Forum:Konwenty 2019: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(→‎Terminy: update)
(→‎Terminy: +dostaliśmy się na fantasmagorię)
Linia 27: Linia 27:


A potem to się zobaczy ;) Na jesień jest sporo konwentów w dużych miastach, które pewnie warto by było obskoczyć. {{Magwac}} 14:10, lis 15, 2018 (UTC)
A potem to się zobaczy ;) Na jesień jest sporo konwentów w dużych miastach, które pewnie warto by było obskoczyć. {{Magwac}} 14:10, lis 15, 2018 (UTC)

:Wysłaliśmy zgłoszenia na Fantasmagorię – prelekcje o wolnej kulturze i historii humoru. Odpowiedź dostaniemy najpóźniej 15 stycznia. {{Magwac}} 17:09, gru 23, 2018 (UTC)
=== Fantasmagoria ===
Wysłaliśmy zgłoszenia na Fantasmagorię – prelekcje o wolnej kulturze i historii humoru. Odpowiedź dostaniemy najpóźniej 15 stycznia. {{Magwac}} 17:09, gru 23, 2018 (UTC)
:Otrzymaliśmy informację, że obie nasze prelekcje zostały przyjęte. Terminy prelekcji:
:* ''Przychodzi Sokrates do lekarza, czyli humor na przestrzeni lat.'' sobota 09.02. godz. 18:00–19:00
:* ''Co ma Myszka Miki do Windowsa?'' sobota 09.02. godz. 23:00–24:00
:…także przygotowania do prezentacji ruszają pełną parą. {{Magwac}} 12:52, sty 14, 2019 (UTC)


== Tematy ==
== Tematy ==

Wersja z 14:52, 14 sty 2019

Ten wątek nie był edytowany od 1974 dni. Nie baw się w archeologa i nie odkopuj go. Zamiast tego możesz wrócić na stronę główną forum i założyć nowy temat.

Zgodnie z obietnicą wracamy do tematu konwentów. To porum nie służy dyskusji nad poszczególnymi tematami, od tego jest kanał IRC, za duży syf by tu się zrobił. Chodzi o to, żeby zebrać wszystkie najważniejsze informacje żeby gdzieś nam nie poprzepadały. Nie ma pośpiechu, to porum jest długoterminowe, powisi sobie pewnie kilka miesięcy.

Na początek – trochę wyjaśnienia jaki jest ogólny koncept.

Po co w ogóle męczyć się z konwentami? To niesamowicie dużo pracy, ale moim zdaniem warto, bo mamy szansę bezpośrednio dotrzeć do zdolnych ludzi, którzy mają już doświadczenie z angażowaniem się w społecznościach internetowych lub też sami coś już kiedyś stworzyli. Więcej o tym pisałem w poprzednim porum więc nie będę się rozwodzić. Mam nadzieję, że konwenty pomogą nam zwabić edytorów, w mniejszym stopniu też czytelników.

Co możemy na takim konwencie pokazać? Najłatwiej poczytać nieco programów (do czego gorąco zachęcam) albo wybrać się osobiście na taki konwent :P Właściwie to mamy do wyboru dwie główne formy przekazu – prelekcję i warsztaty. Prelekcja może być w formie prezentacji multimedialnej, może też być na przykład czymś bardziej stand-upowym jeśli prelegent czuje się na siłach by utrzymać uwagę publiki przez 45 minut – jaki format prelegent uzna za najlepszy, taki będzie dobry, byle ludzie nie zasnęli. Prowadzić może jeden prelegent, może dwóch a nawet trzech, wedle uznania. Na poprzednich prelekcjach stosowaliśmy taktykę jednego prowadzącego z drugą osobą rzucającą okazjonalne dżołki, dyskutującą z prowadzącym, czy wchodzącą w krótką interakcję z publiką – słowem rozluźnienie. Taki format zadziałał całkiem nieźle, ale każda metoda jest dobra jeśli działa :P

Warsztatów jeszcze nie próbowaliśmy, ale rok temu padł pomysł interaktywnych warsztatów pisania tekstów humorystycznych. Przy warsztatach trzeba koniecznie zastanowić się na co pozwalają ograniczenia techniczne. Na przykład warsztaty z wykorzystaniem komputerów raczej nie wypalą, bo trzeba by było zaopatrzyć wszystkich uczestników w laptopy, co jest w wielu przypadkach niewykonalne (ale może znaleźć się konwent gdzie to możliwe). Warsztaty trwałyby pewnie w okolicach od półtorej godziny do dwóch godzin.

Tematyka – tu mamy spore pole do popisu. Konwenty w które celujemy są z założenia konwentami fantastyki, ale często w ich programach pojawiają się też punkty bardziej ogólnotematyczne, bo ileż można wałkować np. języki elfów w Tolkienie, czy zaczes bohaterów jakiegoś animu. Są nawet konwenty z oddzielnymi sekcjami popularnonaukowymi. Nie można jednak przeginać, nie wszystko przejdzie i nie wszystko spotka się z zainteresowaniem uczestników konwentu. Powinniśmy się starać, żeby gdzieś w tematykę prelekcji wpleść wątki o popkulturze, literaturze, filmach, grach, komiksach, warsztacie pisarskim (bo są tam też ludzie, którzy piszą fanfiki), coś w ten deseń. Nie możemy też przez cały czas truć ło jaka ta Nonsensopedia jest cudowna, ale oczywiście ją też trzeba jakoś wpleść w to wszystko ;)

Dla przykładu – w prelekcji o wolnej kulturze było sporo o popkulturze, a Nonsensopedia była jednym z przykładów na którym była tłumaczona idea licencji Creative Commons. W prelekcji o starych memach jednym z punktów był Dziki słoń z serem zamiast głowy. Pojawiły się też inne mniejsze lub większe nawiązania. Ostrzyciel | Dyskusja 14:10, lis 15, 2018 (UTC)

Terminy

Pomysł jest taki, żeby na początek spróbować swoich sił na mniejszym konwencie, żeby zobaczyć jak publika reaguje na prelekcję i żeby prelegenci oswoili się nieco z konwentami. Potem można już swobodnie rzucić się na Pyrkony i jesienne imprezy.

Póki co znalazłem jedną wiosenną imprezę, ale listę będę uzupełniać w miarę pojawiania się nowych informacji.

  • Fantasmagoria w Gnieźnie (8–10 lutego)
    Spoko wygląda, strona, program 2018. Ruszyła już rejestracja na punkty programowe, czas na rejestrację jest do końca roku.
  • Śląskie Dni Fantastyki w Chorzowie (23–24 marca)
    To dopiero druga edycja, ale wygląda całkiem spoko, strona, program 2018
  • Pyrkon w Poznaniu (26-28 kwietnia)
    Zdecydowanie największa impreza w kraju, strona, program wcięło, ale potem mogę zeskanować mój papierowy jak znajdę

A potem to się zobaczy ;) Na jesień jest sporo konwentów w dużych miastach, które pewnie warto by było obskoczyć. Ostrzyciel | Dyskusja 14:10, lis 15, 2018 (UTC)

Fantasmagoria

Wysłaliśmy zgłoszenia na Fantasmagorię – prelekcje o wolnej kulturze i historii humoru. Odpowiedź dostaniemy najpóźniej 15 stycznia. Ostrzyciel | Dyskusja 17:09, gru 23, 2018 (UTC)

Otrzymaliśmy informację, że obie nasze prelekcje zostały przyjęte. Terminy prelekcji:
  • Przychodzi Sokrates do lekarza, czyli humor na przestrzeni lat. sobota 09.02. godz. 18:00–19:00
  • Co ma Myszka Miki do Windowsa? sobota 09.02. godz. 23:00–24:00
…także przygotowania do prezentacji ruszają pełną parą. Ostrzyciel | Dyskusja 12:52, sty 14, 2019 (UTC)

Tematy

Przede wszystkim warto rzucić okiem na zeszłoroczne pomysły, na pewno znajdzie się tam parę rzeczy, które można przemycić.

Wolna kultura 2.0

Chciałbym przygotować prelekcję o tematyce nieco podobnej do zeszłorocznej wolnej kultury, ale to na razie zbiór luźnych pomysłów, zobaczymy. Potrzebuję jeszcze trochę czasu żeby to porządnie przemyśleć. Ostrzyciel | Dyskusja 14:10, lis 15, 2018 (UTC)

Przejrzałem zeszłoroczną prezentację i doszedłem do wniosku, że ogólny kształt mnie raczej zadowala, a poprawiłbym głównie kosmetykę i zmienił nieco nacisk (jeszcze mniej o prawie, więcej o praktyce). Mam jeszcze notatki z zeszłego roku, a tam jest kilka niewykorzystanych pomysłów ;) Po poprawkach chętnie to zaprezentuję jeszcze raz. Miałem też kilka nieco bardziej ambitnych pomysłów (społeczności internetowe, jak powstaje dobry content w internecie), ale nie czuję się wystarczająco kompetentny w tych kwestiach. Ostrzyciel | Dyskusja 18:45, lis 30, 2018 (UTC)

Stare memy

Prelekcja o memach dwukrotnie spotkała się z dużym zainteresowaniem publiki i jest bardzo wdzięczny i przyjemny temat. Warto by było zaprezentować to jeszcze raz, ale prezentację należałoby nieco podszlifować w kilku miejscach. Ostrzyciel | Dyskusja 18:45, lis 30, 2018 (UTC)

Humor na przestrzeni lat

Pomysł kiełkował kilkanaście (może nawet kilkadziesiąt?) dni, ale scenariusz powstał w chwilę. „Humor na przestrzeni lat” to przegląd całej satyry od czasów antycznych do dzisiaj. Prezentacja dzieliłaby się na poszczególne segmenty (w kursywach propozycje na tytuł):

  1. Wprowadzenie (Po co ludziom humor, jednominutowe przedstawienie rodzaju humoru, tj: satyra, żarty, karykatury itp.)
  2. Od czegoś trzeba zacząć – humor w starożytności
    1. Pierwsza zaawansowana forma satyry – grecka komedia
    2. Z czego śmiano się w Rzymie?
  3. Poważne średniowiecze? Nie tym razem…
    1. Błazen jako protoplasta stand-uperów
    2. Karnawał jako czas odprężenia pomiędzy epidemią dżumy a postem
  4. renesans
    1. humor w poezji – fraszki
    2. Humor z morałem, czyli renesans bajek
    3. Karykatura jako nowa forma komentarza politycznego
    4. Nie tylko Moulin Rouge – narodziny kabaretu
  5. czasy współczesne
    1. Czas na odprężenie – z czego się śmiano podczas okresu międzywojennego
    2. Humor jako jedno z narzędzi do walki z totalitaryzmem (tj. Siekiera motyka, Pomarańczowa Alternatywa)
    3. Różne odcienie, to samo zadanie – komedia w filmie i telewizji (Jaś Fasola, Louis de Funès, Bareja itd.)
    4. Co jest śmieszne a co bulwersujące – kontrowersje wokół niektórych żartów (mógłby być lepszy tytuł; w zamyśle ta sekcja poświęcona byłaby karykaturom Mahometa, żartom z papieża i innego rodzaju „bluźnierstwach”)
    5. Od „Zielonego Balonika” po „Piranię” polski kabaret na przestrzeni lat (tytuł rzecz jasna pół żartem, zamiast Piranii będzie Kabaret pod Wyrwigroszem)
    6. Żart wyłącznie na teraz – fenomen memów internetowych

Runab0 (dyskusja) 19:21, lis 30, 2018 (UTC)

Inne

Dyskietki

W zeszłym roku dyskietki z nagranymi artykułami cieszyły się dużym powodzeniem i można by przygotować ich drugą partię. Nadal mam ~30 naklejek (a przynajmniej taką mam nadzieję). Mogę zająć się przygotowaniem artów (bo chciałbym coś nieco zmienić od strony technicznej) i nagraniem ich na dyskietki. Pomysły na inne gadżety też mile widziane, ale najważniejsze jest żeby było to tanie i jakkolwiek wykonalne. Ostrzyciel | Dyskusja 14:10, lis 15, 2018 (UTC)