System liczbowy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

System liczbowy – zjawisko opracowane przez ludzi w różnych miejscach kuli ziemskiej w celu uporządkowania i optymalizacji zapisu liczb. A może stworzenia opozycji dla liter?

Historia[edytuj • edytuj kod]

Niegdyś wszystko liczono za pomocą patyczków, gałąź po gałązce; sytuacja ta jednak zmieniła się, gdy ludzie zaczęli budować domy. Zdarzało się bowiem, że rodacy mylili schronienia sąsiadów z manifestacjami pokaźnych wartości, co musiało być szczególnie wesołe dla ówczesnych poborców podatkowych. Zaczęto więc układać patyczki w figury geometryczne, a gdy wynaleziono pismo, rodzice małych dzieci – po obejrzeniu tabliczek z pierwszymi próbami uwiecznienia najbliższego otoczenia – ze zdumieniem stwierdzali, że ich pociechy usiłowały nauczyć się liczyć wcześniej niż oni.

Przykłady systemów liczbowych[edytuj • edytuj kod]

Ten kot stosuje system trzynastkowy
  • System jedynkowy – najprostszy z możliwych systemów, wystarczy ułożyć w rządku odpowiednią ilość jedynek. Jeśli chcesz zapisać 5, piszesz 11111, jeśli chcesz zapisać 10 to 1111111111, a jeśli chcesz zapisać liczbę atomów we wszechświecie (jakieś 1078) to masz pecha. Zaletą jest łatwe dodawanie i odejmowanie, żeby dodać do siebie dwie liczby wystarczy zapisać je na tasiemkach i skleić ze sobą.
  • System dwójkowy – ulubiony sposób zapisu informatyków. Wszystko zapisuje się przy pomocy losowego ciągu zer i jedynek. Nie wiadomo czemu nazywa się to systemem dwójkowym, bo przecież dwójka w takim zapisie nie występuje.
  • System dziesiętny – najpopularniejszy, a zarazem jeden z najgorszych systemów zapisu liczb, gorszy byłby chyba tylko siódemkowy. Opiera się na wrodzonej ludzkiej skłonności do stawiania siebie w centrum całego świata i bazuje na ilości paluchów przeciętnego Homo sapiens.
  • System dwunastkowy – Wymyślony i używany przez starożytnych Babilończyków na podstawie liczby palców[1] liczby części palców (po 3), nie licząc kciuka (2). Zachował się jedynie w mierzeniu czasu i miesięcy.
  • System szesnastkowy – kolejny wymysł komputerowych świrów, swoim szaleństwem zarazili nawet grafików, którzy zapisują z pasją kolory w postaci bezsensownych znaczków. Dla purystów pozostaje zawsze paleta Pantone.
  • System rzymski – przestarzały i bezużyteczny system, który przydaje się tylko do zapisywania liczby 30.


Przypisy

  1. Chyba nie myślisz, że mieli po 6 palców u każdej dłoni?


Crystal 128 calc.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny matematyki. Jeśli rozwiązywanie różniczek to twoje ulubione zajęcie – rozbuduj go.