Ślimak Teodorosa

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ślimak pełznący po ramieniu Teodorosa

Ślimak Teodorosafigura geometryczna będąca kolejnym dowodem na zależność każdej dziedziny życia od matematyki. W tym wypadku dotknęło to biologii, a konkretniej ślimaka pewnego Greka, który nie udawał Greka, tylko wziął się do nauki.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Teodoros oprócz zamiłowania do matematyki interesował się także przyrodą. Jako że nie był za bardzo odważny, co zresztą jest domeną większości matematyków, jego marzenia o hodowli zwierząt zakończyły się na ślimakach. Młody naukowiec nie mógł pogodzić się z faktem, iż jest słaby zarówno w analityce jak i hodowli, więc wpadł na pomysł, by mierzyć swoje ślimaki, a nuż coś ciekawego mu z tego wyjdzie. To, co otrzymał przerosło jego najśmielsze oczekiwania, a gdyby urząd patentowy istniał w owych czasach, z pewnością by do niego pognał.

Zasługi[edytuj • edytuj kod]

Dzięki swoim ślimakom, Teodoros został pierwszą osobą w historii ludzkości, która władała pierwiastkami liczb. Mając nad nimi nieograniczoną kontrolę, wysunął dowody na niewymierność pierwiastków kwadratowych z 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15 i 17, a z pewnością byłoby i więcej, gdyby w końcu nie umarł. Pamięć o dokonaniach zarówno Teodorosa jak i jego ślimaków została należycie uhonorowana i po dziś dzień pokazywana jest wszystkim gimnazjalistom w ramach ciekawostki, na widok której usłyszeć można łaał, a czasem nawet i łiii.