Rzeczpospolita Obojga Narodów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(nowa strona)
Znacznik: edytor źródłowy
M
Znacznik: edytor źródłowy
Linia 20: Linia 20:


{{przypisy}}
{{przypisy}}
[[Kategoria:Artykuły w inkubatorze – historia]]
[[Kategoria:Artykuły w inkubatorze – historia|Rzeczpospolita Obojga Narodów]]

Wersja z 04:56, 31 gru 2015

Szablon:Inkubator otwarty

Rzeczpospolita Obojga Narodów (znana także jako Rzeczpospolita, I Rzeczpospolita oraz Nasza wielka Polska) – państwo imperialne, jaką była Polska w latach 15961795. Polska w ówczesnym okresie była wielkim mocarstwem znajdującym się w centrum Europy podzielonym między skłóconą szlachtą Korony (patrz: Polską) i Litewską. Co ciekawe, w nazwie pojawia się termin „Obojga Narodów”, chociaż krajem rządzili również Węgrzy, Ruski, Germańce i tym podobni.
Rzeczpospolita charakteryzowała się całkiem sporą ilością różnic kultur, z których każde wniosło coś w rodzaju tradycji politycznych, różnych instytucji, inny dorobek cywilizacyjny itp. itd. etc.

Historia

Początki

Pierwszym krokiem do utworzenia wspólnego państwa polsko-litewskiego była zawarta w 1385 unia w Krewie. Na przestrzeni całych dwóch wieków unia ta była na zmianę zacieśniana, osłabiana, przepijana, przegrywana w kartach, a nawet zrywana. Dopiero w drugiej połowie XVI w., kiedy nagle wszyscy uświadomili sobie, że Zyziu Drugi August nie ma syna, przystąpiono do działań mających na celu utrwalenie międzypaństwowego związku. Federacyjna Rzeczpospolita Obojga Narodów[1] powstała w efekcie unii europejskiej lubelskiej z 1569. Zawarcie unii między Polską i Litwą było jednym z głównych osiągnięć króla Zyzia Augusta. Po jego śmierci w 1572 doszło do bezkrólewia, podczas którego zreformowano system prawny kraju. Znacznie zwiększyły się wpływy szlachty, a także wprowadzono wolną erekcję elekcję jako sposób wyboru monarchy.

Przypisy

  1. Mój Boże, jak to brzmi!