Szombierki: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 29: | Linia 29: | ||
{{przypisy}} |
{{przypisy}} |
||
[[kategoria:Dzielnice Bytomia]] |
Wersja z 00:19, 7 maj 2022
Szombierki – dzielnica Bytomia przyłączona do niego w 1951r., tylko dlatego, że był tam węgiel i ludzie do pracy. Do początku lat 90. XX wieku nazywały się Chruszczow Chruszczów.
Historia
Co tu dużo mówić, w dawnych czasach nie odgrywały niesamowicie wielkiej roli w historii świata. Pod koniec XVIII wieku, ludzie zauważyli, że pod ziemią jest coś czarnego. Gdy po włożeniu do pieca zrozumieli, że to coś ważnego i otworzyli tu pierwsze szyby kopalniane. W 1826 roku Szombierki zakupił Karol Godula, i zamienił Szombierki w prawdziwie bogatą wieś. W odwecie Bytomianie zbudowali kopalnię u siebie, i obrazili się na nich na kolejne 100 lat. 1856 rok był najgorszy dla Szombierek, gdy zmarła jedna trzecia mieszkańców w wyniku epidemii cholery[1]. Po epidemii z Bytomia przyszedł list o treści: "Heh, frajerzy. Tacy bogaci, a z chorobą nie potrafią sobie poradzić. Hah, Żenada." Wkrótce Bytom także nawiedziła cholera, a Szombierki wysłały im list o podobnej treści. Po epidemii wzięto się do pracy, zjawili się "inwestorzy", którzy zbudowali elektrociepłownię, a potem kopalnię. W PRLu przyłączono także Szombierki do Bytomia, i zaczęto polecać je "przyjezdnym" z Kresów Wschodnich. Nie było mieszkań, więc całą dzielnicę zamieniono w Blokowisko. Liczba ludności po tym wzrosła z 4000 do 40000 osób, lecz węgiel musiał się kiedyś skończyć, przez co Szombierki powoli zmieniły się w biedną, patologiczną dzielnicę. Władze miasta próbują ratować sytuację tworząc tu sektor gospodarczy, lecz nikt jeszcze tu nie zainwestował. Obecnie jest to brudna, częściowo opuszczona dzielnica, gdzie częste awarie prądu nie robią na nikim wrażenia.
Ciekawe miejsca
Hala sportowa "na skarpie"
Największa chluba Szombierek, bo wyremontowana jako jedyny budynek w całej dzielnicy. Władze próbują zachęcić do wzięcia się zmęczonych mieszkańców do roboty, bo wejście na mecz lub galę bokserską samo się nie zapłaci wspólnych emocji podczas imprez, na których walczą takie sławy jak Brazylijczyk z Turkmenistanu lub Pan Władziu spod czwórki.
Stadion Szombierek Bytom
Stadion klubu który, o dziwo wygrał mistrzostwo polski w 1980 to obecnie ruina. 95% stadionu zarasta trawą i chwastami. Obok znajduje się boisko z sztuczną trawą, lecz na nim gra częściej Polonia Bytom niż Szombierki. Obecnie remontowany, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Pole golfowe
Znajduje się tam paręnaście domków jednorodzinnych, którymi będzie do końca życia chwalić się pijany syn architekta. Pole golfowe nie robi wrażenia, obok są hałdy ziemi, które nie dodają temu miejscu uroku. Teren pola zostaje powoli przejęty przez miejscowych rybaków, którzy całymi dniami przesiadują przy tutejszym stawie.
Centrum handlowe
Parę sklepów, z czego większość sprzedająca niskiej jakości produkty z Chin. Jest tu Kaufland, w którym zawsze, ale to zawsze, postoisz w dziesięciominutowej kolejce. Ze względu na 2 (słownie: dwa) sklepy z odzieżą jest nazywane modowym. Raz na dekadę organizowane są tam imprezy dla dzieci przeciętnych Kowalskich, na których jedyną atrakcją jest dmuchana zjeżdżalnia.
Elektrociepłownia Szombierki
Zbudowana w XIX wieku elektrociepłownia nie ma już co liczyć na ponowne uruchomienie. Poprzedni właściciel miał w dupie jakieś remonty przez co budynek popadał w coraz większą ruinę. Niedawno budynek został zakupiony przez grupę Arche, i ma szansę na remont (zapewne gdy właściciele czytali koszty remontu to zemdleli).
Ciekawostki
- Obecnie niezamieszkałe tereny Szombierek powoli zamieniane są w pobojowisko. Podobno znaleziono węgiel.
- Jest tu park "Fazaniec", lecz pozostawiono go samemu sobie.
- Jak wiadomo, w Polsce jest zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. W Szombierkach to nie obowiązuje.
- Nie myśl sobie, że gdziekolwiek odpoczniesz w Szombierkach. Każda ławka jest albo zajęta przez miejscowych meneli, lub zostały z niej urwane deski.
Przypisy
- ↑ Przeżyli jedynie najbiedniejsi mieszkańcy, którzy dzięki kąpielom w
szambiebłocie uodpornili się na choroby