Wodór: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (drobne poprawencje)
Linia 1: Linia 1:
'''Wodór''' (symbol '''H''')-pierwiastek chemiczny. Niemetal-mimo to podstawową substancją szeregu aktywności metali.
'''Wodór''' (symbol '''H''')pierwiastek chemiczny. Niemetalmimo to podstawowa substancja szeregu aktywności metali.


Wodór prawdopodobnie pracował z [[SB]]. Znaleziono jego teczki, w których występował pod pseudonimami '''Tryt''' i '''Deuter'''.
Wodór prawdopodobnie pracował z [[SB]]. Znaleziono jego teczki, w których występował pod pseudonimami '''Tryt''' i '''Deuter'''.


==Budowa i właściwości==
Wodór z pozoru jest bardzo skromny. Jeden [[proton]] i jeden [[elektor]]. Taki układ sprawia, że wodoród chce upodobnić się do szychy – [[hel]]u (o jeden [[elektron|e<sup>-</sup>]] więcej). Przez to łączy się z czym popadnie. Z [[tlen]]em ([[woda]] i [[jon wodorotlenowy]]), z [[węgiel|węglem]] ([[węglowodory]]) z innymi niemetalami ([[kwas]]y) i metalami (wodorki).


==Jon H<sup>+</sup>==
=== Budowa i właściwości===
----
Wodór z pozoru jest bardzo skromny. Jeden [[proton]] i jeden [[elektor]]. Taki układ sprawia, że wodoród chce upodobnić się do [[hel|szychy-helu]] (o jeden [[elektron|e<sup>-</sup>]] więcej). Przez to łączy się z czym popadnie. Z [[tlen]]em ([[woda]] i [[jon wodorotlenowy]]), z [[węgiel|węglem]] ([[węglowodory]]) z innymi niemetalami ([[kwas]]y) i metalami (wodorki).


=== Jon H<sup>+</sup> ===
----
Wodór poszukując towarzysza często (a raczej zawsze), pożycza koledze swój elektron, aby kompan pożyczył swój. Ale jak przyjdzie co do czego, to taki przykładowy [[chlor]], z którym biedak się połączył, zabiera jedyny elektron H. I powstaje H<sup>+</sup>-czyli sam proton.
Wodór poszukując towarzysza często (a raczej zawsze), pożycza koledze swój elektron, aby kompan pożyczył swój. Ale jak przyjdzie co do czego, to taki przykładowy [[chlor]], z którym biedak się połączył, zabiera jedyny elektron H. I powstaje H<sup>+</sup>-czyli sam proton.


'''H<sup>+</sup>''' występuje w kwasach. Bez wodoru, kwas to nie kwas, tylko jakiś wodno podobny szmatławiec. Niby taki jeden proton, a co potrafi zrobić? Spróbuj włożyć rękę do kwasu solnego, no, no...
'''H<sup>+</sup>''' występuje w kwasach. Bez wodoru, kwas to nie kwas, tylko jakiś wodnopodobny szmatławiec. Niby taki jeden proton, a co potrafi zrobić? Spróbuj włożyć rękę do kwasu solnego, no...? Najbliższy szpital 200 m na prawo.
najbliższy szpital 200 m na prawo.


=== Związki ===
===Związki===
* '''H''' – wodór
----
<br>'''H'''-wodór
* '''H<sub>2</sub>'''wodór cząsteczkowy
* '''HHH''' (''ha-ha-ha'') – gaz rozweselający
<br>'''H<sub>2</sub>'''-wodór cząsteczkowy
* '''HOH'''woda (a co z H<sub>2</sub>O?)
<br>'''HHH (czyt HaHaHa)'''-gaz rozweselający
* '''CHWDP''' – węglo-wodór w denaturacie fosforyzującym
<br>'''HOH'''-woda (a co z H<sub>2</sub>O?)
<br clear="all">
<br>'''CHWDP'''- Węglo-Wodór w denaturacie fosforyzującym
{{stubchem}}


[[Kategoria:Pierwiastki chemiczne]]
=== Ciekawostki ===
----

*Mieszanina piorunująca (robi JEBEDU i dużo ognia) to mieszanina wodoru i tlenu (czyli woda).
*Wodór charakteryzuje się tym że jak jebnie to niema przeproś (buumtratatatfiutsrakadupasiut-odgłos wydawany przy eksplozjii)
{{stubchem}}


[[Kategoria:Chemia]]
[[en:Hydrogen]]
[[fi:Vety]]
[[fr:Hydrogène]]
[[ja:水素]]
[[ko:수소]]

Wersja z 14:54, 19 paź 2007

Wodór (symbol H) – pierwiastek chemiczny. Niemetal – mimo to podstawowa substancja szeregu aktywności metali.

Wodór prawdopodobnie pracował z SB. Znaleziono jego teczki, w których występował pod pseudonimami Tryt i Deuter.

Budowa i właściwości

Wodór z pozoru jest bardzo skromny. Jeden proton i jeden elektor. Taki układ sprawia, że wodoród chce upodobnić się do szychy – helu (o jeden e- więcej). Przez to łączy się z czym popadnie. Z tlenem (woda i jon wodorotlenowy), z węglem (węglowodory) z innymi niemetalami (kwasy) i metalami (wodorki).

Jon H+

Wodór poszukując towarzysza często (a raczej zawsze), pożycza koledze swój elektron, aby kompan pożyczył swój. Ale jak przyjdzie co do czego, to taki przykładowy chlor, z którym biedak się połączył, zabiera jedyny elektron H. I powstaje H+-czyli sam proton.

H+ występuje w kwasach. Bez wodoru, kwas to nie kwas, tylko jakiś wodnopodobny szmatławiec. Niby taki jeden proton, a co potrafi zrobić? Spróbuj włożyć rękę do kwasu solnego, no...? Najbliższy szpital 200 m na prawo.

Związki

  • H – wodór
  • H2 – wodór cząsteczkowy
  • HHH (ha-ha-ha) – gaz rozweselający
  • HOH – woda (a co z H2O?)
  • CHWDP – węglo-wodór w denaturacie fosforyzującym


Szablon:Stubchem