Olkusz
Olkusz – taka dziura między Krakowem a Katowicami
- Mieszkaniec Olkusza o Olkuszu
Gdzie diabeł nie może, tam Babę pośle
- Przysłowie zrodzone w Olkuszu
Gdzie Baba nie może, tam diabła pośle
- Inna wersja powyższego przysłowia zrodzonego w Olkuszu
Olkusz – miasto w Małopolsce, stolica gminy i powiatu Olkusz. Znana szczególnie ze słynnej drogi Olkusz-Kraków, która została nazwana imieniem pewnego polityka (niegdyś ministra infra-czegoś tam), obiecującego jej modernizację, oraz Fabryki Naczyń Emaliowanych Emalia S.A. Olkusz nie jest na szczęście kojarzony z Przechwalebnym Ojcem Dyrektorem, chociaż to jego Mała Ojczyzna. Miasto szczyci się natomiast swą rwącą rzeką Babą na którą składają się ścieki i deszczówka, która (podobno) niegdyś wylewała. Jest to podobno jedyna rzeka epizodyczna w Polsce, pojawiająca się w przypadku długo utrzymujących się deszczy. Jak głosi legenda, zatopiła nawet miejscową kopalnię „Chrobry”. Mieszkańcy do tej pory temu nie dowierzają, jednak mają pretekst, by głosić, że to właśnie w Olkuszu narodziło się przysłowie Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle.
Historia[edytuj • edytuj kod]
Olkusz został założony gdzieś w średniowieczu przez wędrujących po niedalekiej Pustyni Błędowskiej Beduinów. Zapewne przyciągnęła ich nazwa rzeki Baby, która ponoć wtedy tam płynęła. Potem z racji odkrytych tam pokładów srebra miasteczkiem zainteresowali się królowie polscy. Wtedy to nastąpiły złote lata Olkusza. Olkusz był miastem królewskim, jednym z ważniejszych miast małopolskich i w ogóle był pro, o czym 99,9% Olkuszan nie ma bladego pojęcia. No ale nic nie trwa wiecznie, więc jak skończyło się srebro to cała potęga poszła w pizdu. Istnieją pewne teorie, że srebro ukradli Żydzi, którzy kiedyś gęsto zaludniali Srebrny Gród, a teraz już ich prawie nie ma (pewnie dlatego, że skończyło się srebro).
Edukacja[edytuj • edytuj kod]
W Olkuszu są aż 32 szkoły. Stężenie szkół przekracza zatem 140% normy. Każda ma promocyjne hasło np. „ucz się albo spierdalaj”. Zespół Szkół OFNE był nazywany Polskim Oxfordem ze względu na fantastyczny poziom nauczania. Licea w Olkuszu są uznawane za największe skupisko snobów i kujonów na metr kwadratowy.
Olkusz w literaturze i sztuce[edytuj • edytuj kod]
Olkusz zajmuje poważane miejsce w literaturze polskiej i światowej. Do takich można zaliczyć m.in. nowelkę Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”, w której to nazwa Olkusz pojawia się 1 (słownie: jeden) raz (tom I, rozdział dziewiąty; zdanie ostatnie).
Kultura[edytuj • edytuj kod]
Olkuszanie mają bardzo mało imprez masowych. Generalnie wszystko kręci się wokół corocznych Dni Olkusza pod koniec września. W trakcie tej uroczystości Olkusz gości takie sławy jak Kasia Cerekwicka, Stachursky, Peja. Pojawiają się także mniej znane zespoły jak T.Love, Perfekt, Lady Pank. Jednak większość mieszkańców i tak bawi się na tzw. Piaskach lub (jak kto woli) Górkach, gdzie świętują pijąc jabole. Część z nich jara trawę i wierzy w obcych. Niektórzy twierdzą nawet, że byli porwani przez kosmitów, ale ci zaprzeczają. Czasem do wspólnej zabawy przyłącza się policja.
Olkusz posiada 4 muzea, które w przeliczeniu na liczbą mieszkańców biją na głowę takie miasta jak Kraków czy Warszawa.
Dialekt[edytuj • edytuj kod]
Nie licząc Kaszubów i Hanysów, Olkuszanie mają jeden z bardziej porąbanych dialektów w Polsce. Wszystko to dlatego, że osiedlali się tu Krakusy, Hanysy, Żydzi, Beduini, kosmici, pokemony, Wookie, i inne ludy. Powstał z tego unikalny mix dialektów. Typowego Olkuszanina można poznać po tym że:
- zaciąga jak krakus,
- odróżnia parasol od parasolki,
- zdarza się, że powie „łokno” a nie „okno”,
- czeka na „czerwony” a nie autobus miejski (PKM) lub na „niebieski” a nie PKS,
- nie idzie do centrum lub na rynek miasta tylko „namiasto” lub „domiasta”.
Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]
- Tak, to tutaj znajduje się zwijany asfalt.
- Olkuszanie mają rekordowo krótki czas renowacji rynku, trwała tylko 2 lata.
- Olkusz to najdalej wysunięta na zachód dzielnica Krakowa
- Droga, która przechodzi przez Olkusz to E-94. W mieście funkcjonuje zespół muzyczny o nazwie Route-94. Żaden olkuszanin, nie ma pojęcia, dlaczego akurat tak się nazywają.
- Jedną z głównych atrakcji turystycznych Olkusza jest Dworzec PKS-PKP (można tam spotkać meneli) i targowisko – „Targ Ruski”. Oprócz tego miasto szczyci się fontanną w parku, która po 2 miesiącach funkcjonowania zaprzestała swej pracy.
- W Olkuszu są szkoły podstawowe od 1 do 10 oprócz 7.
- Z miasta Olkusz pochodzą znani piosenkarze bracia Molęda, którzy są zabójczo przystojni i maja anielskie głosy. Na mieście Olkusz niestety są wyzywani na każdym kroku a szczególnie młodszy brat który podszył się pod karierę starszego brata.
- Na rynku znajduje się klub silver club, gdzie jest główny skład budowlany (pustaki, blachary )
- Do tej pory można określić kolor najbliższej linii kolorystycznej naczyń emaliowanych z Emalia S.A. poprzez śledzenie zabarwienia rzeki Baby.
- Olkusz gościł osoby znane i sławne, m.in: Artura Barcisia, Majkę Jeżowską, Ferdynanda Kiepskiego oraz Zbyszka i Maćka z Bogdańca.
- Olkuska policja dysponuje super-hiper tuningowanym samochodem marki Seicento,którym zaliczają wszystkie kebaby.
- Olkuszanie to lekomani; na niecałe 40 (50 z okolicznymi wioskami) tysięcy mieszkańców mają ok. 20 aptek.
- Z Olkusza pochodzi także Tadeusz Rydzyk.
- Z powodu wyjątkowych nakładów na turystykę (wycinanie drzew, burzenie zabytków, finansowanie obijania okien deskami itp.), Olkusz posiada rekordowy deficyt budżetowy: 200% dochodu rocznego (drugie miejsce po Wąchocku).
- W Olkuszu gdy tylko widać Babę (rzekę), ogłasza się stan alarmowy, a mieszkańcy usypują wały przeciwpowodziowe.
- Olkuszanie, jako nieliczni w Polsce, nie oszukują. Oni naginają rzeczywistość siłą woli; dlatego niejednokrotnie przyjezdni nawet się nie orientują, kiedy zostają wywiezieni na położoną niedaleko Pustynię Błędowską z workiem ryżu w czekoladzie i podróbą przyprawy do grilla w kieszeni.
- Olkuski rynek został wybrany przez internautów najpiękniejszym rynkiem małopolski.