Użytkownik:SH3VEK/Zalecenia
Moje zalecenia dotyczące pisania stron (od artykułów przez dyskusje, na szablonach i modułach kończąc). To nie są nowe zasady Nonsensopedii (chociaż można byłoby uznać to za oficjalne). Ta strona wciąż jest rozwijana.
Artykuły w przestrzeni głównej[edytuj • edytuj kod]
- Jest kilka typów artykułów. Każdy z nich posiada priorytet, który określa kolejność względem innych typów. Są to między innymi:
- Definicje (priorytet najwyższy)
- Listy (poniżej definicji, w niej mogą być zawarte podtypy z dziedziczonymi priorytetami, np. listy definicji mają wyższy priorytet od list porównań)
- Porównania (poniżej listy)
- Przy tworzeniu nowego artykułu, wpierw przeglądnij powyższe typy i zdecyduj, który wybierzesz.
- Przy redagowaniu już istniejącego artykułu, sprawdź, czy jest w całości zgodny z jednym typem. W przypadku wielu określ, która z nich powinna być modyfikowana.
- Zanim zaczniesz edycję strony, skorzystaj z poniższych regułek:
- Szanuj czyjąś twórczość! Jeśli twoim zdaniem artykuł nie posiada odpowiedniej treści, to zamiast bezwzględnie dodawać go do SDU, rozważ możliwość zredagowania go. Jeśli nie jesteś w stanie wymyślić sposobu na zredagowanie, poproś kogoś, aby Ci w tym pomógł. A jeśli druga osoba uzna, że redakcja nie poprawi treści, możesz śmiało dodać stronę do SDU.
- Ta regułka ma na celu danie wam do pomyślenia, że istnieje jeszcze inna droga niż kolejne SDU z powodami: „Marne”, „Mało”, „Nieśmieszne”. To jest choroba psychiczna i trzeba to leczyć. To nie jest jakaś kolejna reguła Nonsensopedii, tylko przydatna rada.
- Jeżeli jednak chcesz dodać SDU, to nie twórz 1-3 wyrazowych zdań. Opisz krótko, jak wygląda sytuacja w artykule.
- Jeśli artykuł posiada mniej niż około 3 kB, pomiń poniższe regułki.
- Jeśli typ o niższym priorytecie (np. lista) zajmuje ponad 50% całej treści, wtedy owy typ zasługuje na swój własny artykuł.
- Tworzenie miliona podsekcji w artykule psuje całą treść. Utwórz grupy, dopasuj akapity do poszczególnych grup, a linki prowadzące do danych podsekcji zamień na linki do poszczególnych grup.
- Jeśli w treści znajduje się lista (nie typ artykułu) z punktami bez numeracji, to sprawdź, czy owa lista nadaje się do numerowania. Jeśli tak, zmień na listę numerowaną.
- Szanuj czyjąś twórczość! Jeśli twoim zdaniem artykuł nie posiada odpowiedniej treści, to zamiast bezwzględnie dodawać go do SDU, rozważ możliwość zredagowania go. Jeśli nie jesteś w stanie wymyślić sposobu na zredagowanie, poproś kogoś, aby Ci w tym pomógł. A jeśli druga osoba uzna, że redakcja nie poprawi treści, możesz śmiało dodać stronę do SDU.
- Jakość Nonsy (dla przestrzeni głównej) powinna być określana przez średnią jakości wszystkich artykułów plus ich ilość:
- Jakość artykułu określa się poprzez własną ocenę treści pomnożoną przez iloczyn ilości treści właściwej (bez szablonów i kategorii) od całości plus jeden:
- Twierdzenie „Nie ma dobrych artów na Nonsie” nie pomoże w ulepszaniu Nonsy. Widocznie nie było dobrych redaktorów.
- Humor artykułów z czasem przemija, dlatego warto często rozwijać treść tak, aby jak najdłużej pozostała śmieszna.
- Warto opierać się na śmiesznych faktach i domysłach. Opisy wcale nie muszą opierać się o stan faktyczny, dlatego podkoloryzowanie artykułu jest czasami wskazane.
- Warto pisać artykuły z tematami, które śmieszą wszędzie poza Polską. Możliwe, że niedługo także Polacy będą się z nich śmiali. Takich tematów jest mnóstwo. Nie warto czekać, aż one dotrą do Polski.
- Nie porównuj byle czego z gównem, dupą, dziwką itp. Bądź bardziej kreatywny!
- Używaj odpowiednich grafik i filmów, które mają jakieś powiązanie z tematem artykułu.
- Część treści artykułu, która przypomina treść z innych przestrzeni, powinna zostać przeniesiona na odpowiednią przestrzeń.
- Artykuł powinien zawierać przynajmniej jeden szablon nawigacyjny.
Definicje[edytuj • edytuj kod]
Typowy artykuł z definicją składa się z nazwy, półpauzy (jeśli trzeba), krótkiego opisu oraz treści podzielonej na sekcje. Dla tego typu zaleca się używanie infoboksu.
Listy[edytuj • edytuj kod]
Typowa lista jest zbiorem podobnych wyglądem do siebie treści o powiązanych ze sobą tematach. Obecnie bardzo rzadko spotykane na Nonsie są listy w osobnych artykułach.
Porównania[edytuj • edytuj kod]
Typowe porównanie może przypominać listę, jednak w przeciwieństwie do niej, w porównaniu są połączone różne tematy podzielone na sekcje. W sekcjach opisane są poszczególne aspekty wybranych tematów (podobieństwa, różnice). Obecnie nie ma takich artykułów.
Pliki[edytuj • edytuj kod]
- Nie polegaj wyłącznie na plikach Commons. Są jeszcze inne źródła, które zawierają wolne licencje i przynajmniej są śmieszne.
- Przy zamienianiu plików należy zadbać o dany kontekst oraz opisy na stronach, które korzystają z tych plików.
- Skorzystaj z zasad dotyczących wyznaczenia autora i/lub właściciela plaw autorskich:
- Jeśli plik jest klatką filmu z YouTube, właścicielem praw autorskich jest kanał, z którego dany film pochodzi.
- Jeśli to klatka filmu pełnometrażowego, serialu telewizyjnego, programu telewizyjnego lub reklamy, to właścicielem jest dystrybutor.
- Jeżeli plik jest screenshotem programu komputerowego (także gry), wtedy właścicielem jest producent. Licencja powinna być zgoda z licencją danego oprogramowania.
- Jeśli pobrałeś plik z Facebooka, to... masz problem (Facebook zastrzega sobie prawa autorskie do wszystkich przesłanych zdjęć).
- Właścicielami większości zdjęć, które pochodzą z wiadomości, zazwyczaj są między innymi: Reuters, EPA (European Pressphoto Agency), PAP (Polska Agencja Prasowa).
- Niektóre zdjęcia posiadają licencję, która wymaga opłaty za ich użycie.
Newsy[edytuj • edytuj kod]
- Nie nadużywaj Przedjutrza. Ono istnieje po to, by określić źródło nieistniejącego faktu.
- Niektóre newsy mogą posiadać informacje o przyszłych wydarzeniach. Jeśli owe wydarzenia już minęły, trzeba zaaktualizować informacje.
- Postaraj się dodać zdjęcia, które dobrze ilustrują opisane wydarzenie.
Czat[edytuj • edytuj kod]
- Omijaj bramki szerokim łukiem. Zainstaluj sobie klienta IRC (poszukaj w Google).
- Załóż konto za pomocą komendy NickServa. To przyda się w dalszych punktach.
- Ustaw połączenie z serwerem IRC na szyfrowane (dla Freenode włącz nieakceptowane certyfikaty SSL).
- Jako metodę logowania wybierz SASL (z hasłem, nie certyfikat). Ta opcja zapewnia poprawne logowanie jeszcze w trakcie ustanowienia połączenia.