Edytujesz „Mikołaj Rej”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
{{redakcja}}
{{sur|polskiego poety|imię|Mikołaj}}
{{cytat|I niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy swe gęsi oraz kaczki mają.|'''Mikołaj Rej''' o polskim rolnictwie}}
{{cytat|I niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy swe gęsi oraz kaczki mają.|'''Mikołaj Rej''' o polskim rolnictwie}}
'''Mikołaj Rej''' (ur. [[4 lutego]] [[1505]] w [[Żurawno|Żurawnie]], zm. między [[8 września]] a [[5 października]]<ref>prawdopodobnie [[4 października]]</ref> [[1569]] w Rejowcu) – znany przedstawiciel umiarkowanego odłamu ruchu [[TKM]]. Zasłynął z twardej i nieustępliwej walki o wizerunek [[Polska|Polski]] na świecie jako kraju wiodącego w dziedzinie hodowli drobiu. Żył w czasach odrodzenia i dlatego musiał zostać prawdziwym [[człowiek]]iem renesansu. Pomimo tego, że kochał [[polityka|politykę]], zatracił się w wynalazczości. Wynalazł m.in.:
* funkcję plebana,
* szpinak,
* okulary z widokiem na [[morze]],
* spryskiwacz do okularów.


'''Mikołaj Rej''' (ur. [[4 lutego]] [[1505]] w Żurawnie, zm. między [[8 września]] a [[5 października]]<ref>Prawdopodobnie [[4 października]]</ref> [[1569]] w Rejowcu) – znany przedstawiciel umiarkowanego odłamu ruchu TKM. Zasłynął z twardej i nieustępliwej walki o wizerunek [[Polska|Polski]] na świecie, jako kraju wiodącego w dziedzinie hodowli drobiu. Żył w czasach odrodzenia i dlatego musiał zostać prawdziwym [[człowiek]]iem renesansu. Pomimo tego, że kochał politykę, zatracił się w wynalazczości, przez co wynalazł m.in. funkcję plebana.


Mikołaj Rej, znany również jako ojciec literatury w Polsce, jako pierwszy zajął się obnażaniem wszelakiego polskiego bezsensu i założył pierwszego renesansowego bloga Figliki.pl, którego redagował (o zgrozo!) w [[Język polski|języku polskim]], a jak wiadomo, w tym czasie Polska leżała w granicach Cesarstwa Rzymskiego.
Mikołaj Rej znany również jako ojciec [[Literatura polska|literatury polskiej]] jako pierwszy zajął się obnażaniem wszelakiego polskiego bezsensu i założył pierwszego renesansowego bloga Figliki.pl którego redagował o zgrozo w Języku Polskim a jak wiadomo w ten czas Polska leżała w granicach
cesarstwa Rzymskiego.
W młodości Rej nie przejawiał zainteresowań naukom gdyż w całości poświecił się swojej pasji tropieniu bezsensu w polskiej rzeczywistości 16 wieku.
Nie uszło jego uwadze iż księża odprawiają msze w dziwnym języku którego ani oni ani żaden wierny nie rozumie.
W późniejszych latach pasja przerodziła się w obsesję która zaowocowała spaleniem drewnianego kościoła.
Rej na swoim blogu często i gęsto publikował zaobserwowane przez siebie nonsensy:


JAKO ŻONA NA POGRZEBIE OMDLAŁA - traktuje o aktorskich zdolnościach polaków.
== Twórczość ==
W młodości nie przejawiał zainteresowania [[Nauka|nauką]], gdyż w całości poświęcił się swojej pasji – tropieniu bezsensu w polskiej rzeczywistości [[XVI wiek]]u. Nie uszło jego uwadze, iż księża odprawiają msze w [[łacina|dziwnym języku]], którego ani oni, ani żaden wierny nie rozumie. W późniejszych latach pasja przerodziła się w obsesję, która zaowocowała spaleniem drewnianego [[Kościół|kościoła]]. Na swoim blogu często i gęsto publikował swoje dzieła:
* '''Jako żona na pogrzebie omdlała''' – aktorskie zdolności Polaków;
* '''Baba, co w pasyją płakała''' płacz kobiety nad ukochanym osiołkiem, o którym przypomniał jej śpiew proboszcza;
* '''Mieszczanie, co się spowiedali''' – ludzie nie zawsze gardzą kapłanami;
* '''Polakowi kucharza obiesili''' – okoliczności powstania pierwszego programu o gotowaniu;
* '''Co żonę kazał dać wilkowi za pokutę''' chłop żywemu nie przepuści, chyba że na żonę się połasi;
* '''Do tego, co czytał''' – lepiej pisać blog, niż wierzyć w Boga.


BABA, CO W PASYJĄ PŁAKAŁA - jak to baba płakała nad ukochanym osiołkiem o którym przypomniał jej śpiew proboszcza.
Twórczość Reja, którą celowo pomijali i cenzurowali w czasach [[Polska Rzeczpospolita Ludowa|PRL-u]], nie jest szczególnie znana pospólstwu. Tajne akta nonsensu, jakie zdobył w ciągu życia, umieścił w innych swoich dziełach takich jak:
* '''Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem''' wskazówka, co robić, np. komu dawać łapówki i w jakiej ilości (obowiązuje do dziś):<br />''Urzędnik, wójt, szołtys, pleban,<br />z tych każdy chce być nad nim pan.<br />Temu daj gęś, temu kokosz...''
* '''Żywot człowieka poćciwego''' – kiedy zmienić stan cywilny, a kiedy chodzić samemu swoimi ścieżkami i o prawie w Polsce które określił tymi słowami:<br />''Prawo jest jak pajęczyna: bąk się przebije, a na muchę wina.''


MIESZCZANIE, CO SIĘ SPOWIEDALI - o tym jak to kobity czasem i kapłanem nie gardzą ubogim.
== Ciekawostki ==
Znany był także z tego, że pisał się z Nagłowic, gdyż jedynie tam potrafiono przyrządzać mu jego ulubione [[Jedzenie|danie]] – tur w sosie własnym:<br />''Już to wżdy jako tako, kiedy pieczyste albo co w rosole, co by miało być na jednej misie, iż to różno rozłożą, iż będzie gęś na inszej misie, tur na inszej, także też mięso albo cietrzew na inszej.''


POLAKOWI KUCHARZA OBIESILI - o tym jak powstał pierwszy program o gotowaniu.
Założył również miasto, nazwane od herbu swojego Oksza, co znaczy Siekierka przydomek pradziada Reja, który był kombatantem w wojnie z [[Zakon krzyżacki|Krzyżakami]].
CO ŻONĘ KAZAŁ DAĆ WILKOWI ZA POKUTĘ - o tym że chłop żywemu nie przepuści chyba ze na żonę się połasi.


DO TEGO, CO CZYTAŁ - o tym że lepiej pisać bloga niż wieżyc w katolickiego Boga.
== Zobacz też ==
* [[Jan Długosz]]
Twórczość Reja celowo pomijana i cenzurowana w III Rzeczypospolitej Katolickiej nie jest szczególnie znana pospólstwu.
* [[Jan Kochanowski]]
Tajne acta nonsensu jakie Rej zdobył w ciągu życia umieścił w innych swoich dziełach takich jak:
"KRÓTKA ROZPRAWA między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem." będąca wskazówka co robić np komu dawać łapówki i w jakiej ilości (obowiązuje do dziś):

"Urzędnik, wójt, szołtys, pleban,
Z tych każdy chce być nad nim pan.
Temu daj gęś, temu kokosz...

inne dzieło "Żywot człowieka poćciwego" - ewangelia o tym kiedy się hajtać a kędy dalej swe koła toczyć i o prawie w Polsce które określił:
"Prawo jest jak pajęczyna: bąk się przebije, a na muchę wina."

Rej znany był z tego ze pisał się z Nagłowic gdyż jedynie tam potrafiono przyrządzać mu jego ulubione danie Tur w sosie własnym:
"Już to wżdy jako tako, kiedy pieczyste albo co w rosole, co by miało być na jednej misie, iż to różno rozłożą, iż będzie gęś na inszej misie, Tur na inszej, także też mięso albo cietrzew na inszej"

Założył był również miasto nazwane od herbu swojego oksza co znaczy siekierka - psełdonim pradziada reja kombatanta wojny z krzyżakami.


{{przypisy}}
{{przypisy}}
{{stub|lit|kat|Rej, Mikołaj}}
[[Kategoria:Polscy pisarze|Rej, Mikołaj]]
[[Kategoria:Polscy pisarze|Rej, Mikołaj]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule: