Gmina Dobrzeń Wielki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Znaczniki: mobilna mobilna www
M (Wycofano ostatnie edycje użytkownika 31.60.72.48, powód: nic niewnosząca edycja)
Znacznik: rewert
 
Linia 3: Linia 3:


== Historia ==
== Historia ==
Dobrzeń Wielki tak zwane kulochy powstało za komuny i może jako jedna z nielicznych gmin w Polsce pochwalić się, że po wprowadzeniu nowego podziału administracyjnego w [[1999]] roku gmina została w województwie opolskim. W rocznice reformy administracyjnej wprowadzono [[język niemiecki]] jako język pomocniczy, licząc na to, że Opolszczyzna znowu wróci do [[Niemcy|Niemiec]].
Dobrzeń Wielki powstało za komuny i może jako jedna z nielicznych gmin w Polsce pochwalić się, że po wprowadzeniu nowego podziału administracyjnego w [[1999]] roku gmina została w województwie opolskim. W rocznice reformy administracyjnej wprowadzono [[język niemiecki]] jako język pomocniczy, licząc na to, że Opolszczyzna znowu wróci do [[Niemcy|Niemiec]].


== Gospodarka ==
== Gospodarka ==

Aktualna wersja na dzień 10:01, 26 sie 2021

Tętniące życiem centrum gminy

Gmina Dobrzeń Wielki – przez dłuższy czas nieznana powszechnie gmina w województwie opolskim, powiecie też opolskim. Od niedawna jedna z najbardziej znanych gmin, którą[1] wspierają przeciwnicy rządu. Centrum gminy jest wioska Dobrzeń Wielki, pomimo faktu, iż powstała 300 lat po wiosce Czarnowąsy.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Dobrzeń Wielki powstało za komuny i może jako jedna z nielicznych gmin w Polsce pochwalić się, że po wprowadzeniu nowego podziału administracyjnego w 1999 roku gmina została w województwie opolskim. W rocznice reformy administracyjnej wprowadzono język niemiecki jako język pomocniczy, licząc na to, że Opolszczyzna znowu wróci do Niemiec.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

W 2003 roku ogłoszoną ją najbogatszą gminną województwa dzięki Elektrowni Opole. Piętnaście lat później Dobrzeń zdobył kolejny zaszczytny tytuł – najuboższej gminy w Polsce, której zabrano elektrownię na korzyść Opola. Aby uratować budżet gminy, rząd Prawa i Sprawiedliwości zaproponował gminie rozbiór z pięciu sołectw na rzecz Opola. W zamian miasto miało zapłacić za gminie zaległe faktury. Spór trwa, gdyż gmina domaga się oddania elektrowni lub też przeniesienia Festiwalu w Opolu do Dobrzeń Wielkiego. Wsparcie na Twitterze i Facebooku ogłosili lokalni politycy Platformy i katowiccy kodowcy pragnący wchłonąć województwo opolskie i przerobić Opole w drugi Sosnowiec.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Dobrym słowem