FotoŁowca 2022 – głosowanie
Pomóż nam wybrać najlepszy strzał w FotoŁowcy 2022! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Pyrzyce

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Drodzy mojemu sercu mieszkańcy Pyrzyc i terenów wiejskich!

Ulubione sformułowanie włodarza Pyrzyc, używane podczas różnego rodzaju orędzi do narodu

Pyrzyce – mające (pechowe) 13 tysięcy mieszkańców miasto w województwie zachodniopomorskim znane głównie z tego, że mimo iż jest miastem, to przypomina wieś, oraz z wzajemnej miłości burmistrza i rady miejskiej. A także dwóch bogato zdobionych rond, jednak za pomocą niewielkiego nakładu pieniężnego. W centrum oprócz średniowiecznego kościoła i ratusza możemy zobaczyć wspaniałe w swej prostocie, klasycystyczne osiedla bloków z wielkiej płyty. Można również podziwiać cuda dzisiejszej motoryzacji czyli barwne sznury samochodów, zwłaszcza tirów wypełnionych ptactwem i świństwem (godziny w jakich wystawa jest czynna poniżej).

Rekreacja[edytuj • edytuj kod]

W mieście znajduje się duża liczba obiektów rekreacyjnych. Oto niektóre z nich:

 1. Basen o wymiarach olimpijskich znajdujący się zaraz koło cmentarza (wśród bagnistych łąk zapewniających miły aromat). Obecnie jest uznany za obiekt ciekawy przyrodniczo, ponieważ rosną w nim różnego rodzaju drzewa i krzewy. Część absolwentów pyrzyckiego gimnazjum twierdzi, że istnieje jeszcze jeden (!) basen znajdujący się w rzeczonej szkole, jednak są to niepotwierdzone wieści, głoszone najprawdopodobniej pod wpływem środków działających na ośrodkowy układ nerwowy.
 2. Kompleks sklepów znajdujący się w centrum jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc. W odległości około 100-200 metrów od siebie znajdują się takie rekiny branży spożywczej jak :„Netto”, „Eko” czy „Biedronka”, która jest usytuowana na parterze gigantycznego centrum handlowego Dom Towarowy Słowianin, którego wyposażenie i personel oparły się przemianom ustrojowym.
 3. W Pyrzycach znajdują się dwa rynki – duży i mały. Oprócz markowych ubrań (takie firmy jak Stadion Dziesięciolecia, czy Ubrania z miasta Łodzi) możemy tam kupić mniej lub bardziej przydatne rzeczy. Duży, oficjalnie zwany Targowiskiem Miejskim znajduje się pod murami obronnymi, przy młynie. Tam też zamieszkuje elita miasta – menele, którzy w ciągu dnia spacerują w okolicach „Netto”, prosząc przechodniów o pieniądze. Mały rynek jest trochę dalej od centrum. To właśnie tam kupisz największą liczbę markowych ubrań oraz owoce i warzywa prosto z ogrodów (nawet mandarynki).
 4. Kino jest osnute pewną mgiełką tajemniczości. Podobno było budowane razem z nowym Domem Kultury. Plotki głoszą, ze gdzieś w tym przepastnym i nowoczesnym budynku jest ukryta Sala Kinowa. Jednak jak dotąd nie pojawił się nikt, kto mógłby rzeczoną Salę odnaleźć i otworzyć, aby uwolnić czyhającą w niej rozrywkę.
 5. Festiwale są w Pyrzycach na porządku dziennym. Każdego roku przez cztery dni w centrum miasta są Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. Jest to piękne święto nie tylko oglądania tańców i śpiewów ludowych oraz stawiania na wieczne czasy przed ratuszem fajansowego płota z kogutem i sztachetami z nazwami państw uczestniczących, ale również święto alkoholu. Każdego roku na Pyrzyckich Spotkaniach z Folklorem możemy zobaczyć dużą liczbę osób spożywających napoje alkoholowe. W końcu jest to podstawa tego festiwalu. Spotkania spokojnie możemy nazwać festiwalem polskiej wsi.

Polityka[edytuj • edytuj kod]

W Pyrzycach od 1998 roku rządy sprawuje ten sam burmistrz. Bardzo dba on o sprawy wsi (z miastem trochę gorzej). Uwielbia spotykać się z mieszkańcami wsi, podczas różnego rodzaju imprez, jak np. Dzień Działacza Kultury Fizycznej, zakończenie/rozpoczęcie roku szkolnego, czy otwarcie nowej świetlicy wiejskiej. Jest powszechnie lubiany i kochany. W związku z 10-leciem sprawowania urzędu wdzięczni pracownicy wsadzili mu przed ratuszem dąb o imieniu Kazimierz oraz pamiątkową tabliczkę. Rada Miejska, mimo że jest organem uchwałodawczym nie ma praktycznie władzy w mieście, ponieważ burmistrz i tak nie realizuje części uchwał. Radni spotykają się raz w miesiącu w pięknej, wyłożonej boazerią jeszcze za komuny, sali konferencyjnej. Jednak wytrwałe starostwo próbuje wypełniać chociaż część swoich obowiązków narażając się na zemstę pyrzyckich prowincji z burmistrzem na czele.

Święta, z okazji których włodarz składa życzenia[edytuj • edytuj kod]

 • Dzień Działacza Kultury Fizycznej
 • Rozpoczęcie roku szkolnego
 • Zakończenie roku szkolnego
 • Dzień Kobiet
 • Dzień Urzędnika Państwowego
 • Święta Bożego Narodzenia
 • Święta Wielkanocne
 • Dzień Sekretarki
 • Dzień Urzędnika Państwowego
 • Dzień Dziecka
 • Dzień Matki
 • Dzień Drogowca
 • Dzień Doradcy Podatkowego
 • Dzień Kasztanowca
 • Dzień Bez Samochodu
 • Dzień.... (wymyśl sobie, jaki, a na pewno będzie hucznie obchodzony!...)
 • Dzień Pracownika Służby Zdrowia

Media[edytuj • edytuj kod]

Cały czas działają tu: miesięcznik Gazeta Ziemi Pyrzyckiej dotowany przez miasto i oczywiście gminę, ukazujący się co miesiąc dwutygodnik Puls Powiatu oraz wychodząca nieregularnie gazetka portalu internetowego Pyrzyce.info. Można tu odbierać radio VOX FM Lipiany które nadaje wiadomości z powiatu pyrzyckiego i myśliborskiego, chociaż znacznie lepiej odbiera VOX FM Szczecin... Jest również Telewizja Aura, w której co dwa tygodnie można zobaczyć program informacyjny o wdzięcznej nazwie Spichlerz.

Pyrzyce są znane z wielu inicjatyw medialnych. Burmistrz wydawał swoją gazetę Czas Pyrzyc, Rada Miejska Rada Miejska Informuje, a starosta Nasz Powiat. Specjalnie dla wszelkiej maści mediów lokalnych raz w miesiącu organizowana jest konferencja prasowa burmistrza Pyrzyc. Zazwyczaj są na niej przedstawiciele 2-3 mediów (w tym strony internetowej Urzędu Miasta).

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]