FotoŁowca 2022
Pochwal się swoim zdjęciem w FotoŁowcy – konkursie fotograficznym na najzabawniejsze zdjęcie wszechinternetów!

Synonim

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Synonim (z gr. synōnymos: „równoimienny”) – wyraz, który ma identyczne znaczenie jak inny i egzystuje w języku po to, by... No właśnie, po co? Nikt tego nie wie, ale mądre głowy tłumaczą to bogactwem językowym, zachowaniem pełni bogactwa języka i skomplikowaniem życia cudzoziemcom. Przykładem takich wyrazów mogą być prostytutka, dziwka, kobieta lekkich obyczajów i kurwa, jednak zawsze można wykazać, iż wyrazy synonimiczne różnią się między sobą.

Na podanym powyżej przykładzie: Prostytutka jest to określenie zawodu (podobno najstarszego na świecie), stosowane dla nazwania kobiety uprawiającej miłość za pieniądze, jednak wyraz pokrewny kurwa jest określeniem wulgarnym, stosowanym nie tylko dla określenia wykonywanego zawodu, lecz także w celu obrażenia drugiej osoby. Wyraz ten jest także często stosowany jako przecinek w tzw. slangu młodzieżowym. Przykładem może być zdanie: „No i wiesz, kurwa, wtedy ja mu, kurwa, mówię, żeby poszedł, kurwa, do domu”. Rzecz jasna, zdanie „No i wiesz, prostytutka, wtedy ja mu, prostytutka, mówię, żeby poszedł, prostytutka, do domu” raczej nigdy nie zostanie przez nikogo wypowiedziane.

Antonimem (przeciwieństwem) synonimu jest (o dziwo) antonim. Jest to wyraz o znaczeniu przeciwnym do danego. Wzorując się na powyższym przykładzie, dla wyrazu prostytutka antonimem będzie wyraz dziewica lub cnotka.

Nikt nie odkrył jeszcze, jaki wyraz jest synonimem synonimu, ale istnieją przypuszczenia, że próba odnalezienia synonimu synonimu wywołuje efekty podobne do bomby zerodzielącej.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]