André Weil

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

André Weil (ur. 6 maja 1906 w Paryżu, zm. 6 sierpnia 1998 w Princeton) – francuski matematyk, zajmował się takimi bajerami, jak teoria liczb i geometria algebraiczna. Wymyślił, że zbiór pusty to nie byle zero, zapisane jako kółeczko, i dodatkowo przekreślił je, tworząc znak Ø. Dzięki niemu rządy wielu krajów mogą rozdzielać budżet państwa między obywateli, zachowując cały dla siebie, a zespół Lady Pank nagrał utwór Mniej niż zero. André Weil znany był głównie z tego, że był bratem Simone Weil, wybitnej chrześcijańskiej filozofki. Wszystkie wywiady, których udzielił, dotyczyły jego siostry.

Nad nowymi teoriami matematycznymi pracował z kolegami, najchętniej z jakimś ciężkim narzędziem lub chociaż solidnym zeszytem pod ręką. Weil był zdania, że najlepsze pomysły powstają w konfrontacji, niekiedy fizycznej. Dzięki temu podejściu mało kto śmiał kwestionować teorie grupy Bourbaki, bo któż by podskoczył szajce napakowanych matematyków z doświadczeniem bokserskim.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal 128 calc.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny matematyki. Jeśli rozwiązywanie różniczek to twoje ulubione zajęcie – rozbuduj go.