Kwadrat

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Kwadrat sprytnie ukryty na jakimś słynnym obrazie
Jeden z dwóch kwadratów w polityce

Do kwadratu!

Matematyk o kwadracie

Kwadratfigura geometryczna, która jest używana chyba w każdej dziedzinie życia.

Kwadrat w malarstwie[edytuj • edytuj kod]

Kwadrat jest bardzo popularnym motywem w sztuce. Jest przedstawiony na wielu słynnych obrazach takich jak:

A jeśli nawet obraz nie przedstawia kwadratu, to przynajmniej ma kwadratową ramę. Jak więc widzisz, występuje on na tylu dziełach sztuki, że aż nie zliczysz wszystkich!

Kwadrat w polityce[edytuj • edytuj kod]

Tutaj jest na pewno rzadziej spotykany niż prostokąt, ale jednak jest. Jak to gdzie? A na przykład flaga Watykanu albo Szwajcarii. No, kwadrat jak nic! Poza tym jak brakuje materiału na prostokątną flagę, to obcinają kawałek i starczy na dwie kwadratowe. Można więc powiedzieć, że kwadrat to symbol oszczędności i dbania o środowisko.

Kwadrat w matematyce[edytuj • edytuj kod]

To tu właściwie narodził się kwadrat. Po pierwsze jest on nie tylko figurą geometryczną, ale także działaniem. No, na przykład dwa do kwadratu. Niestety, jest on też powodem wielu błędów matematycznych. Nadal trwa spór o sześcian, który przez wielu uczonych uznawany jest za kwadrat w 3D. Większość matematyków pozostaje jednak sceptyczna, twierdząc, że sześcian nie może być kwadratem, bo jest sześcianem.

Twierdzenie dotyczące czworokątów[edytuj • edytuj kod]

Każda figura prócz kilku wyjątków, takich jak kwadrat 4x4 ma obwód i pole różnej długości. Każde dwie figury prócz kilku wyjątków, takich jak prostokąt i kwadrat o obwodzie 20 cm mają jednakowej długości pole i obwód.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]