobisz to gdy twoje auto opuści rondo w całości.
  4. Przy skrętach do ostatniej chwili trzymaj pełną prędkość, kierunkowskaz włącz w momencie gdy zaczniesz gwałtownie hamować.
  5. Jeśli twój skręt wypada za kilkaset metrów, a przed nim jest jeszcze kilka innych włącz kierunkowskaz zawczasu. Nikt nie może wiedzieć, którędy zamierzasz zjechać.
  6. Przy wyprzedzaniu sygnalizuj dopiero, gdy oś jezdni będzie między kołami samochodu. Zjazdu nie sygnalizuj. I tak nikt nie jedzie tak szybko jak ty.


Car with Driver-Silhouette.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny motoryzacji. Jeśli przejechałeś dziś kogoś – rozbuduj to hasło.