Gwóźdź logo.svg
Masz swój ulubiony tekst z artykułu na Nonsensopedii, który trafia w sedno i rozbawia do łez?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Maciej Stuhr

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śp. Maciej Jerzy Stuhr (1975–jeszcze żyje) Nigdy Cię nie zapomnimy! Spoczywaj w pokoju!
Maciej Stuhr żartuje podczas rozdawania Orłów

Ojcami ślada.

Marcin Wójcik o Macieju Stuhrze

Maciej Stuhr (ur. 23 czerwca 1975 w Krakowie[1]) – syn Jerzego Stuhra, ponadto aktor, kabareciarz i konferansjer.

Dzieciństwo i młodość[edytuj • edytuj kod]

Maciej Stuhr od maleńkości mieszkał w domu z Jerzym Stuhrem. Otoczony znajomymi Jerzego Stuhra, dorastał w atmosferze podziwu i uznania dla Jerzego Stuhra. Prawie automatycznie zaczął bywać w miejscach kojarzonych z Jerzym Stuhrem. Najpierw chciał być kierowcą śmieciarki, ale pod wpływem Jerzego Stuhra postanowił być jak Jerzy Stuhr. Studiował w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, gdzie (totalny zbieg okoliczności) rektorem był Jerzy Stuhr.

Kariera aktorska[edytuj • edytuj kod]

Maciej Stuhr nigdy nie ukrywał, że jego aktorskim autorytetem jest Jerzy Stuhr. Maciej Stuhr i Jerzy Stuhr zagrali razem tylko w dwóch filmach (Historie miłosne, Pogoda na jutro), a to dlatego, że wciąż się widzom mylili na ekranie. Już po tych występach dało się odnaleźć u Macieja Stuhra ślady charyzmy Jerzego Stuhra. Potem zagrali jeszcze w reklamie jednego banku, gdzie odróżniali się tym, że jeden miał czapkę, a drugi nie.
Maciej Stuhr, podobnie jak Jerzy Stuhr, nie stroni od humoru i komedii. „Commedie del Stuhr” nazwali Francuzi specyficzną dyskomikę Macieja Stuhra i Jerzego Stuhra, którą ten pierwszy nabył od drugiego[2]. Jerzy Stuhr podkreślał w wywiadach, że droga aktorska, jaką idzie Maciej Stuhr spotyka się z akceptacją ze strony Jerzego Stuhra. Maciej Stuhr ma nawet wystąpić w fabularyzowanej biografii Jerzego Stuhra (w reżyserii Jerzego Stuhra). Zagra tam Jerzego Stuhra. Ciekawostką jest fakt, że na castingu do roli, w ostatecznej rozgrywce Maciej Stuhr pokonał Jerzego Stuhra i Macieja Zakościelnego.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj • edytuj kod]

  • 1982 – świadectwo z czerwonym paskiem.
  • 1990 – II miejsce w turnieju ping-ponga.
  • 2010 – nagroda im. Jerzego Stuhra za propagowanie spuścizny Jerzego Stuhra.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Tak jak Jerzy Stuhr
  2. Lub na odwrót