Olkusz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Linia 3: Linia 3:
{{cytat|Gdzie Baba nie może, tam diabła pośle|Inna wersja powyższego przysłowia zrodzonego w '''Olkuszu'''}}
{{cytat|Gdzie Baba nie może, tam diabła pośle|Inna wersja powyższego przysłowia zrodzonego w '''Olkuszu'''}}


'''Olkusz''' – miasto w [[Małopolska| Małopolsce]], stolica gminy i powiatu Olkusz. Znana szczególnie ze słynnej drogi Olkusz-[[Kraków|Kraków]], która została nazwana imieniem [[Marek Pol|pewnego polityka]] (niegdyś ministra infra-czegoś tam), obiecującego jej modernizację, oraz Fabryki Naczyń Emaliowanych Emalia S.A. Olkusz nie jest <strike>na szczęście</strike> kojarzony z [[Tadeusz Rydzyk|Przechwalebnym Ojcem Dyrektorem]], chociaż to jego Mała Ojczyzna. Miasto szczyci się natomiast swą rwącą rzeką Babą <strike>na którą składają się ścieki i deszczówka</strike>, która (podobno) niegdyś wylewała. Jak głosi legenda, zatopiła nawet miejscową kopalnię „Chrobry”. Mieszkańcy do tej pory temu nie dowierzają, jednak mają pretekst, by głosić, że to właśnie w Olkuszu narodziło się przysłowie ''Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle''.
'''Olkusz''' – miasto w [[Małopolska| Małopolsce]], stolica gminy i powiatu Olkusz. Znana szczególnie ze słynnej drogi Olkusz-[[Kraków|Kraków]], która została nazwana imieniem [[Marek Pol|pewnego polityka]] (niegdyś ministra infra-czegoś tam), obiecującego jej modernizację, oraz Fabryki Naczyń Emaliowanych Emalia S.A. Olkusz nie jest <strike>na szczęście</strike> kojarzony z [[Tadeusz Rydzyk|Przechwalebnym Ojcem Dyrektorem]], chociaż to jego Mała Ojczyzna. Miasto szczyci się natomiast swą rwącą rzeką Babą <strike>na którą składają się ścieki i deszczówka</strike>, która (podobno) niegdyś wylewała. Jest to podobno jedyn rzeka okresowa w Polsce, pojawiająca się w przypadku długo utrzymujących się deszczy. Jak głosi legenda, zatopiła nawet miejscową kopalnię „Chrobry”. Mieszkańcy do tej pory temu nie dowierzają, jednak mają pretekst, by głosić, że to właśnie w Olkuszu narodziło się przysłowie ''Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle''.



==Historia==
==Historia==
Linia 15: Linia 16:


==Kultura==
==Kultura==
Olkuszanie mają bardzo mało imprez masowych. Generalnie wszystko kręci się wokół corocznych "Dni Olkusza" na początku czerwca. W trakcie tej uroczystości Olkusz gości takie sławy jak Kasia Cerekwicka, Stachursky, Peja. Pojawiają się także mniej znane zespoły jak T.Love, Perfekt, Lady Pank. Jednak większość mieszkańców i tak bawi się na tzw. "Piaskach" lub (jak kto woli) "Górkach", gdzie świętują pijąc jabole. Czasem do wspólnej zabawy przyłącza się policja.
Olkuszanie mają bardzo mało imprez masowych. Generalnie wszystko kręci się wokół corocznych "Dni Olkusza" na początku czerwca. W trakcie tej uroczystości Olkusz gości takie sławy jak Kasia Cerekwicka, Stachursky, Peja. Pojawiają się także mniej znane zespoły jak T.Love, Perfekt, Lady Pank. Jednak większość mieszkańców i tak bawi się na tzw. "Piaskach" lub (jak kto woli) "Górkach", gdzie świętują pijąc jabole. Czasem do wspólnej zabawy przyłącza się policja.
Olkusz posiada 4 muzea, które w przeliczeniu na ilczbą mieszkańców biją na głowę takie miasta jak Kraków czy Warszawa.


==Dialekt==
==Dialekt==
Linia 22: Linia 24:
*odróżnia parasol od parasolki.
*odróżnia parasol od parasolki.
*zdarza się, że powie "łokno" a nie "okno"
*zdarza się, że powie "łokno" a nie "okno"
*czeka na "czerwony" a nie autobus miejski (PKM) lub na "niebieski" a nie PKS
*nie idzie do centrum lub na rynek miasta tylko "namiasto" lub "domiasta"


==Ciekawostki==
==Ciekawostki==

Wersja z 15:59, 9 wrz 2010

Olkusz - taka dziura między Krakowem a Katowicami

Mieszkaniec Olkusza o Olkuszu

Gdzie diabeł nie może, tam Babę pośle.

Przysłowie zrodzone w Olkuszu

Gdzie Baba nie może, tam diabła pośle

Inna wersja powyższego przysłowia zrodzonego w Olkuszu

Olkusz – miasto w Małopolsce, stolica gminy i powiatu Olkusz. Znana szczególnie ze słynnej drogi Olkusz-Kraków, która została nazwana imieniem pewnego polityka (niegdyś ministra infra-czegoś tam), obiecującego jej modernizację, oraz Fabryki Naczyń Emaliowanych Emalia S.A. Olkusz nie jest na szczęście kojarzony z Przechwalebnym Ojcem Dyrektorem, chociaż to jego Mała Ojczyzna. Miasto szczyci się natomiast swą rwącą rzeką Babą na którą składają się ścieki i deszczówka, która (podobno) niegdyś wylewała. Jest to podobno jedyn rzeka okresowa w Polsce, pojawiająca się w przypadku długo utrzymujących się deszczy. Jak głosi legenda, zatopiła nawet miejscową kopalnię „Chrobry”. Mieszkańcy do tej pory temu nie dowierzają, jednak mają pretekst, by głosić, że to właśnie w Olkuszu narodziło się przysłowie Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle.


Historia

Olkusz został założony gdzieś w średniowieczu przez wędrujących po niedalekiej Pustyni Błędowskiej Beduinów. Zapewne przyciągnęła ich nazwa rzeki Baby, która ponoć wtedy tam płynęła. Potem z racji odkrytych tam pokładów srebra miasteczkiem zainteresowali się królowie polscy. Wtedy to nastąpiły złote lata Olkusza. Olkusz był miastem królewskim, jednym z ważniejszych miast małopolskich i w ogóle był pro, o czym 99,9% Olkuszan nie ma bladego pojęcia. No ale nic nie trwa wiecznie, więc jak skończyło się srebro to cała potęga poszła w pizdu. Istnieją pewne teorie, że srebro ukradli Żydzi, którzy kiedyś gęsto zaludniali Srebrny Gród, a teraz już ich prawie nie ma (pewnie dlatego, że skończyło się srebro).

Edukacja

W Olkuszu są aż 32 szkoły. Każda ma promocyjne hasło np. „ucz się albo spierdalaj”.

Olkusz w literaturze i sztuce

Olkusz zajmuje poważane miejsce w literaturze polskiej i światowej. Do takich można zaliczyć m.in. nowelkę Henryka Sienkiewicza pt. "Krzyżacy", w której to nazwa "Olkusz" pojawia się 1 (słownie: jeden) raz (tom I, rozdział dziewiąty; zdanie ostatnie).

Kultura

Olkuszanie mają bardzo mało imprez masowych. Generalnie wszystko kręci się wokół corocznych "Dni Olkusza" na początku czerwca. W trakcie tej uroczystości Olkusz gości takie sławy jak Kasia Cerekwicka, Stachursky, Peja. Pojawiają się także mniej znane zespoły jak T.Love, Perfekt, Lady Pank. Jednak większość mieszkańców i tak bawi się na tzw. "Piaskach" lub (jak kto woli) "Górkach", gdzie świętują pijąc jabole. Czasem do wspólnej zabawy przyłącza się policja. Olkusz posiada 4 muzea, które w przeliczeniu na ilczbą mieszkańców biją na głowę takie miasta jak Kraków czy Warszawa.

Dialekt

Nie licząc Kaszubów i Ślązaków, Olkuszanie mają jeden z bardziej porąbanych dialektów w Polsce. Wszystko to dlatego, że osiedlali się tu Krakowiaki, Ślązacy, Żydzi, Beduini, kosmici, pokemony, Wookie, i inne ludy. Powstał z tego unikalny mix dialektów. Typowego Olkuszanina można poznać po tym że:

  • zaciąga jak krakowiak.
  • odróżnia parasol od parasolki.
  • zdarza się, że powie "łokno" a nie "okno"
  • czeka na "czerwony" a nie autobus miejski (PKM) lub na "niebieski" a nie PKS
  • nie idzie do centrum lub na rynek miasta tylko "namiasto" lub "domiasta"

Ciekawostki

  • Droga, która przechodzi przez Olkusz to E-94. W mieście funkcjonuje zespół muzyczny o nazwie Route-94. Żaden olkuszanin, nie ma pojęcia, dlaczego akurat tak się nazywają.
  • Jedną z głównych atrakcji turystycznych Olkusza jest Dworzec PKS-PKP (można tam spotkać meneli) i targowisko – „Targ Ruski”. Oprócz tego miasto szczyci się fontanną w parku, która po 2 miesiącach funkcjonowania zaprzestała swej pracy.
  • Mieszkańcy wiochy pod Olkuszem – Klucz – uważają, że są metropolią, gdyż Klucze mają rondo, a Olkusz nie.
  • W Olkuszu są szkoły podstawowe od 1 do 10 oprócz 7.
  • Z miasta Olkusz pochodzą znani piosenkarze bracia Molęda, którzy są zabójczo przystojni i maja anielskie głosy. Na mieście Olkusz niestety są wyzywani na każdym kroku a szczególnie młodszy brat który podszył się pod karierę starszego brata.
  • Na rynku stoi bar Grzyb, w którym w zimie jest baaardzo ciepło i kelnerki baaardzo dużo tam zarabiają.
  • Na rynku znajduje się klub Et Cetera (porada- lepiej nie zabieraj tam torebki, telefonów ani żadnych wartościowych rzeczy)
  • Do tej pory można określić kolor najbliższej linii kolorystycznej naczyń emaliowanych z Emalia S.A. poprzez śledzenie zabarwienia rzeki Baby.
  • Olkusz gościł osoby znane i sławne. M.in: Artura Barcisia, Majkę Jeżowską, Ferdynanda Kiepskiego oraz Zbyszka i Maćka z Bogdańca.
  • Olkuska policja dysponuje super-hiper tuningowanym samochodem marki Seicento. Nikt nie wie po co.

Szablon:Stubgeo