A posteriori: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to Mbot. Ofiarą rewertu jest 77.255.68.19.)
Linia 1: Linia 1:
{{DISPLAYTITLE:a posteriori}}
'''''a posteriori''''' ([[łacina|łac.]]) – odpowiednik polskiego powiedzenia: ''Mądry Polak po szkodzie''. Jest to termin [[filozofia|filozoficzny]].


Odnosi się do powstania opartego na [[doświadczenie|doświadczeniu]], czyli najpierw coś się zdarzy, a później wyciąga się z tego wnioski. W przypadku błędnych wniosków można powtórzyć raz jeszcze cały cykl poznania ''a posteriori''.
ZOBACZ ELDOKA NA WOLNO, MASZ TUTAJ PRZED SOBĄ MOJĄ MYŚL UWOLNIONĄ, GOTÓW DO WALKI JAK LOBO I TAK JAK COP ROBO OCZYSZCZAM MIASTO ZE...<SMARKNIĘCIE> Z PUSTĄ GŁOWĄ.A WIĘC ZOBACZ JAK NA WOLNO ELDO JEDZIE CAŁY ŚWIAT PADA TUTAJ NA KOLANA, ZOBACZ ELDO CAŁY CZAS SIE STARA NO BO OBROŃCY TYTUŁU ZNISZCZĄ KAŻDEGO KTO FIKA Z PUSTĄ GŁOWĄ, ZNISZCZE WSZYSTKICH ZOBACZYSZ, ELDO MIASTO WYCZYŚCI Z TYCH KTÓRZY SĄ NIE NAJSYS ALE WORST,LEŻĄ NA PODŁODZE ZOBACZ ELDOKA ZNISZCZY PRZEJDZIE PO NICH JAK TAK JAK WALEC,ZNISZCZE, ZOSTAWIE CIE SEMPOM,ELDO PREZIDENTO,ZOBACZ TAK JAK NA KUBIE FIDEL CASTRO NIGDY NIE SKOŃCZE BO CAŁY CZAS MIKROFON WŁĄCZE, NIKT MI GO NIE ODETNIE, ZOBACZ ELDOKA WIĘC ZOBACZ TERAZ SPRAWDŹ TU, W PROGRAMIE SKŁAD, ERDO I RED, ZOBACZ WIĘC NA WOLNYCH MAJKACH NIGDY TO NIE KOŃCZY SIE, A ELDO POZDRAWIA WSZYSTKICH PIS JOU

Poznanie to ma charakter: ''od szczegółu do ogółu'', co znaczy, że poznając jakiś drobny fakt, możemy wysunąć wnioski ogólne, nie odnoszące się tylko do naszej osoby.
Przykładem może być zdarzenie, gdy osoba, którą darzymy uczuciem odchodzi do innej. Poznajemy za pomocą doświadczenia – ''a posteriori'' – swój [[ból]], [[złośliwość]] drugiej osoby, swoje [[rozczarowanie]] – co jest szczegółem. Ogółem będzie tu stwierdzenie: ''Facet to świnia''.

Przeciwieństwem poznania ''a posteriori'', jest poznanie ''[[a priori]]''.
O dziwno to wyrażenie również pochodzi z łaciny. Jest to w pewnym sensie równoważne określeniu założenie. Ktoś przyjął jakieś założenie, a inni ślepo w nie wierzą. Przykładem takiego założenia jest matematyczne: <math>2+2=4</math>.

[[Ziemia|Świat]] poznajemy w tym przypadku nie za pomocą doznań, lecz zmysłów. To tak, jakby ktoś czytał „''[[W pustyni i w puszczy]]''”, wyobraził sobie [[słoń|słonia]] i wierzył, że on tak wygląda, jak twierdzi jego wyobraźnia.
Doświadczenie ''a priori'' opiera się często także na zasadzie eliminacji: ''Jeśli coś nie może być ani takie, ani takie, to musi być takie''. Przykład: jeśli nikt nie widział, że [[krasnoludek|krasnoludki]] wyginęły tzn., że nie wyginęły, jeśli nie wyginęły, tzn., że istnieją.

===Zobacz też:===

* [[Poznanie dotykowe]]
* [[Poznanie internetowe]]

[[Kategoria:Filozofia]]

Wersja z 21:07, 28 kwi 2011

a posteriori (łac.) – odpowiednik polskiego powiedzenia: Mądry Polak po szkodzie. Jest to termin filozoficzny.

Odnosi się do powstania opartego na doświadczeniu, czyli najpierw coś się zdarzy, a później wyciąga się z tego wnioski. W przypadku błędnych wniosków można powtórzyć raz jeszcze cały cykl poznania a posteriori.

Poznanie to ma charakter: od szczegółu do ogółu, co znaczy, że poznając jakiś drobny fakt, możemy wysunąć wnioski ogólne, nie odnoszące się tylko do naszej osoby. Przykładem może być zdarzenie, gdy osoba, którą darzymy uczuciem odchodzi do innej. Poznajemy za pomocą doświadczenia – a posteriori – swój ból, złośliwość drugiej osoby, swoje rozczarowanie – co jest szczegółem. Ogółem będzie tu stwierdzenie: Facet to świnia.

Przeciwieństwem poznania a posteriori, jest poznanie a priori. O dziwno to wyrażenie również pochodzi z łaciny. Jest to w pewnym sensie równoważne określeniu założenie. Ktoś przyjął jakieś założenie, a inni ślepo w nie wierzą. Przykładem takiego założenia jest matematyczne: .

Świat poznajemy w tym przypadku nie za pomocą doznań, lecz zmysłów. To tak, jakby ktoś czytał „W pustyni i w puszczy”, wyobraził sobie słonia i wierzył, że on tak wygląda, jak twierdzi jego wyobraźnia.

Doświadczenie a priori opiera się często także na zasadzie eliminacji: Jeśli coś nie może być ani takie, ani takie, to musi być takie. Przykład: jeśli nikt nie widział, że krasnoludki wyginęły tzn., że nie wyginęły, jeśli nie wyginęły, tzn., że istnieją.

Zobacz też: