Edytujesz „Rzeczownik”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
'''Rzeczownik''' – część mowy nazywająca rzeczy, zwierzęta, [[dresiarz]]y, ludzi, zjawiska paranormalne i resztę świata. W zdaniu pełni reprezentacyjną funkcję ''antybiwakowca'', czyli [[podmiot]]u. Czasem jednak schodzi ze sceny i udaje się w stronę [[dopełnienie|dopełnienia]], [[okolicznik]]a albo [[przydawka|przydawki]].
'''Rzeczownik''' – część mowy nazywająca rzeczy, zwierzęta, dresiarzy, ludzi, zjawiska paranormalne i resztę świata. W zdaniu pełni funkcję ''antybiwakowca'' pod nazwą ''podmiot''.


Rzeczowniki to ciężkie [[przypadki]]. Do tej pory wyróżniono ich 7 . Jako, że rzeczowniki to części mowy stadne występują w [[liczba (językoznawstwo)|liczbach]]. W tych stadach każdy przypadek ma swoją funkcje. Niektóre wołają, inne są majsterkowiczami, a jeszcze inne biernie leżą pod stołem po libacji. Czym lepsza funkcja, tym lepsza [[klasa (językoznawstwo)|klasa]]. Ci z najlepszej klasy mają swoich przydupasów zwanych [[przymiotnik]]ami. KUPA
== Odmiana ==


==Zobacz też==
Rzeczownik, jeśli został uznany za sprawny do lubieżnych czynów gramatycznych z fleksją, można [[Rzeczownik#Odmiana|odmieniać]] przez [[liczba (językoznawstwo)|liczby]] i [[przypadek|przypadki]], a występuje w [[rodzaj gramatyczny|rodzajach]]. Dość ubogo w porównaniu z bratem [[czasownik]]iem.
[[Język polski]]


{{stubjez}}
== Rodzaje rzeczowników ==


[[Kategoria:Językoznawstwo]]
Wyróżniamy następujące:
* '''abstrakcyjne''' – opisują wszystko, czego człowiek nie jest w stanie ogarnąć swoim ograniczonym umysłem, więc również uczucia, stany, takie tam.
* '''zmysłowe''' – czyli to, co jesteśmy w stanie zobaczyć, poczuć, posmakować. Fuj.
** '''nieżywotne''' – rzeczowniki, które pochowano na [[cmentarz]]u.
** '''żywotne''' – rzeczowniki posiadające zdolność do sprawnego posługiwania się swoim własnym bytem.
*** '''osobowe''' – tutaj jesteśmy!
*** '''nieosobowe''' – wszelkie inne gatunki nierozumne.

W zależności od przynależności do danej grupy zmienia się sposób odmiany ([[deklinacja]]) danego rzeczownika. Można też podzielić je prościej:
* '''własne''' – te, które wymyśliliśmy my na potrzebę chwili (np. [[Bamboocha]]).
* '''<del>cudze</del> pospolite''' – rzeczowniki używane tak często, że w tym tekście występują nawet po trzy razy. Sprzyjają powtórzeniom.

== Przypadki, liczby, rodzaje ==

Zwyczajowo [[język polski|polski]] rzeczownik występuje w siedmiu przypadkach. Może mieć dwie liczby (a tak naprawdę trzy<ref>Założę się, że nie słyszałeś o [[liczba podwójna|liczbie podwójnej]]…</ref>), widać go w trzech rodzajach (czyli w pięciu albo siedmiu<ref>Rodzaj męski w liczbie pojedynczej dzieli się na męskoosobowy, męskozwierzęcy i męskorzeczowy, a w liczbie mnogiej na męskoosobowy i niemęskoosobowy</ref>), do tego rzeczownik może albo opisywać większą liczbę przedmiotów (występując przy tym w liczbie pojedynczej), albo opisywać jeden przedmiot (posiadając przy okazji znaczenie zbiorowe). Proste, c'nie?

== Zobacz też ==
* [[czasownik]]
* [[gramatyka]]
* [[liczebnik]]
* [[partykuła]]
* [[przymiotnik]]

{{przypisy}}
{{stub|jez}}
{{części mowy}}
[[Kategoria:Części mowy]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule: