Piast Cieszyn

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piast Cieszyn (właśc. TS Mieszko Piast Cieszyn) – założony w 1909 w Cieszynie klub piłkarski. Od 1955 roku odbywają mecze na stadionie piłkarskim (jak było wcześniej? Nie wiemy...). W roku założenia w Cieszynie ludzie chodzili ubrani, najczęściej, na czerwono-niebiesko-żółtawo, dlatego też, by pozyskać kibiców, żałosnym chwytem te kolory zastosowano jako oficjalne barwy zespołu.

Etymologia nazwy[edytuj • edytuj kod]

Nazwa klubu pochodzi od Piasta Polski – Mieszka I, a dwie pierwsze literki (TS) to skrót od Towarzystwa Sportowego, które postanowiono umieścić w nazwie by nie zaginęła pamięć o tym, kto wylał ostatnie poty, by Piast mógł rozgrywać swoje mecze towarzyskie. Nie bez znaczenia był fakt, że Wisła Kraków również ma te literki w nazwie.

Sukcesy[edytuj • edytuj kod]

Największym sukcesem klubu były występy w III polskiej lidze piłkarskiej (obecnie klub broni się przed spadkiem z ostatniej). Co warte odnotowania: w tym zespole karierę sportową rozpoczynał Ireneusz Jeleń, co jest traktowane jako sukces największy i niewątpliwy. Innych osiągnięć nie stwierdzono.

Zarobki[edytuj • edytuj kod]

Dawniej piłkarze tego klubu zarabiali niewiele, dlatego też dorabiali do swojej pensji na różne sposoby. Najbardziej znanym była pomoc przy budowie stadionów. Najwięcej zarobili przy budowaniu Stadionu Śląskiego w Chorzowie i od tego czasu dorabiania już zaprzestali. Pieniądze za tę budowę starczają klubowi do dziś, a zawodnicy nie narzekają już na zarobki.