Piąty do brydża

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piąty do brydża – powszechna nazwa równoznaczna z takim określeniami jak: piąte koło u wozu oraz niepotrzebny śmieć. Wszystkie 3 określenia odnoszą się do osób, które są nam niezbędne do życia, a nam wydaje się, że nie są. Takie osoby to np. młodsze (a czasem starsze) rodzeństwo, kinderpunki, czy szanowni rodzice. Zjawisko piątego do brydża nasila się w momentach, kiedy chcemy zrobić coś osobistego, bądź porozmawiać o czymś w cztery oczy, bądź zrobić coś innego w cztery oczy. Wtedy zazwyczaj pojawia się dodatkowe piąte i szóste oko, które nie zamierza nas opuścić.

Inne znaczenie stwierdzenia, to piąte koło u wozu, które odnosi się do instytucji tak zwanego koła zapasowego, które jest nam niezbędne kiedy agresywny czarny kot rozerwie/przegryzie/rozpuści swoim toksycznym moczem albo śliną koło w naszym ukochanym dresowozie. Wtedy wyjmujemy piąte koło i dokonujemy zmiany koła zniszczonego na nowe.


Crystal Clear app Login Manager.svg To jest tylko zalążek artykułu o ludziach. Jeśli masz coś wspólnego z daną kastą – rozbuduj go.