Chodecz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (wstępnie)
Linia 18: Linia 18:
* Przystanek – stanowi centrum zabaw i schronisko dla palaczy. Czasem jest tam ciepło.
* Przystanek – stanowi centrum zabaw i schronisko dla palaczy. Czasem jest tam ciepło.
* Róża wiatrów – schronisko dla wagarowiczów.
* Róża wiatrów – schronisko dla wagarowiczów.
* Boisko szkolne ufundowane przez UMiG Chodecz i Starostwo powiatowe.


==Atrakcje turystyczne ==
==Atrakcje turystyczne ==

Wersja z 23:06, 24 sty 2011

Chodecz – gmina i miasto w środkowej Polsce, w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. Przez większość ludzi, głównie pozamiejscowych, nazywany mylnie Chodeczem. Ludność tu jest nieokreślona, ponieważ nieoficjalnie wiadomo, że w okresie letnim liczba ludzi wzrasta pięciokrotnie.

Chodecz, pomimo swej małej powierzchni posiada dwa osiedla - Leśne oraz Południe, o czym nie wiedzą mieszkańcy. Świadomi są oni natomiast istnienia trzeciego, nieoficjanego osiedla o dźwięcznej nazwie Bałuty.

Krajobraz

Ani to wysokogórski, ani nizinny. Złośliwi (bo wskazują na brak oryginalności) twierdzą, że polodowcowy, gdyż miasto otoczone jest jeziorami rynnowymi. Dwa z tychże akwenów połączone są, nazwaną przez miejscowych XV-wiecznych raperów, rzeczką Chodeczką.

Kultura

Rok w rok miasto Chodecz chwali się organizacją staropolskiego święta młodości, jakim jest Kupała (Sobótka), czyli tracenie dziewictwa w krzakach pod pretekstem szukania kwiatu paproci. Okoliczni mieszkańcy, jak i turyści (zwykle z Łodzi i okolic) zbierają się tłumnie w amfiteatrze, miejscowo zwanym estradą, aby oddawać się rozkoszom picia piwa, żarcia kiełbasy i słuchania Disco Polo, którego nikt tak naprawdę przecież nie lubi.

Kolejnym corocznym eventem, którym może pochwalić się Chodecz jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ciekawostka: kiedyś na chodeckiej scenie miało pojawić się nawet Blue Cafe. Zespół jednak zrezygnował kilka dni przed imprezą, dowiedziawszy się o niepodgrzewanej scenie. Tak to jest, kiedy ów sceną okazuje się być przystanek autobusowy. Co jeszcze ciekawsze, gmina oraz zespół szkół zrezygnowały w tym roku z organizacji XIX Finału WOŚP koślawo tłumacząc się brakiem pieniędzy na wino dla Burmistrza.

Powracając do świąt typowo wiejskich nie należy pomijać Dożynek oraz Odpustu, na które od niepamiętnych już lat nie przyjeżdżają karuzele.

Zabudowa

  • Kościół i dwa cmentarze. Jeden katolicki, drugi ewangelicki. Ten pierwszy jest atrakcyjniejszy. Drugi.. taki se. Zarośnięty.
  • Naprędce zakładane sklepy odzieżowe 'second hand', zw. również lumpexami, które po miesiącu są zamykane z powodu małej ilości klientów.
  • Przystanek – stanowi centrum zabaw i schronisko dla palaczy. Czasem jest tam ciepło.
  • Róża wiatrów – schronisko dla wagarowiczów.

Atrakcje turystyczne

  • W godzinach porannych, w okresie letnim, Centrum Handlowe BIS.
  • Jezioro chodeckie, zbiornik ścieków z Ubojni trzody chlewnej.
  • Rynek na Targowej, gdzie można znaleźć świetnej jakości podróbki markowych ciuchów, których cena jest wyższa niż w sklepie.
  • W/w cmentarz katolicki.
  • Warto też nadmienić ogarnięty Skwerek. W sumie miała być tam fontanna, ale cisy były tak drogie, że nie starczyło na nią.
  • Dyskoteka nad plażą, czyli plac bitewny dla pozamiejscowych.
  • Budka z Kebabami (kebabownia). Legenda głosi, ze połowa Chodcza się tam dożywia... Owy kebab jest lepszy niż z włocławskiego dworca PKS.
  • "Wyszynk u portali" – wg studentów, piwo jest tam zajebiście tanie.
  • "Gospoda Młyn" – tu już droższe.
  • Amfiteatr, który jest mało odwiedzany.
  • Skarpa - winiarnia, piwiarnia i palarnia na świeżym powietrzu.

Legendy miejscowe

W Chodczu panują przesądy. Jednym z nich jest ten dotyczący znaku drogowego informacyjnego, mieszczącego się koło przedszkola. Jeśli się pod nim przejdzie to... pech. Następnym miejscem jest zameczek. W zameczku jest duch i czasem słychać stamtąd grę na fortepianie.

Cytaty sławnych gwiazd o Chodczu