Edytujesz „Lodówka”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
{{redakcja}}
{{cytat|Mamo, nie ma nic do jedzenia!|Dziecko z reklamy [[Danio]] o pełnej '''lodówce'''}}
{{cytat|Mamo, nie ma nic do jedzenia!|Dziecko z reklamy [[Danio]] o pełnej '''lodówce'''}}


[[Plik:Alkolodówka.jpg|thumb|250px|Dobrze zaopatrzona lodówka]]
[[Plik:Alkolodówka.jpg|thumb|250px|Dobrze zaopatrzona lodówka]]


'''Lodówka''' – niewyczerpalne źródło [[światło|światła]]. Już jaskiniowcy używali ich do oświetlenia swoich jaskiń i grot, zamurowywano je wtedy w ścianach. Obsługa tego urządzenia nie jest skomplikowana, aby je uruchomić należy jedynie otworzyć drzwiczki i ewentualnie odsunąć [[piwo]], które zasłania jakąś tandetną [[Żarówka|żarówkę]], przy czym bardzo ostrożnie postępować z piwem.
'''Lodówka''' – niewyczerpane źródło [[światło|światła]]. Już jaskiniowcy używali ich do oświetlenia swoich jaskiń i grot, zamurowywano je wtedy w ścianach. Obsługa tego urządzenia nie jest skomplikowana, aby je uruchomić należy jedynie otworzyć i ewentualnie odsunąć [[piwo]], które zasłania jakąś tandetną [[Żarówka|żarówkę]], przy czym bardzo ostrożnie postępować z piwem.


Skutkiem ubocznym działania lodówki jest chłodzenie. Można ją więc wykorzystać także do przechowywania najbliższej rodziny lub ukochanych zwierzątek domowych (jak wiadomo, [[Mięso|mięsko]] najdłużej zachowuje świeżość w temperaturze poniżej zera).
Skutkiem ubocznym działania lodówki jest chłodzenie. Można ją więc wykorzystać także do przechowywania najbliższej rodziny lub ukochanych zwierzątek domowych (jak wiadomo, [[Mięso|mięsko]] najdłużej zachowuje świeżość w temperaturze poniżej zera).
Linia 13: Linia 12:


== Światło lodówkowe ==
== Światło lodówkowe ==
Pytanie nurtujące ludzkość to: czy jak się zamknie lodówkę, to światełko w środku ciągle się świeci? [[Albert Einstein]] próbował odpowiedzieć na to pytanie, jednak pomimo iż rozebrał na części kilka(dziesiąt) lodówek, nie udało mu się znaleźć odpowiedzi. Nawet [[Thomas Edison]] miał problem w tej kwestii. Nie mógł przez to spać po nocach, aż w końcu wpadł na genialny pomysł: zamknął się w lodówce. Niestety światło zgasło, a on miał [[Klaustrofobia|klaustrofobię]], o której zapomniał, gdyż uważał, że żarówka nie zgaśnie. Biedak wykończył się między dolną półką z [[Jajko|jajkami]] a górną z kartonem z [[Mleko|mlekiem]]. Po sobie zostawił tylko notes, a w nim na ostatniej stronie napis: „k{{cenzura1}}a zgasła…”.
Pytanie nurtujące ludzkość to: czy jak się zamknie lodówkę, to światełko w środku ciągle się świeci? Einstein próbował odpowiedzieć na to pytanie, jednak pomimo iż rozebrał na części kilka(dziesiąt) lodówek, nie udało mu się znaleźć odpowiedzi. Nawet Edison, twórca żarówki, miał problem w tej kwestii. Nie mógł przez to spać po nocach, aż w końcu wpadł na genialny pomysł: zamknął się w lodówce. Niestety światło zgasło, a on miał klaustrofobię, o której zapomniał, gdyż uważał, że żarówka nie zgaśnie. Biedak wykończył się między dolną półką z jajkami a górną z kartonem z mlekiem. Po sobie zostawił tylko notes, a w nim na ostatniej stronie napis: „k{{cenzura1}}a zgasła…”.
Kolejnym śmiałkiem sprawdzającym tę zagadkę był typowy żul z monopolowego. Gość zaopatrzył się profesjonalnie w denaturat, wypił trochę przed wejściem na odwagę, jednak nie było mu już później dane wyjaśnianie tejże zagadki ani żadnej innej na podstawie obserwacji…


== Co znajdziesz w lodówce ==
== Co znajdziesz w lodówce ==
# [[Piwo]]
# [[Piwo]]
# Przeróżne rodzaje zwierząt futerkowych, w tym tych już [[mięso|obranych]]
# Przeróżne rodzaje zwierząt futerkowych, w tym tych już [[mięso|obranych]]
# Serek [[Danio]]<ref>Za sałatą!</ref>
# Serek [[Danio]]
# Małego Głoda
# Małego Głoda
# [[Światło]]
# [[Światło]]
Linia 32: Linia 32:
# Sałatkę ziemniaczaną
# Sałatkę ziemniaczaną
# [[Majonez]]
# [[Majonez]]
# [[zwłoki]]
# I ogólnie wszystko
# I ogólnie wszystko


Linia 40: Linia 39:


=== Lodówka sprężarkowa ===
=== Lodówka sprężarkowa ===
Jest najbardziej rozpowszechnionym typem lodówki, czyli jednocześnie najbardziej awaryjnym. Lodówka taka dodatkowo zawiera sprężarkę, parownik i to drugie, mylone często w amatorskich opisach z parownikiem. Jej praca objawia się cyklicznym cichym mruczeniem. Każdy cykl rozpoczyna się uderzeniem, a kończy znacznie głośniejszym odgłosem, spowodowanym wejściem zawartości lodówki w rezonans ze zwalniającą sprężarką. Takie zachowanie może spowodować zejście właściciela, zarówno do kuchni/spiżarki/piwnicy, ażeby obaczyć co się tam wyrabia, ale także zejście na [[zawał]]. Jeżeli lodówka nie kończy cykli należy zamknąć drzwiczki, wyczyścić jej plecy, a jeżeli i to nie pomaga – wyjąć kota.
Jest najbardziej rozpowszechnionym typem lodówki, czyli jednocześnie najbardziej awaryjnym. Lodówka taka dodatkowo zawiera sprężarkę, parownik i to drugie, mylone często w amatorskich opisach z parownikiem. Jej praca objawia się cyklicznym cichym mruczeniem. Każdy cykl rozpoczyna się uderzeniem, a kończy znacznie głośniejszym odgłosem, spowodowanym wejściem zawartości lodówki w rezonans z zwalniającą sprężarką. Takie zachowanie może spowodować zejście właściciela, zarówno do kuchni/spiżarki/piwnicy, ażeby obaczyć co się tam wyrabia, ale także zejście na zawał. Jeżeli lodówka nie kończy cykli należy zamknąć drzwiczki, wyczyścić jej plecy, a jeżeli i to nie pomaga – wyjąć kota.


Jeżeli nasza lodówka właśnie dotarła, sugerujemy pamiętać, że zdążyła się wytrząść w wagonie/w ciężarówce i dwa razy wniesiono ją na czwarte piętro (raz nie na tej klatce schodowej) i należy się jej odpoczynek co najmniej 48 godzin, aby zawartość rurek trochę się uspokoiła. Oczywiście większość użytkowników zupełnie nie pamięta o tym, ale cóż – potem się będą martwić.
Jeżeli nasza lodówka właśnie dotarła, sugeruję pamiętać, że zdążyła się wytrząść w wagonie/w ciężarówce i dwa razy wniesiono ją na czwarte piętro (raz nie na tej klatce schodowej) i należy się jej odpoczynek co najmniej 48 godzin, aby zawartość rurek trochę się uspokoiła. Oczywiście większość użytkowników zupełnie nie pamięta o tym, ale cóż – potem się będą martwić.


=== Lodówka absorpcyjna ===
=== Lodówka absorpcyjna ===
[[Plik:Absorption_fridge.jpg|thumb|250px|Fajne, nie?]]
[[Plik:Absorption_fridge.jpg|thumb|250px|Fajne, nie?]]
Jest to historycznie pierwszy rodzaj lodówki, lecz obecnie bardziej zapomniany. Poznasz ją po plecach wyglądających jak laboratorium szalonego chemika, a takim zresztą jest, biorąc pod uwagę, że w środku znajdują się związki znane z lekcji chemii pod różnymi postaciami. Cała ta armatura rzecz jasna nosi różne ciekawe nazwy związane z pełniącymi przez nie funkcjami. Czytelnik ma teraz chwilę żeby kontemplować jakież to ciekawe zjawiska zachodzą w warniku, deflegmatorze, rekuperatorze czy innym absorberze. Absolutnym hitem jest pompka mamutowa. Oprócz tego ten typ chłodziarki nie posiada części ruchomych, nie hałasuje i dla sieci jest obciążeniem o charakterze rezystancyjnym, przez co teoretycznie w czasie normalnej eksploatacji nie da się jej zepsuć, chyba że przerdzewieje na wylot. Jeszcze ciekawiej jest, że odbiornikiem energii elektrycznej jest grzałka. Ponadto istnieją lodówki tego typu zasilane na gaz oraz zarówno na gaz, jak i z sieci elektrycznej. Od biedy w celu utrzymania lodówki w stanie pracy można użyć świeczki czy nawet rozpalić ognisko. Po postoju lodówka może się za to po prostu nie uruchomić. W celu przywrócenia jej do funkcjonowania należy przewracać ją na boczki, aby płyny w środku spłynęły do zbiornika na dole.
Jest to historycznie pierwszy rodzaj lodówki, lecz obecnie bardziej zapomniany. Poznasz ją po plecach wyglądających jak laboratorium szalonego chemika, a takim zresztą jest, biorąc pod uwagę fakt, że w środku znajdują się związki znane z lekcji chemii pod różnymi postaciami. Cała ta armatura rzecz jasne nosi różne ciekawe nazwy związane z pełniącymi przez nie funkcjami. Czytelnik ma teraz chwilę żeby kontemplować jakież to ciekawe zjawiska zachodzą w warniku, deflegmatorze, rekuperatorze czy innym absorberze. Absolutnym hitem jest pompka mamutowa. Oprócz tego ten typ chłodziarki nie posiada części ruchomych, nie hałasuje i dla sieci jest obciążeniem o charakterze rezystancyjnym, przez co teoretycznie w czasie normalnej eksploatacji nie da się jej zepsuć, chyba że przerdzewieje na wylot. Jeszcze ciekawiej jest, że odbiornikiem energii elektrycznej jest grzałka. Ponadto istnieją lodówki tego typu zasilane na gaz oraz zarówno na gaz, jak i z sieci elektrycznej. Od biedy w celu utrzymania lodówki w stanie pracy można użyć świeczki czy nawet rozpalić ognisko. Po postoju lodówka może się za to po prostu nie uruchomić. W celu przywrócenia jej do funkcjonowania należy przewracać ją na boczki, aby płyny w środku spłynęły do zbiornika na dole.

== Zobacz też ==
* [[kuchenka]]
* [[mikrofalówka]]
* [[piekarnik]]

{{Przypisy}}


[[Kategoria:AGD]]
[[Kategoria:AGD]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule: