Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Felix Klein

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jeśli twierdzenie ma w swojej nazwie nazwisko jakiegoś matematyka, pewne jest, że on je wymyślił

Spostrzegawcza myśl Felixa

Felix Klein (ur. 25 kwietnia 1849 w Düsseldorfie, zm. 22 czerwca 1925 w Getyndze) – niemiecki matematyk, niedany reformator oświaty niemieckiej, degustator chloralu.

Biografia[edytuj • edytuj kod]

Był synem urzędnika perskiego pruskiego. Młodość spędził w swoim rodzinnym mieście. Najpierw uczony przez matkę, później uczył się na Uniwersytetu w Bonnie, gdzie zdał maturę. Następnie poszedł na studia. Niestety okazało się, że jedyne co może robić na uczelni to sprzątać korytarze. W 1857 wyjechał do Getyngi. Tam albo podsłuchiwał wykładów Clebscha, albo prowadził życie towarzyskie. Jego kumplami byli Sophus Lie i Otto Stolecman (a fuj!). Dzięki nim zafascynował się matematyką. Był także zapalonym teologiem – dostał jakąś katedrę...

Jak każdy szanujący się naukowiec przeszedł chorobę psychiczną. Przynajmniej miał na co zwalić winę, że nie dostał żadnej nagrody. Zmarł w 1925 – przedawkował chloral, który wciskał swoim uczniom i samemu sobie.

Dokonania[edytuj • edytuj kod]

Zajmował się geometrią, równaniami algebraicznymi, teorią funkcji, teorią grup, historią matematyki, pieczeniem chleba, jazda na nartach i składaniem origami. Gwiazda telewizyjna – prowadził nawet program pt. Erlangeński. Przedstawił tam teorię geometryczną, według której jest wszystko inne oprócz położenia, odległości, kąta, współliniowości, spójności, wymiarów oraz różnych innych stosunków i właściwości.

Butelka Kleina[edytuj • edytuj kod]

Jedyna w swoim rodzaju flaszka, w której dno jest ścianą, wewnętrzne – zewnętrznymi, spodnie – wierzchnimi... Można ją ulepić z plasteliny, mimo to matematycy twierdzą, że nie istnieje w trzech wymiarach.

Nazwa powstała w wyniku pomyłki nietrzeźwych niemieckich matematyków, którzy pomylili powierzchnię Kleina (Kleinsche Fläche), z butelką Kleina (Kleinsche Flasche).

Znalazła zastosowanie w leczeniu alkoholizmu – jeżeli coś do niej nalejesz, już nie wylejesz. Często ten efekt prowadzi do nerwicy, ale to szczegół. Co więcej – wzór butelki na powierzchnie wygląda następująco:

Nie wiemy co oznaczają litery. Matematycy twierdzą, że nasze móżdżki są zbyt małe by to pojąć...

Crystal Clear app Volume Manager.png Autor tej sekcji wpisał tu raptem parę słów. Jeżeli denerwuje Cię takie postępowanie – rozwiń ją.