Hej!: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (wile/wiele)
Linia 1: Linia 1:
'''Hej!''' (własc. ''Chej!'') - Rozkaz wymuszający na [[człowiek]]u do którego jest wymawiany powitanie. Używany obecnie przez wiele osób na całym [[świat|świecie]] (tak, w tej chwili). Wiele osób myli go ze standardowym powitaniem [[Hej]].
'''Hej!''': wykrzyknik rozkaźnikowy - wymuszający na [[człowiek]]u do którego jest skierowany powitanie. Używany obecnie przez wiele osób na całym [[świat|świecie]]. Wiele osób myli go ze standardowym powitaniem [[Hej]].


W tym znaczeniu ''Hej'' ma wiele [[synonim|synonimów]], m.in.: ''cześć, witam, juhu, siema'' itd.
{{stubjez}}
Niektórzy mnożą twory językowe oparte na temacie „Hej”, dodając rozmaite [[końcówka fleksyjna|końcówki fleksyjne]], powstałe w ten sposób wyrażenia nie tracą swojego sensu, stają się jednak cechą wyróżniającą spośród innych [[człowiek|ludzi]].
Zróżnicowanie w formie przywitania zależy często od [[wykształcenie|wykształcenia]], przynależności do [[subkultura|subkultury]] oraz cech charakteru.
Dla przykładu: żaden szanujący się [[subkultura metalowa|metalowiec]] nie powie do kolegi ''siemaneczko''.

Twory powstałe w ten sposób to m.in.: '''Hej'''ka, '''Hej'''a, '''Hej'''że (znane jako wykrzyknienie już wcześniej).

'''Hej''' możemy potraktować również jako wykrzyknik, który stosujemy, gdy nie znamy imienia, płci, stanu cywilnego osoby, do której chcemy się zwrócić.
Np.
* „Hej ty! To moja stówa” – zastosowanie, gdy jakiś szczęściarz idący przed nami znalazł banknot na ulicy.
* „Hej laska!” – niezbyt taktowne zawołanie stosowane często do nieznajomych atrakcyjnych kobiet, nie przynoszące pożądanego efektu, jaką jest chęć bliższego poznnia.
* „Hej, możesz mi skasować?” – kierowane do osobnika stojącego obok w autobusie, bliżej kasownika, gdy nie możemy się zorientować, czy powiedzieć w formie [[kobieta|żeńskiej]] czy [[mężczyzna|męskiej]].


Zobacz też:

* [[Slang młodzieżowy]]

* [[ Neologizmy]]
[[Kategoria:językoznawstwo]]
[[Kategoria:językoznawstwo]]

Wersja z 13:25, 4 sie 2006

Hej!: wykrzyknik rozkaźnikowy - wymuszający na człowieku do którego jest skierowany powitanie. Używany obecnie przez wiele osób na całym świecie. Wiele osób myli go ze standardowym powitaniem Hej.

W tym znaczeniu Hej ma wiele synonimów, m.in.: cześć, witam, juhu, siema itd. Niektórzy mnożą twory językowe oparte na temacie „Hej”, dodając rozmaite końcówki fleksyjne, powstałe w ten sposób wyrażenia nie tracą swojego sensu, stają się jednak cechą wyróżniającą spośród innych ludzi. Zróżnicowanie w formie przywitania zależy często od wykształcenia, przynależności do subkultury oraz cech charakteru. Dla przykładu: żaden szanujący się metalowiec nie powie do kolegi siemaneczko.

Twory powstałe w ten sposób to m.in.: Hejka, Heja, Hejże (znane jako wykrzyknienie już wcześniej).

Hej możemy potraktować również jako wykrzyknik, który stosujemy, gdy nie znamy imienia, płci, stanu cywilnego osoby, do której chcemy się zwrócić. Np.

  • „Hej ty! To moja stówa” – zastosowanie, gdy jakiś szczęściarz idący przed nami znalazł banknot na ulicy.
  • „Hej laska!” – niezbyt taktowne zawołanie stosowane często do nieznajomych atrakcyjnych kobiet, nie przynoszące pożądanego efektu, jaką jest chęć bliższego poznnia.
  • „Hej, możesz mi skasować?” – kierowane do osobnika stojącego obok w autobusie, bliżej kasownika, gdy nie możemy się zorientować, czy powiedzieć w formie żeńskiej czy męskiej.


Zobacz też: