Felix Klein

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Jeśli twierdzenie ma w swojej nazwie nazwisko jakiegoś matematyka, pewne jest, że on je wymyślił

Spostrzegawcza myśl Felixa

Felix Klein (ur. 25 kwietnia 1849 w Düsseldorfie, zm. 22 czerwca 1925 w Getyndze) – niemiecki matematyk, niedany reformator oświaty niemieckiej, degustator chloralu.

Biografia[edytuj • edytuj kod]

Był synem urzędnika perskiego pruskiego. Młodość spędził w swoim rodzinnym mieście. Najpierw uczony przez matkę, później uczył się na Uniwersytetu w Bonnie, gdzie zdał maturę. Następnie poszedł na studia. Niestety okazało się, że jedyne co może robić na uczelni to sprzątać korytarze. W 1857 wyjechał do Getyngi. Tam albo podsłuchiwał wykładów Clebscha, albo prowadził życie towarzyskie. Jego kumplami byli Sophus Lie i Otto Stolecman (a fuj!). Dzięki nim zafascynował się matematyką. Był także zapalonym teologiem – dostał jakąś katedrę...

Jak każdy szanujący się naukowiec przeszedł chorobę psychiczną. Przynajmniej miał na co zwalić winę, że nie dostał żadnej nagrody. Zmarł w 1925 – przedawkował chloral, który wciskał swoim uczniom i samemu sobie.

Dokonania[edytuj • edytuj kod]

Zajmował się geometrią, równaniami algebraicznymi, teorią funkcji, teorią grup, historią matematyki, pieczeniem chleba, jazdą na nartach i składaniem origami. Gwiazda telewizyjna – prowadził nawet program pt. Erlangeński. Przedstawił tam teorię geometryczną, według której jest wszystko inne oprócz położenia, odległości, kąta, współliniowości, spójności, wymiarów oraz różnych innych stosunków i właściwości.

Butelka Kleina[edytuj • edytuj kod]

Info.png Główny artykuł: Butelka Kleina

Jedyna w swoim rodzaju flaszka, w której dno jest ścianą, wewnętrzne – zewnętrznymi, spodnie – wierzchnimi... Można ją ulepić z plasteliny, mimo to matematycy twierdzą, że nie istnieje w trzech wymiarach.

Nazwa powstała w wyniku pomyłki nietrzeźwych niemieckich matematyków, którzy pomylili powierzchnię Kleina (Kleinsche Fläche), z butelką Kleina (Kleinsche Flasche).

Znalazła zastosowanie w leczeniu alkoholizmu – jeżeli coś do niej nalejesz, już nie wylejesz. Często ten efekt prowadzi do nerwicy, ale to szczegół. Co więcej, wzór na powierzchnię butelki wygląda następująco:

Nie wiemy co oznaczają litery. Matematycy twierdzą, że nasze móżdżki są zbyt małe by to pojąć...

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal Clear app Volume Manager.png Autor tej sekcji wpisał tu raptem parę słów. Jeżeli denerwuje Cię takie postępowanie – rozwiń ją.