0 (liczba)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ujednoznacznienie „Zero” przekierowuje tutaj. Zobacz też Zbigniew Ziobro.

Mniej niż zerooooo!

Lady Pank o zerze
Zero…
…to chyba też…

(pot. zero, null) – twój symbol. Tak, twój. Nie patrz się tak głupio, bo nic ci to nie pomoże. Dzisiaj każdy człowiek na Ziemi jest oznaczony jakimś symbolem, albo liczbą. Jak w obozie. A nad wszystkim panuje Architekt. Nieważne, Twój symbol to . Jeśli masz jakieś wątpliwości, to zgłoś się do Architekta. Jeśli Ci się uda.

Zero w równaniach[edytuj • edytuj kod]

Cyfra zero znacznie upraszcza rozwiązywanie równań matematycznych. Na przykład mając takie, skomplikowane, równanie:

możemy je bardzo szybko rozwiązać mnożąc obie strony przez uzyskując postać . Co jest prawdą.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Przez wiele lat ludzie lepiej lub gorzej obchodzili się bez używania zera. Dla przykładu tacy Rzymianie, używający abakusa, liczbę zero zastąpili spacją. W związku z tym często wychodziły im takie potworki, jak rok zapisywany „ ”. Rzymianie nie wynaleźli jeszcze okularów, dlatego też co starsi często taką datę mylili z rokiem .

Dopiero matematycy hinduscy, stwierdzając, że taniej ich wyjdzie wynalezienie zera, niż szkieł korygujących, wprowadzili ten znak do swojego systemu liczenia.

Pozycję zera w zbiorze liczb naturalnych ugruntowali jednak programiści. Tylko oni, licząc, np. ile lizaków kupili, zaczynają od zera a nie od 1 albo od spacji. Tak więc, gdy poprosisz programistę, by ten policzył do 10 usłyszysz: „0, 1, 2…”, natomiast jego wypowiedź skończy się na n-1. Nie rozumiesz? Nie myśl, że zrozumiesz programistę.

Większe [edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]