Zabierzów

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zabierzów – jeszcze wieś w woj. małopolskim, w powiecie krakowskim, stolica gminy Zabierzów. Wśród mieszkańców pieszczotliwie nazywany Zabierzówkiem. Jest to oaza spokoju.

Zabierzów jest ważnym węzłem komunikacyjnym – przebiega tędy droga Kraków-Krzeszowice, po której jeżdżą busiki takiej samej relacji, w których radio jest skutecznie zastępowane przez kierowcę, nadającego publicystykę z kraju i ze świata na falach ultrakrótkich przez 24 godziny na dobę (tyle wynosi jego czas pracy). Oprócz busików miasto, tfu!, oczywiście, że wieś, odwiedzają 2 razy dziennie autobusy MPK: jeden wywozi mieszkańców o bladym świcie, a drugi przywozi o zachodzie słońca. Całości dopełnia linia kolejowa, wraz ze stacją, którą oglądać można z okien mknących pociągów pospiesznych. Warto też zwrócić uwagę na najciekawsze architektonicznie budynki w Zabierzowie (bloki PGR). Poza tym cały Zabierzów żydowski jest, a główny rabin mieszka na dworcu, pierwsza ławka po prawej od wejścia.

Mieszkańcy[edytuj • edytuj kod]

Sytuacja mieszkańców Zabierzowa jest owiana legendą. Wczesnym porankiem gdy młodzież odsypia imprezy na miejscówkach mamy przyjemność zobaczenia mieszkanek w kwiecie wieku chodzących powolnym krokiem do różnych miejsc, zazwyczaj do kościoła albo do Biedronki. Gdy te znikają około 12.00 wychodzą zwykli ludzie, imprezujący śpią gdzie indziej, a gimbusy w swojej szkole, którą tak uwielbiają. Po 16.00 możemy spotkać polską młodzież stojącej pod Lewiatanem. Przedstawiciele zastanawiają się, kto wygląda na tyle staro, żeby kupić tak zwane szlugi. Gdy wybija 19.00 na Zabierzowie pojawia się elita i idzie na miejscówki, gdzie do końca wieczoru raczyć się będzie tanim piwem (lokalne sklepy ściągają się w promocjach na Harnasie) palić fajki, a nawet zażywać takie fajne cukierki.

Geografia[edytuj • edytuj kod]

Zabierzów położony jest w tzw. Depresji Zabierzowskiej. Zabierzów posiada również rozległe tereny rekreacyjne dla całej rodziny, nazywane Wielkimi Polami, na których wg. legendy miały być wzorowane krakowskie błonia.

Turystyka[edytuj • edytuj kod]

Bardzo dobrze rozwinięta jest baza noclegowa, której trzon stanowi wspomniany już dworzec, na którym nocować można za darmo w iście królewskich warunkach. Zabierzów może pochwalić się wysokiej jakości gastronomią, której reprezentantem jest miejscowa pizzeria – pizzę na obiad trzeba zamawiać przed śniadaniem.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • W Zabierzowie prowadzona jest wielka inwestycja budowy rynku. Otwarcie zaplanowano przed Euro 2012, o ile budowa nie zostanie wstrzymana przez organizację „Zielony Zabierzów”, której przedstawiciele planują przykuć się do latarni (bo drzew w tym miejscu nie ma).
  • prawdopodobnie jest to jedyna miejscowość w Polsce, w której w szkole podstawowej nauczany jest przedmiot metale nieżelazne, aby wychowankowie dobrze radzili sobie w przyszłym zawodzie zbieracza metali.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]