Furry: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Zmiana)
Znacznik: edytor wizualny
(Poprawa)
Znacznik: edytor wizualny
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Editorial cartoon depicting Charles Darwin as an ape (1871).jpg|thumb|200px|Praojciec Furry]]
[[Plik:EF 18 PhotoGroup 1.jpg|alt=|thumb|200px|Fursuiterzy]]
'''Furry''' ([[Język angielski|z ang.]] Futrzak, futrzastość) – termin określający osobę, która interesuje się lub zajmuje się twórczością związaną z tzw. sztuką futrzastą, skupioną wokół [[Antropomorfizm|antropomorficznych]] zwierząt lub mitycznych czy też fikcyjnych<ref>Przykładem fikcyjnych stworzeń jest rasa sergali, którą część futrzaków obrało za swoją fursonę – Sergal (<abbr>ang.</abbr>). en.wikifur.com.</ref> stworzeń. Jest to też pojęcie opisujące społeczność, subkulturę, składającą się z osób o wyżej wymienionych upodobaniach lub zachowaniach. Czasami odnosi się również do postaci łączących cechy ludzi i zwierząt, występujących w kilku formach:
'''Furry''' ([[Język angielski|z ang.]] Futrzak, futrzastość) – termin określający osobę, która interesuje się lub zajmuje się twórczością związaną z tzw. sztuką futrzastą, skupioną wokół [[Antropomorfizm|antropomorficznych]] zwierząt lub mitycznych czy też fikcyjnych<ref>Przykładem fikcyjnych stworzeń jest rasa sergali, którą część futrzaków obrało za swoją fursonę – Sergal (<abbr>ang.</abbr>). en.wikifur.com.</ref> stworzeń. Jest to też pojęcie opisujące społeczność, subkulturę, składającą się z osób o wyżej wymienionych upodobaniach lub zachowaniach. Czasami odnosi się również do postaci łączących cechy ludzi i zwierząt, występujących w kilku formach:


Linia 11: Linia 11:


== Styl życia ==
== Styl życia ==
[[Plik:Furry Family.jpg|thumb|200px|A teraz dzieciaczki pędzić do szkoły jak was pan Bóg stworzył!]]
[[Plik:Anthro vixen colored 1.jpg|alt=|thumb|200px|Przykład antropomorficznej lisicy]]
Futrzastość jako styl życia można zdefiniować przez upodabnianie się charakterem, zachowaniem lub wyglądem do fursony. Osoba będąca furry może przybierać różne cechy osobowości uznawane za charakterystyczne dla zwierzęcia danego gatunku, który stawia sobie za obiekt do naśladowania. Pod względem wyglądu może wykorzystywać do tego fursuity lub, znacznie rzadziej, [[Bodypainting|bodypainting.]]
* '''Antropomorficzne''' (Antro) – wersja futrzaka, która właściwie jest włochatym, [[ogon]]iastym człowiekiem. Marzeniem każdego furry jest aby w toku ewolucji zwierzęta przybrały kształt antropomorficzny i zniszczyły ludzką cywilizację, ewentualnie stać się swoją biomechaniczną fursoną dzięki [[masoneria|masońskiej]] [[internet|sieci 5G]] i przeniesieniu mózgu do szafy [[serwerownia|serwerowej]].
* '''Nieantropomorficzne''' (Non-antro) – podobno ludzie nieinteresujący się furry często mylą ten rodzaj z niemorficznym ale nikt oprócz osób zainteresowanych nie wie czym jest ta cała morficzność.
* '''Niemorficzne''' (Nonmorphic) – to coś jak z [[Król Lew|Króla Lwa]], że zwykłe zwierzaki gadają i mają własną [[osobowość]]. Oprócz tego, że upodobali sobie tę formę twórcy [[Kreskówka|kreskówek]] niemorficzne futrzaki nie cieszą się w fandomie zbytnią popularnością bo wszyscy chcą mieć przeciwstawny kciuk do samowystarczalnego [[Masturbacja|yiffania się]].


== Fursona ==
== Fursona ==
'''Fursona''' – wyimaginowana postać furry, która może odgrywać różne role, od zwykłego bohatera opowiadania czy modela dla rysunku, przez postać odgrywaną w trakcie sesji RPG i gier internetowych, takich jak [[Furcadia]], [[Second life]] czy [[MUCK]], do wewnętrznego, bardziej zwierzęcego alter-ego lub, jak wyżej, obiektu do naśladowania dla danej osoby należącej do społeczności furry. Często furry odczuwają bardzo głęboką więź ze swoją postacią. Niekiedy nawet do tego stopnia, że uważają ją za źródło własnej duchowej inspiracji<ref>[http://www.humantruth.info/furry.html#philosophy Furry Philosophy.]</ref>.
[[Plik:Furries3.jpg|thumb|250px|Furry nie są normalni]]
Próba upodobnienia się (ba!), nawet poruszania się w futrzastej <del>agro</del>kulturze owocuje powstaniem '''fursony''', to jest futrzastego alter ego, czyli zwierzęcej postaci z którą można się utożsamiać. Można ją potem rysować i ogólnie ma zastosowanie. Można ją na przykład zarejestrować w [[urząd patentowy|urzędzie patentowym]], aby potem móc pozywać o pieniądze innych futrzaków, które wymyślą podobnego niedźwiedzio-kota.


== Fursuit ==
Jak przystało na prawdziwie kreatywną społeczność, gdzie każdy jest indywidualny:
'''Fursuit''' – kostium zwykle antropomorficznego zwierzęcia, wykonywany prywatnie przez danego furry kosztem jego czasu i talentu<ref>[http://fursuit.tanidareal.com/ TaniDaReal's Fursuit Website.]</ref> lub kupowany od firm zajmujących się tym profesjonalnie. Styl może się wahać między mocno kreskówkowym po możliwie realistyczny.
* 20% furson to hardkorowe wilki,
* 14% to cool-buntowniczo-cfaniakowate liski,
* 12% to wilki/lisy po przedawkowaniu terminatora- protogeny
* 10% psy,
* 8% złowieszcze smoki.


Osoba nosząca fursuit może być określana mianem ''fursuitera''. Fursuiterzy często pracują jako żywe maskotki na wszelkiego rodzaju imprezach dla dzieci oraz biorą udział w akcjach charytatywnych w szpitalach i hospicjach.
Jak widać w powyższym zestawieniu 6000 gatunków to zdecydowanie za mało, więc nic nie stoi na przeszkodzie by wymyślać nowe gatunki i umaszczenia. Na koniec i tak powstanie '''sparkledog''', czyli [[Mary Sue]] wzornictwa. Jeżeli nawet to Ci nie wychodzi to wiedz, że właśnie dla Ciebie stworzone są poradniki i generatory. Ewentualnie zawsze możesz komuś zapłacić żeby wymyślił coś za ciebie.


== Artyzm i artyści ==
== Konwenty ==
[[Plik:Fox-fursuit-rainfurrest-2015.jpg|thumb|Fursuit lisa na Rainfurrest 2015]]
Częstym symptomem bycia futrzakiem jest tworzenie wątpliwej jakości dzieł sztuki, które często przedstawiają fursonę lub inne zwierzęce postaci. Najczęściej objawia się to pod postacią grafik, które często i gęsto mają wiele cech zarówno jeśli chodzi o poruszaną tematykę jak i ogólne tendencje w sposobie rysowania. Szczególnie rzuca się w oczy stosowanie wszelakich inskrypcji mających na celu naprowadzenie widza na autora grafiki bądź pomysłodawcę postaci pod postacią znaków wodnych i parafek, czasami wielokrotnie w obrębie tej samej grafiki. Do tego powtarzają się bez żadnego kontekstu frazy takie jak: ych, reminder, adopt, commision, raffle, ref, open, tf, czy sb. Często zupełnie bez kontekstu. To, co jest rysowane zapewne nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. Co jest natomiast warte wspomnienia – dla wielu rysowników ideałem piękna jest [[Wenus z Willendorf]]. Rysowane postaci są z jakiegoś niezwykle rozciągliwego materiału, na wypadek gdyby trzeba było w nie w tłoczyć gaz, ciecz lub inną postać, co może sugerować, że nie wszyscy dojadają. Inni rysują ogromne minotaury i mechagodzille niszczące miasta i wioski gdy ktoś ma małego i chce się dowartościować, a ci, którym grozi bezpotomna śmierć, rysują <del>dzieciaczki</del>, szczeniaczki, kociaczki w pieluszkach bez względu na to, że nieuzasadnione ekonomicznie jest samo przewijanie czegoś, co ma ogon<ref>Tak, cosplay też był</ref> nie mówiąc już o czyszczeniu futra z potencjalnych ekskrementów. Ci natomiast, którzy daremnie szukają drugiej połówki rysują tak zwane ''yiffne arty'', lecz to straszna chujnia. Dosłownie.
'''Konwenty''' – zjazdy, gdzie futrzaki mają możliwość poznania innych osób związanych ze społecznością furry; artyści mają okazję sprzedawać swoje prace itp. Najczęściej odbywają się one w hotelach lub w centrach konferencyjnych, w wielu różnych krajach. W niektórych miejscach organizowane są minikonferencje lub zjazdy domowe.


W Polsce organizowane są dwa<ref>Stan na wrzesień 2018 r.</ref> konwenty o tematyce furry:
== Fursuit ==
[[Plik:Who is the Cutest?.jpg|thumb|250px|Mniej-więcej tak]]
Fursuit to to coś co musisz koniecznie mieć podobnie jak 32%<ref>Czyli statystyczna większość</ref> futrzaków. W zależności od nakładu finansowego<ref>Dotychczasowy rekord to 17 500 dolarów</ref> lub pracy powstanie strój przypominający twoją fursonę lub przynajmniej sporego pluszaka<ref>Jeżeli, rzecz jasna, cokolwiek przypomina</ref>. Zawsze wszelkie niedoróbki możesz maskować stwierdzeniem, że to zupełnie celowo, a nawet posunąć się do przyszycia metki w okolicach biodra. Jak robisz w skali to będzie formatka A4. Kostium najprawdopodobniej będzie noszony kilka razy w roku. Pokazanie go znajomym zapewne skończy się powtarzaną frazą: „Daj przymierzyć głowę”. W porywie szaleństwa można się tak ochędożonym pójść na imprezę tylko po to by się przekonać, że wymiotowanie w nim przynosi raczej ciekawe efekty<ref>Powstał nawet termin je określający, ale to w jakich kręgach jest stosowany i czy w ogóle, jest kwestią mocno dyskusyjną</ref>. Składa się on zazwyczaj z takich materiałów jak pianka tapicerska, plusz i futro (ale nie z prawdziwego futra, nie wolno krzywdzić zwierząt!). Taka unikalna konstrukcja sprawia, że fursuit jest odzieżą wierzchnią na każdą porę roku, gdyż niezależnie od pogody w środku panuje stabilna temperatura 38°C. Ciekawostką jest natomiast, że w czasach kryzysu pojawiają się też stroje z kartonu. Jest to również dziedzina, której nie ominęła powszechna elektryfikacja, mimo że prądem stałym<ref>Tak dla hecy</ref>. Najczęściej montowanym odbiornikiem energii elektrycznej jest wentylator, bo co to za piekarnik bez termoobiegu?


* Futerkon (dawniej Futrzakon<ref>[http://2017.futerkon.pl/fstoria/ Krótka historia Futerkonu.] [dostęp 2017-10-22].</ref> ) - najstarszy duży zjazd polskich futrzaków określany jako konwent; pierwszy raz odbył się 26 września 2008 w [[Dzierżązna|Dzierżąznej]],
== Fursuiter ==
* Gdakon - obecnie największy pod względem liczby uczestników konwent w Polsce, pierwotnie odbywał się w [[Gdańsk|Gdańsku]], a od edycji 2018 w [[Rumia|Rumi]]<ref>[http://pl.wikifur.com/wiki/Gdakon Gdakon na WikiFur.] [dostęp 2017-10-22].</ref>
Jest to osoba nosząca fursuit. Posiada stosunkowo słabą widoczność, przez co jej zachowania mogą być poniekąd dziwaczne. Wpada na różne przedmioty, macha do swojego odbicia w lustrze<ref>w skrajniejszych przypadkach mówi „dzień dobry”</ref>, przeprasza słupy i filary, potyka się o krzesła i taki tam lokalny folklor. Właściwie fursuiter winien znajdować się pod opieką lotnego inspektora BHP, lecz i tak nie wpływa to znacząco na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kategoria B jest mainstreamowa.
Ze względu na to że, jak można się dowiedzieć „fursuit to cenne dzieło sztuki”, obowiązuje pewien wzorzec zachowań względem fursuitera, na przykład nie wypada ciągnąć za wystające elementy stroju, czy nawet zbliżać się gdy masz mordę uwaloną czekoladą lub jesteś mechanikiem i właśnie jesz kanapkę. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na fursuitera, który ma całkowitą dowolność w:
* tarzaniu się w trawie,
* liściach,
* śniegu<ref>Jeżeli nie jest żółty</ref>,
* nurkowaniu w Bałtyku,
* skakaniu ze spadochronu,
* gry w paintball
a ponadto normy nijak nie ograniczają go czasowo. Zaraz po konwencie na 90°C z odwirowaniem!


W przeszłości organizowana była inna impreza o tematyce furry:
== Badania ==
Badaniem tego niezwykłego fenomenu zajęły się dwie instytucje:
* dr '''Marvin Fuchss''' z Instytutu Badań nad Burakami i Kalarepą dowiódł, że wybór fursony jest częściowo warunkowany warunkowymi uwarunkowaniami danego futrzaka.
* '''IARP''' zebrał użyte tu dane statystyczne, co ciekawe za pieniądze z Kanady<ref>[http://www.furryresearch.org/ Serio!]</ref>, oraz przyjął definicję futrzaka jako osoby, która mieni się futrzakiem. Co z tego, że ktoś codziennie nosi fursuit i jeździ po konwentach? Rysuje zwierzątka i używa futrzastych emotikonek? Jak nie uważa się za futrzaka to nim nie jest<ref>i jak to mówią zachodni kapitaliści: „Handluj z tym”</ref>.

== Czy to ptak? Czy to samolot? ==
Mózg ludzki dla uproszczenia kategoryzuje sobie wszystko, co widzi i jak widzi pierwszy raz to raczej stara sobie przyporządkować do istniejącej kategorii. Akurat pech chciał, że stosunkowo dużo osób pierwszy raz słysząc o furry znało już doskonale takie grupy jak:
*Amerykanie,
*artyści,
*brony,
*geje,
*pluszofile,
*zoofile,
*dzieci grające w Minecrafta i Fortnite.


* Pozfur - organizowany corocznie w październiku w [[Poznań|Poznaniu]] w latach 2015-2017<ref>[https://web.archive.org/web/20171023010628/https://pozfur.pl/page/OwO_whats_this Czym jest PozFur i jak do niego dotrzeć?.] [dostęp 2017-10-22].</ref>.


== Yiff ==
== Yiff ==
'''Yiff''' (czyt. jif)<ref>[http://www.urbandictionary.com/define.php?term=yiff Urban Dictionary: yiff.]</ref> – termin różniący się znaczeniowo w zależności od kontekstu zdaniowego, w którym występuje. Może być odgłosem wydawanym przez członków społeczności będącym wyrazem zadowolenia, jak również oznaczać rodzaj sztuki futrzastej zawierającej akty seksualne, nagość itp. Może także być synonimem pojęcia „stosunek seksualny”.
[[Plik:Cowlesbians.jpg|Pałka – zapałka, dwa kije. Kto się nie schowa ten kryje!|thumb|250px]]
Jest to słowo prawdziwie wieloznaczne i jednocześnie najbardziej kojarzone z futrzakami. Oznacza ogół rzeczy, których czytelnik raczej zobaczyć nie chce. Termin ten realizuje takie postulaty jak przedłużenie gatunku, reprodukcja, czy pociąg. Czyli ogólnie od ponętnej samiczki po współżycie płciowe i do tego można zaliczyć też „dzieła” o powyższej tematyce. Jak szeroki to zakres może uświadomić zdanie: „In a yiffy (ang. szybko) rysuje yiffne arty (obrazki nie dla dzieci), na których się yiffają (ten teges)”. Nie zawsze tak jednak było. Podobno pierwotnie w tym kontekście używano słowa<ref>czy tam wyrazu dźwiękonaśladowczego</ref> „yiip”. Zamiana znaczeń dokonała się w latach dziewięćdziesiątych przez pewnego futrzaka, który spamował tym na czacie. Jest nawet źródło w literaturze.
<!--Mówi się, że kto raz się do nich przyłączy zostaje spaczony do końca życia. Nie dziwi, że według jakiejś ankiety z 2017 wynika, że 72% furry jest innej orientacji seksualnej niż hetero.-->



{{Przypisy}}
{{Przypisy}}



{{seo|Furry|Furry (ang. Futrzasty) – nazwa sekty skupiającej dziwaków i psychicznie chorych wszelkiej maści (dosłownie, oni myślą, że mają futro), którzy spotykają się, liżą po twarzy i polują na ludzi. Uważają się za…}}
{{seo|Furry|Furry (z ang. Futrzak, futrzastość) – termin określający osobę, która interesuje się lub zajmuje się twórczością związaną z tzw. sztuką futrzastą, skupioną wokół antropomorficznych zwierząt lub mitycznych czy też fikcyjnych stworzeń. Jest to też pojęcie opisujące społeczność, subkulturę, składającą się z osób o wyżej wymienionych upodobaniach lub zachowaniach. Czasami odnosi się również do postaci łączących cechy ludzi i zwierząt, występujących w kilku formach:

Antropomorficznej (ang. anthropomorphic, anthro) – zwierzę mające cechy ludzkie, w tym humanoidalne ciało.
Niemorficznej (ang. nonmorphic) – zwierzę mające ludzkie cechy, jednakże posiadające ciało zwierzęce, niehumanoidalne
Nieantropomorficznej (ang. non-anthropomorphic, non-anthro) – najczęściej zwyczajne dzikie zwierzę, pozbawione cech ludzkich.

Mimo że sam antropomorfizm może przejawiać się na różne sposoby (forma niemorficzna to również zwierzę poddane antropomorfizacji), to przyjęło się, że to określenie stosowane jest, gdy antropomorfizacji poddane zostało również ciało, nie tylko umysł.

Osoba należąca do fandomu furry nazywana jest furry lub określana jako „futrzak”.}}

== Linki zewnętrzne ==
[http://pl.wikifur.com/ Wikifur] ([http://wikifur.com/ inne języki]) – encyklopedia furry

[http://furaffinity.net/ Furaffinity] - jeden z głównych serwisów skupiających futrzaków i ich dzieła
[[Kategoria:Subkultury]]
[[Kategoria:Subkultury]]



Wersja z 11:34, 30 mar 2021

Furry (z ang. Futrzak, futrzastość) – termin określający osobę, która interesuje się lub zajmuje się twórczością związaną z tzw. sztuką futrzastą, skupioną wokół antropomorficznych zwierząt lub mitycznych czy też fikcyjnych[1] stworzeń. Jest to też pojęcie opisujące społeczność, subkulturę, składającą się z osób o wyżej wymienionych upodobaniach lub zachowaniach. Czasami odnosi się również do postaci łączących cechy ludzi i zwierząt, występujących w kilku formach:

  • Antropomorficznej (ang. anthropomorphic, anthro) – zwierzę mające cechy ludzkie, w tym humanoidalne ciało.
  • Niemorficznej (ang. nonmorphic) – zwierzę mające ludzkie cechy, jednakże posiadające ciało zwierzęce, niehumanoidalne
  • Nieantropomorficznej (ang. non-anthropomorphic, non-anthro) – najczęściej zwyczajne dzikie zwierzę, pozbawione cech ludzkich.

Mimo że sam antropomorfizm może przejawiać się na różne sposoby (forma niemorficzna to również zwierzę poddane antropomorfizacji), to przyjęło się, że to określenie stosowane jest, gdy antropomorfizacji poddane zostało również ciało, nie tylko umysł.

Osoba należąca do fandomu furry nazywana jest furry lub określana jako „futrzak”.

Styl życia

Plik:Anthro vixen colored 1.jpg
Przykład antropomorficznej lisicy

Futrzastość jako styl życia można zdefiniować przez upodabnianie się charakterem, zachowaniem lub wyglądem do fursony. Osoba będąca furry może przybierać różne cechy osobowości uznawane za charakterystyczne dla zwierzęcia danego gatunku, który stawia sobie za obiekt do naśladowania. Pod względem wyglądu może wykorzystywać do tego fursuity lub, znacznie rzadziej, bodypainting.

Fursona

Fursona – wyimaginowana postać furry, która może odgrywać różne role, od zwykłego bohatera opowiadania czy modela dla rysunku, przez postać odgrywaną w trakcie sesji RPG i gier internetowych, takich jak Furcadia, Second life czy MUCK, do wewnętrznego, bardziej zwierzęcego alter-ego lub, jak wyżej, obiektu do naśladowania dla danej osoby należącej do społeczności furry. Często furry odczuwają bardzo głęboką więź ze swoją postacią. Niekiedy nawet do tego stopnia, że uważają ją za źródło własnej duchowej inspiracji[2].

Fursuit

Fursuit – kostium zwykle antropomorficznego zwierzęcia, wykonywany prywatnie przez danego furry kosztem jego czasu i talentu[3] lub kupowany od firm zajmujących się tym profesjonalnie. Styl może się wahać między mocno kreskówkowym po możliwie realistyczny.

Osoba nosząca fursuit może być określana mianem fursuitera. Fursuiterzy często pracują jako żywe maskotki na wszelkiego rodzaju imprezach dla dzieci oraz biorą udział w akcjach charytatywnych w szpitalach i hospicjach.

Konwenty

Plik:Fox-fursuit-rainfurrest-2015.jpg
Fursuit lisa na Rainfurrest 2015

Konwenty – zjazdy, gdzie futrzaki mają możliwość poznania innych osób związanych ze społecznością furry; artyści mają okazję sprzedawać swoje prace itp. Najczęściej odbywają się one w hotelach lub w centrach konferencyjnych, w wielu różnych krajach. W niektórych miejscach organizowane są minikonferencje lub zjazdy domowe.

W Polsce organizowane są dwa[4] konwenty o tematyce furry:

  • Futerkon (dawniej Futrzakon[5] ) - najstarszy duży zjazd polskich futrzaków określany jako konwent; pierwszy raz odbył się 26 września 2008 w Dzierżąznej,
  • Gdakon - obecnie największy pod względem liczby uczestników konwent w Polsce, pierwotnie odbywał się w Gdańsku, a od edycji 2018 w Rumi[6]

W przeszłości organizowana była inna impreza o tematyce furry:

  • Pozfur - organizowany corocznie w październiku w Poznaniu w latach 2015-2017[7].

Yiff

Yiff (czyt. jif)[8] – termin różniący się znaczeniowo w zależności od kontekstu zdaniowego, w którym występuje. Może być odgłosem wydawanym przez członków społeczności będącym wyrazem zadowolenia, jak również oznaczać rodzaj sztuki futrzastej zawierającej akty seksualne, nagość itp. Może także być synonimem pojęcia „stosunek seksualny”.

Przypisy

  1. Przykładem fikcyjnych stworzeń jest rasa sergali, którą część futrzaków obrało za swoją fursonę – Sergal (ang.). en.wikifur.com.
  2. Furry Philosophy.
  3. TaniDaReal's Fursuit Website.
  4. Stan na wrzesień 2018 r.
  5. Krótka historia Futerkonu. [dostęp 2017-10-22].
  6. Gdakon na WikiFur. [dostęp 2017-10-22].
  7. Czym jest PozFur i jak do niego dotrzeć?. [dostęp 2017-10-22].
  8. Urban Dictionary: yiff.



Linki zewnętrzne

Wikifur (inne języki) – encyklopedia furry

Furaffinity - jeden z głównych serwisów skupiających futrzaków i ich dzieła