Arthur Schopenhauer: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(try again)
Znacznik: edytor źródłowy
M
Znacznik: edytor źródłowy
Linia 1: Linia 1:
{{inkubator zamknięty}}
{{inkubator zamknięty}}
[[Plik:Arthur Schopenhauer by J Schäfer, 1859b.jpg|thumb|150px|Czy ten wyraz twarzy nie sugeruje nadmiernego zadowolenia i radości z życia?]]
[[Plik:Arthur Schopenhauer by J Schäfer, 1859b.jpg|thumb|150px|Czy ten wyraz twarzy nie sugeruje nadmiernego zadowolenia i radości z życia?]]
'''Arthur Schopenhauer''' (ur. 22 lutego [[1788]] r. w [[Gdańsk]]u, szczęśliwie [[Śmierć|skończył]] swoje [[Życie|cierpienie]] 21 września [[1860]] r. we Frankfurcie nad Menem) - niemiecki kupiec, w wolnym od handlu i wędrówek po wsiach czy innych aglomeracjach czasie także [[Filozof|fizjolog]], najszczęśliwszy człowiek wszechczasów i nihilista.
'''Arthur Schopenhauer''' (ur. 22 lutego [[1788]] r. w [[Gdańsk]]u, szczęśliwie [[Śmierć|skończył]] swoje [[Życie|cierpienie]] 21 września [[1860]] r. we Frankfurcie nad Menem) niemiecki kupiec, w wolnym od handlu i wędrówek po wsiach czy innych aglomeracjach czasie także [[Filozof|fizjolog]], najszczęśliwszy człowiek wszechczasów i nihilista.


== Biografia ==
== Biografia ==

Wersja z 20:45, 22 lut 2016

Szablon:Inkubator zamknięty

Czy ten wyraz twarzy nie sugeruje nadmiernego zadowolenia i radości z życia?

Arthur Schopenhauer (ur. 22 lutego 1788 r. w Gdańsku, szczęśliwie skończył swoje cierpienie 21 września 1860 r. we Frankfurcie nad Menem) – niemiecki kupiec, w wolnym od handlu i wędrówek po wsiach czy innych aglomeracjach czasie także fizjolog, najszczęśliwszy człowiek wszechczasów i nihilista.

Biografia

Swe cierpienia rozpoczął 22 lutego 1788 roku w rodzinie grafomanki i handlarza. Dumny ojciec, chcąc, by syn został jego godnym następcą i przejął jego czarne interesy, wysłał młodzieńca do patologicznej rodziny, a następnie do szkoły kupieckiej, by ten nauczył się cennej sztuki handlu skrawkami materiału i alkoholem nieznanego pochodzenia po okolicznych wioskach. Po ukończeniu edukacji w tym kierunku i powrocie do miejsca zamieszkania znudzony długimi kolejkami w Urzędzie Pracy czy innym ZUS-ie wyrwał się z okowów zapadłej wsi feudalnej z sołtysem w stanie wiecznej niedyspozycji na czele i wybrał się w podróż, w czasie której mógł uskuteczniać nielegalny handel herbatą, alkoholem i innymi środkami odurzającymi.

Nie za długo jednak był człowiekiem interesu. Dopadło go znudzenie i zmęczenie ciężką pracą porównywalną do sprzątania przez sprzątaczki w szkole porozrzucanych po korytarzach papierków i nadgryzionych jabłek czy też gruszek, a przebrnięcie przez kolejną aglomerację w celu rozstawienia straganu na pobliskim bazarze i sprzedania kolejnej pary skarpet czy innych majtek lub swetra okazało się zbyt trudnym zadaniem dla młodego Schopenhauera. Postanowił więc porzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady przestać być analfabetą, tudzież nadrobić braki w nauce, jakimi były m.in. nieumiejętność rysowania szlaczków, które kreślone przez niego dotychczas wyglądały zgrabnie niczym ofiary Holokaustu. Niestety, zachciało mu się być gryzipiórkiem i wywalili go ze szkoły. Sfrustrowany tym faktem i życiem Arthur postanowił zostać lekarzem, więc dzielnie zaczął studiować medycynę. Jednakże po pewnym czasie nie podołał temu trudnemu zadaniu, jakim była nauka o dwunastnicach, pęcherzach moczowych i śledzionach oraz ich chorobach, toteż wolał zająć się ambitnym filozofowaniem o wszystkim i o niczym.

Przestał cierpieć 21 września 1860 roku we Frankfurcie nad Menem.


Filozofia