Wyniki konkursu „Różowy Słoń” 2021 już są!
Zobacz który artykuł zeszłego roku był według czytelników najlepszy.

Alwernia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panorama Alwernii

Alwerniawieś (która przypadkiem dostała prawa miejskie) położona w województwie małopolskim, powiecie chrzanowskim. Małopolska stolica kultury kościelnej z kościółkiem na górce (zwanym klasztorem). Z Alwerni pochodzi ojciec polskiego narodu Ferdynand Kiepski, znany jako znany akwizytor garnków Andrzej Grabowski. Na ryneczku niedaleko kościółka są stare, krzywe domki i komisariat policji dla piwoszy, grubasów oraz sprzedawców majtek. Po sąsiedzku znajduje się muzeum pożarnictwa z wózkami widłowymi dla uciekinierów od ognia. Przez rynek przebiega droga z największą ilością serpentyn. Na uboczu wsi znajdują się zakłady chemiczno-browarnicze – stamtąd pachnie bzem i piwem. Wokół miasteczka marszczą się góreczki, m.in ta z kościółkiem. Alwernia posiada własny hymn, zatytułowany „Dzieciaki z Alwerni” wykonywany przez Ferdynanda Kiepskiego.

Obecnie to miasto nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Głównym obiektem kultu od wielu lat niezmiennie jest usytuowana przy drodze wojewódzkiej Biedronka. Od niedawna w jej pobliżu znajduje się również Stokrotka i Piekarnia Róża – tworząc razem mizerną kompozycję imitującą łąki, które niegdyś znajdowały się na terenie Alwernii.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal Clear app internet.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.