Zaborsko: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (zastąpiono lokalizację (Zaborsko: 53.1861, 15.0153))
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Zaborsko''' – wieś w [[Województwo zachodniopomorskie|województwie zachodniopomorskim]], w [[powiat pyrzycki|powiecie pyrzyckim]]. Ostatnią inwestycją przeprowadzoną we wsi była droga brukowana, zbudowana przed wojną.
{{redakcja}}
Zaborsko – wieś w [[Województwo zachodniopomorskie|województwie zachodniopomorskim]], w powiecie pyrzyckim, w gminie Warnice, na Równinie Pyrzycko - Stargardzkiej. Głównym atutem miejscowości jest brukowana droga, tzw. "kocie łby"


Powszechnie uważa się, że nazwa ''Zaborsko'' wzięła się od jej położenia ''za borem'' jest to [[teoria]] o tyle prawdopodobna, że miejscowość znajduje się na obszarze o najniższej lesistości w [[Polska|Polsce]].
== Historia ==
Powszechnie uważa się, że nazwa wsi wzięła się od jej położenia "za borem" - jest to mocno prawdopodobne, ponieważ miejscowość znajduje się na obszarze o najniższej lesistości w [[Polska|Polsce]].


== Gospodarka ==
== Religia ==
Zaborsko ma kilka miejsc kultów. Pierwsze z nich, najważniejsze, to sklepowa kotłownia centralny ośrodek [[libacja alkoholowa|spotkań]] miejscowej młodzieży. Drugim miejscem spotkań jest przystanek [[PKS]]-u, cel jest ten sam. Ostatnim tego typu przybytkiem jest kościół, który posiada wysoką wieżę (jeszcze, bowiem nieco odchyla się od pionu).
Hektary pól ciągnące się od południowej granicy po północną, oraz od wschodniej po zachodnią stanowią główne źródło dochodu. Specjalizacja to truskawki. Ze względu na dużą plantację kwiatów Zaborsko nazywane jest również "Małą Holandią". Razem z bezpośrednio graniczącą miejscowością Cieszysław tworzą Dwuwieś. Mieszkańcy Zaborska i Cieszysławia najczęściej się nie lubią. Ważnym źródłem dochodów jest kłusownictwo. Na południe od wsi znajduje się linowo-szupakowe jezioro Zaborsko o pow. 44,6 ha. Podobno jednego lina ktoś jeszcze ostatnio widział, szczupaków już nie.

== Kultura i rozrywka ==
Zaborsko ma kilka miejsc kultów. Pierwsze z nich, najważniejsze, to sklepowa kotłownia - miejsce libacji miejscowej młodzieży. Drugim miejscem spotkań jest budka autobusowa, cel jest ten sam. A że kultura we wsi podobno jest,

świadczy o tym świetlica i spółdzielnia "Jaskółka", gdzie miejscowe starsze kobiety (artystki) dziergają jakieś popierdółki. Kościół barokowy z 1721 r. (data na wschodniej ścianie) zbudowany ze średniowiecznej cegły. Posiada wysoką wieżę (jeszcze, bowiem nieco odchyla się od pionu). We wsi zachowało (należy czytać już w czasie przeszłym) się kilka domów ryglowych wąskofrontowych.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
* [[Dobropole Pyrzyckie]]

* [[Dolice]]
* [[Gryfice]]
* [[Pyrzyce]]
* [[Pyrzyce]]
* [[Gryfice]]
* [[Nowogard]]
* [[Nowogard]]
* [[Stargard]]
* [[Recz]]


{{stopka|lokalizacja=53.186111, 15.015278|simc=0784964|wikidata=Q9385387}}
{{stopka|lokalizacja=53.186111, 15.015278|simc=0784964|wikidata=Q9385387}}

Aktualna wersja na dzień 12:16, 25 lis 2021

Zaborsko – wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim. Ostatnią inwestycją przeprowadzoną we wsi była droga brukowana, zbudowana przed wojną.

Powszechnie uważa się, że nazwa Zaborsko wzięła się od jej położenia za borem – jest to teoria o tyle prawdopodobna, że miejscowość znajduje się na obszarze o najniższej lesistości w Polsce.

Religia[edytuj • edytuj kod]

Zaborsko ma kilka miejsc kultów. Pierwsze z nich, najważniejsze, to sklepowa kotłownia – centralny ośrodek spotkań miejscowej młodzieży. Drugim miejscem spotkań jest przystanek PKS-u, cel jest ten sam. Ostatnim tego typu przybytkiem jest kościół, który posiada wysoką wieżę (jeszcze, bowiem nieco odchyla się od pionu).

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]