Ciemność: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:Ciemność.JPG|thumb|Ciemność - wizja artysty]]
[[Grafika:Ciemność.JPG|thumb|Ciemność - wizja artysty]]


'''Ciemność''' - bardzo powszechny gaz szlachetny, symbol chemiczny: Cn, liczba atomowa: 118, masa atomowa: 665u. Nazwy potoczne: mrok, mroczek, cień. Doświadczenia z odcinaniem dopływu światła do najróżniejszych miejsc zdają się wykazywać, że mrok jest wszędzie.
'''Ciemność''' bardzo powszechny gaz szlachetny, symbol chemiczny: Cn, liczba atomowa: 118, masa atomowa: 665u. Nazwy potoczne: mrok, mroczek, cień. Doświadczenia z odcinaniem dopływu światła do najróżniejszych miejsc zdają się wykazywać, że mrok jest wszędzie.


== Właściwości ciemności ==
== Właściwości ciemności ==
Ciemność jest bardzo niestabilnym barwnie pierwiastkiem, w normalnych warunkach Cn jest bezbarwne, lecz gdy odetnie się dopływ [[światło|światła]] staje się czarna. Im mniej światła dostarcza się w miejsce występowania tego gazu, tym ciemniej tam będzie. Zjawisko to nie jest jeszcze do końca zbadane, zauważono jednak, że gdy zamknie się oczy także ukazuje się ciemność - widocznie gaz ten łatwo rozpuszcza się w cieczach (łzy).
Ciemność jest bardzo niestabilnym barwnie pierwiastkiem, w normalnych warunkach Cn jest bezbarwna, lecz gdy odetnie się dopływ [[światło|światła]] staje się czarna. Im mniej światła dostarcza się w miejsce występowania tego gazu, tym ciemniej tam będzie. Zjawisko to nie jest jeszcze do końca zbadane, zauważono jednak, że gdy zamknie się oczy także ukazuje się ciemność - widocznie gaz ten łatwo rozpuszcza się w cieczach (łzy).


Najnowsze badania wskazują na istnienie izotopu ciemności <sup>666</sup>Cn, która jest ciemniejsza niż cokolwiek innego i nie poddaje się działaniu światła, w obecności <sup>666</sup>Cn zostaje ono od razu zneutralizowane.
Najnowsze badania wskazują na istnienie izotopu ciemności <sup>666</sup>Cn, która jest ciemniejsza niż cokolwiek innego i nie poddaje się działaniu światła. W obecności <sup>666</sup>Cn światło zostaje od razu zneutralizowane.


Ciemność jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków chemicznych we [[wszechświat|wszechświecie]]. Występuje w czterech stanach skupienia.
Ciemność jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków chemicznych we [[wszechświat|wszechświecie]]. Występuje w czterech stanach skupienia.

Wersja z 22:12, 26 kwi 2009

Plik:Ciemność.JPG
Ciemność - wizja artysty

Ciemność – bardzo powszechny gaz szlachetny, symbol chemiczny: Cn, liczba atomowa: 118, masa atomowa: 665u. Nazwy potoczne: mrok, mroczek, cień. Doświadczenia z odcinaniem dopływu światła do najróżniejszych miejsc zdają się wykazywać, że mrok jest wszędzie.

Właściwości ciemności

Ciemność jest bardzo niestabilnym barwnie pierwiastkiem, w normalnych warunkach Cn jest bezbarwna, lecz gdy odetnie się dopływ światła staje się czarna. Im mniej światła dostarcza się w miejsce występowania tego gazu, tym ciemniej tam będzie. Zjawisko to nie jest jeszcze do końca zbadane, zauważono jednak, że gdy zamknie się oczy także ukazuje się ciemność - widocznie gaz ten łatwo rozpuszcza się w cieczach (łzy).

Najnowsze badania wskazują na istnienie izotopu ciemności 666Cn, która jest ciemniejsza niż cokolwiek innego i nie poddaje się działaniu światła. W obecności 666Cn światło zostaje od razu zneutralizowane.

Ciemność jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków chemicznych we wszechświecie. Występuje w czterech stanach skupienia.

Ciemna żarówka

Trwają prace nad stworzeniem ciemnej żarówki z żarnikiem (lub raczej ciemnikiem) zrobionym z Cn. Potencjalne korzyści z wynalezienia takiej żarówki są ogromne - np. mogłaby ona stanowić wygodny substytut dla żaluzji, zasłon i rolet okiennych. Myślano też nad nowymi typami latarni morskich, które mogłyby wskazywać statkom drogę za dnia, jednak w dobie GPS, GPRS i innych fajnych akronimów takie rozwiązanie wydaje się mało sensowne.

Językoznawcy przygotowali się już na nadejście tej przełomowej technologi i opracowali zamienniki dla popularnych wyrażeń:

  • "zaświecić światło" = "zaciemnić ciemność"
  • "zapalić żarówkę" = "ugasić żarówkę"
  • "rozjaśnić" = "rozciemnić" lub "rozmroczyć"

Niestety mogą się pojawić problemy ze zwrotem "zgasić lampę", który w przypadku ciemnej żarówki byłby nieco dwuznaczny i mało precyzyjny. Również prastare ludowe porzekadło "ciemno jak w dupie u Murzyna" wraz z ekspansją nowego wynalazku może przestać być aktualne.

Zobacz też