Hej!

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Hej! to wykrzyknik rozkazujący – wymusza na człowieku, do którego jest skierowany, powitanie. Jest obecnie używany przez wiele osób na całym świecie.

W tym znaczeniu hej! ma wiele synonimów, m.in.: cześć, witaj, siema itp. Niektórzy mnożą twory językowe oparte na temacie hej, dodając rozmaite końcówki fleksyjne; twory powstałe w ten sposób to m.in.: hejka, heja, hejże (znane jako wykrzyknienia już wcześniej). Utworzone słowa nie tracą swojego sensu, natomiast stają się cechą wyróżniającą spośród innych ludzi.

Odstępstwa od tej formy przywitania zależą często od wykształcenia, przynależności do subkultury oraz cech charakteru. Dla przykładu, żaden szanujący się metalowiec nie powie do kolegi siemaneczko.

Hej! możemy potraktować również jako wykrzyknik, który stosujemy, gdy nie znamy imienia, płci, stanu cywilnego osoby, do której chcemy się zwrócić. Np.

  • „Hej ty! To moja stówa” – zastosowanie, gdy jakiś szczęściarz idący przed nami znalazł banknot na ulicy.
  • „Hej laska!” – niezbyt taktowne zawołanie stosowane często do nieznajomych atrakcyjnych kobiet; nie przynosi pożądanego efektu, jaką jest chęć bliższego poznania.
  • „Hej, możesz mi skasować?” – kierowane do osobnika stojącego obok w autobusie, bliżej kasownika, gdy nie możemy się zorientować, czy powiedzieć w formie żeńskiej czy męskiej.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]