Czarny kwadrat na białym tle: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to Vae. Autor wycofanej wersji to 86.5.232.18.)
Linia 19: Linia 19:


== Ukryta przepowiednia ==
== Ukryta przepowiednia ==
Było to prorocze dzieło. Kwadrat przedstawiał prostotę [[komunizm]]u, który miał niebawem nadejść, a kolor kwadratu – barwę życia w tym ustroju. Białe tło symbolizowało niebiańską moc zewsząd wspierającą go. Poza tym kolory czarne i białe miały ukazywać wizjonerskie prorocze słowa największego polskiego płemiera Jarka Kaczyńskiego które rzekł był:"Nikt nas nie przekona, że białe jest białe, a czarne to czarne" co wyjaśnia, iż kwadrat mógł być w etapie początkowym biały, ale poczerniał wybielając czarne pierwotnie tło. Czerń może również symbolizować czarną dziurę która wkrótce pożre biały wszechświat.
Było to prorocze dzieło. Kwadrat przedstawiał prostotę [[komunizm]]u, który miał niebawem nadejść, a kolor kwadratu – barwę życia w tym ustroju. Białe tło symbolizowało niebiańską moc zewsząd wspierającą go.


== Podsumowanie ==
== Podsumowanie ==

Wersja z 23:50, 7 sty 2009

Plik:Kwadrat.jpg
A więc co tutaj widzisz?
Jedna z teorii powstania dzieła

Czarny kwadrat na białym tle – obraz autorstwa Kazimierza Malewicza. Został namalowany w 1913 roku, a po raz pierwszy publicznie pokazany w 1915 roku, czyli autor przez 2 lata zbierał się na odwagę by go pokazać.

Technika wykonania

Techniki wykonania dzieła nikt nie jest pewien. Jedni mówią "ręką", inni "od linijki". Być może autor posłużył się ekierką. Uważa się, że środek kwadratu poczerniał sam, choć może z pomocą pędzla.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Amerykańskich naukowców, obraz mógł zostać stworzony przy użyciu Painta.

Kompozycja

Na pierwszym planie znajduje się czarny kwadrat, a na drugim białe tło. Kompozycja została idealnie wyważona poprzez centralne umieszczenie wszystkich elementów obrazu. Treścią obrazu jest czarny kwadrat spokojnie egzystujący na białym tle symbolizującym wyczerpane natchnienie autora.

Środki artystyczne

Środkami artystycznymi są tu cztery kąty proste, również cztery krawędzie oraz bardzo ważne czarne wypełnienie kwadratu, choć trzeba przyznać, że nieco wyblakłe. Niektórzy dodają do tego jakże bogate tło.

Treść ideowa obrazu

Treścią ideową dzieła jest uczucie bezprzedmiotowości. Sam autor obrazu pisał: „To co wystawiłem, to nie był pusty kwadrat, ale uczucie bezprzedmiotowości”. Czarny kwadrat na białym polu był pierwszą formą wyrazową odczucia bezprzedmiotowego, kwadrat – odczucie, białe pole – nic poza tym odczuciem. Nieoficjalne teorie mówią między innymi że na początku było białe koło, potem pokolorowana została jego kwadratura lub że kwadrat symbolizuje sufit autora, nieco wyblakłe plamy na nim - nierówności pod tym sufitem, a białe pole – brak ścian.

Ukryta przepowiednia

Było to prorocze dzieło. Kwadrat przedstawiał prostotę komunizmu, który miał niebawem nadejść, a kolor kwadratu – barwę życia w tym ustroju. Białe tło symbolizowało niebiańską moc zewsząd wspierającą go.

Podsumowanie

Obraz nie jest ciekawy wizualnie, jednak warto zastanowić się nad nim nie patrząc na niego. Najlepiej zrobić to nie widziawszy go nigdy.