Uprawnienia elektryczne

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uprawnienia elektryczne – papierek pozwalający na pracę w zawodzie elektryka. Do jego uzyskania niezbędne jest odbycie kursu i zdanie egzaminu, które są krótsze i tańsze od tego samego zestawu na prawo jazdy. Powstał aby potwierdzić tezę, że każdy może zostać elektrykiem.

Kurs[edytuj • edytuj kod]

Rodzaje kursów[edytuj • edytuj kod]

W zależności od instytucji organizującej kurs można je podzielić na:

Przebieg kursu[edytuj • edytuj kod]

W przypadku kursów organizowanych przez szkoły i pracodawców zasadniczo opiera się na sprowadzeniu do instytucji sympatycznych dziadków z jakiejś organizacji technicznej[1] w ilości od jednego do dwóch. Przez cały najbliższy dzień będą oni pełnić funkcję elektryków, wykładowców, egzaminatorów i kogo sobie zamarzysz. Przybywają oni spóźnieni i w miarę możliwości nie do tej sali. W zależności od wyposażenia technicznego właściwej sali opóźnienie może się zwiększyć lub zmniejszyć. Tak na przykład jeżeli w sali znajduje się rzutnik do jego podłączenia potrzebny będzie miejscowy informatyk i 3 minuty, a jeżeli zestaw nagłośnieniowy losowa osoba z widowni i pięć minut. Obecność klimatyzacji nie powoduje opóźnienia, lecz jest gwarancją, że temperatura w sali nie będzie właściwa. Kurs się wreszcie zaczyna.

W ciągu trwającego kilka godzin kursu poznasz zapewne kilka żartów elektrycznych i nauczysz się... właściwie trudno dokładnie określić czego. Mogą być to bezpieczne wartości prądów i napięć, skutki porażenia prądem elektrycznym, czy kolory przewodów. Natomiast jeśli Ci się poszczęści możesz uczestniczyć w pokazie działania próbnika napięcia lub pomiaru rezystancji uziomu. Najbardziej prawdopodobnie zjesz kanapkę i pójdziesz spać.

Jeżeli zapiszesz się na kurs indywidualny w trybie wieczorowym to prawdopodobnie się go nigdy nie doczekasz i pójdziesz jednak na jeden z powyższych.

Egzamin[edytuj • edytuj kod]

Typowy egzamin ma za zadanie pozorną weryfikację wiedzy wyniesionej z kursu i składa się z:

  • papierkologii,
  • egzaminu właściwego,
  • papierkologii.

Egzamin jest ustny. Przed przystąpieniem wręcza się komisji wniosek, ona sprawdza, czy jest on prawidłowo wypełniony, a następnie zadaje pytania egzaminacyjne. Na koniec egzaminator potwierdza zaliczenie egzaminu. Typowy przebieg egzaminu:

– W którym rodzaju sieci elektrycznych występuje przewód ochronny?
– ...
– Ile wynosi napięcie przyjmowane za bezpieczne?
– ...
– W jakich kolorach wykonuje się izolacje przewodów?
– No, jest brązowy...
– Gratuluję! Zdał pan.

Egzaminator wie i ci powie:[edytuj • edytuj kod]

  • że wiele osób zdobywa te uprawnienia nie wiedząc czym jest prąd,
  • że to dupochron pracodawcy.

Przypisy

  1. Najprawdopodobniej SEP lub NOT