NonNews:Jedziemy do Gniezna!

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mieszko I to jednak równy gość, też czyta Nonsensopedię

24 stycznia 2019

Dzięki uprzejmości Poczty Polskiej do siedziby Nonsensopedii dotarł właśnie list z zaproszeniem do stolicy Polski, Gniezna. I to nie od byle kogo, a od samego księcia Mieszka I!

Co prawda list jest nieco nadgryziony zębem czasu[1] i został nadany w 974 roku, ale zaproszenie jest na szczęście bezterminowe. Dodatkową trudność administratorom sprawił fakt, że list jest napisany po łacinie, ale my ze szwagrem nie takie zagadki rozwiązywaliśmy i bezproblemowo domyśliliśmy się, o co chodzi. Postanowiliśmy skontaktować się telefonicznie z dworem Mieszka I w celu ustalenia szczegółów, niestety bezskutecznie.

Brakujące szczegóły, które zagubiły się przez dziesięć wieków dorobiliśmy sami i doszliśmy do wniosku, że wolą księcia jest, aby nonsensopedyści uświetnili swoją obecnością Konwent Fantastyki Fantasmagoria w Gnieźnie. Coby nie przyjść z gołymi rękami (tak się nie godzi!), przybędziemy przedstawić pospólstwu dwie prelekcje, a mianowicie:

  • Przychodzi Sokrates do lekarza, czyli humor na przestrzeni lat – sobota, godz. 18:00
Od zarania dziejów człowiek śmiał się z różnych rzeczy – od greckich komedii, przez oświeceniowe karykatury, aż po Jasia Fasolę i memy z nosaczem sundajskim. Zapraszamy na prezentację, w której udowodnimy, że średniowieczny błazen i stand-uper mają ze sobą wiele wspólnego, a starożytni Rzymianie opowiadali sobie te same żarty, co my.
  • Co ma Myszka Miki do Windowsa? – sobota, godz. 21:00
Wyobraź sobie rzeczywistość, w której napisanie fanfika z uniwersum Star Wars jest przestępstwem. Albo świat bez Wikipedii, Google, Disneya i cosplayu. Niemożliwe? A jednak tak by to wyglądało bez wolnej kultury i dozwolonego użytku, na których opiera się cała współczesna cywilizacja. Opowiemy, jak zaskakująco ważna jest wolna kultura, nawet dla przeciętnego zjadacza chleba.

Obie prelekcje odbędą się w sobotę, 9 lutego w sali prelekcyjnej. Będzie można też na nich wygrać unikalny nonsensopedyjny gadżet!

Wstęp na konwent jest darmowy, ale trzeba się wcześniej zapisać. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia. Do zobaczenia!

Źródło[edytuj]

Przypisy

  1. I nie tylko czasu, zdaje się, że szczury też pojadły