Kurpie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Kurpiowszczyzna)

Kurpie – naród zachodniosłowiański zmieszany z Prusami (a także z zilkami, zajoncami i zieziórkami) zamieszkujący tereny dwóch pusc mazowieckich: Puscy Zielonej i Puscy Bziałej, które wspólnie nazywane są Kurpiowszczyzną.

Nazwa[edytuj • edytuj kod]

Nazwa Kurp wywodzi się od noszonych przez obywateli Kurpiowszczyny butów (kurpsi) wyrabianych z lipowego łyka, które były odmianą adidasów. Początkowo była przezwiskiem nadanym przez okoliczną ludność – ślachtę z Kolna, która nie ma nic wspólnego ze szlachetnym pochodzeniem, a jedynie dowartościowuje się tym, że mieszkają w kamiennych chlewach razem ze świniami, bydłem oraz reptilianami, kiedy to Kurpie mieszkają w drewnianych chlewach, ale bez zwierzyny.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Pierwsi osadnicy pojawili się tu w XV wieku, a były to wszelkiej maści: chłopi uciekający przed pańszczyzną, kryminaliści ścigani przez prawo, geje uciekający przed homofobami oraz kosmici spierdalający przed Kapitanem Bombą. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów Kurpie słynęli ze swoich umiejętności strzeleckich. W trakcie wojny ze Szwedami, kampili w lesie i walili same hedy.

Kurpie nie odrabiali pańszczyzny, pozostając czynszownikami królewskimi (Pusca Zielona) lub biskupimi (Pusca Bziała). Badacze opisujący Kurpiów podkreślali ich swoisty „dziki i szorstki” charakter, skłonność do wkurwiania się i mściwość, ale też gościnność zamiłowanie do chlania, wytrzymałość na bziedę i psiwo.

Język[edytuj • edytuj kod]

Przykładowe słowa:

polski kurpowski
dziewczyna dziewcok
chłopak chłopok (ew. siur)
rodzina famelija
sosny chujecki
kłamstwo psierdolenie
fajne fest
tak jo
wiadro ziedro
pijesz piwo psijes psiwo
wino zino
skąd zkela
kiedy łonegdaj
szybko hyzo
szybciej sporzej
mówić muzić
dziwka łonuca
drzwi zamknięte drzzi zaperte
głupi głupsiok
tak, wiem ba no, ziem
która godzina chtóra godzino

Większe miasta[edytuj • edytuj kod]

  • Myszyniec (niem. Mäusestadt) – formalna stolica Rzeczpospolitej Kurpiowskiej. Otrzymał prawa miejskie w 1798 roku, ze względu na posiadanie jedynego murowanego budynku na całych Kurpiach.
  • Łyse (niem. Kahlstadt) – nieformalna stolica Kurpi. Posiada masarnię, która jest jedynym zakładem pracy w regionie.
  • Kadzidło (niem. Weihrauchstadt) – kolejny pretendent do bycia stolicą Kurpi (ma nawet więcej mieszkańców od Myszyńca). Corocznie odbywa się tutaj wesele kurpiowskie (jedyna forma rozmnażania na Kurpiach).

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]